Niekompetencja i partyjniactwo doprowadziły PKP Cargo na skraj upadku! Co dalej z PKP Cargo?

Europejski gigant przewozów, nie ma na wypłaty dla pracowników. Kto jest temu winien?

223

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PKP Cargo - na bocznicy kolejowej stoi zestaw dwóch niebieskich lokomotyw, na bokach mają duże, białe napisy

Największy przewoźnik kolejowy w naszym kraju zajmujący się logistyką towarów to PKP Cargo, spółka akcyjna o której największym akcjonariuszem jest PKP posiadające 33,01% akcji. Spółka jako grupa zajmuje się usługami transportowymi: kolejowymi, drogowymi oraz morskimi. Wydawałoby się, że tak duża firma, która działa na terenie Polski Czech Słowacji Niemiec Austrii Holandii Litwy i Słowenii oraz Węgier ma bardzo solidne podwaliny. Niestety jak się okazuje, obecna sytuacja PKP Cargo nie napawa optymizmem. 

Zmiana władz w PKP Cargo i niewesołe wnioski

Jak stwierdził niedawno pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo S.A., Marcin Wojewódka – “ Jest gorzej, niż myślałem”, w ten sposób określił stan spółki zastany po latach rządów poprzedniego zarządu. Jak się okazuje w latach świetności PKP Cargo obsługiwało połowę rynku,  dzisiaj jest to poniżej 30%. Sytuacja ekonomiczna spółki jest taka, że brakuje pieniędzy nawet na wypłaty dla załogi, a to między innymi z powodu blisko 5 miliardowej dziury w budżecie firmy. Efekt jest taki, że zaplanowano wysłanie niemal 30% zatrudnionych na tak zwane nieświadczenie pracy, ponieważ po prostu nie mają co robić. 

Kto niemal „wykończył” PKP Cargo

Za ponad 80% spadek cen akcji PKP Cargo niewątpliwie odpowiada poprzedni zarząd firmy, wybrany nie według kompetencji, a zgodnie z partyjnym kluczem poprzedniego rządu. Jak wynika z danych spółki, ostatni prezes PKP Cargo Dariusz Seliga zarobił wraz z nagrodami niemal 800 000 zł, a firma już znajdowała się w beznadziejnej sytuacji ekonomicznej . W tym miejscu warto wspomnieć o przysługujących członkom zarządu PKP Cargo, vip-owskich pakietach na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.

Długoletnie rządy niekompetentnych, partyjnych aparatczyków doprowadziły do tego, że drugi co do wielkości  kolejowy przewoźnik towarów na terenie Unii Europejskiej stoi przed widmem upadłości. Natomiast zarząd firmy po konsultacjach ze związkami zawodowymi jest zmuszony od 1 czerwca, zwolnić z obowiązku świadczenia pracy około 30% załogi, każdy z tych pracowników otrzyma zagwarantowane ustawowo świadczenie socjalne w wysokości 60%, miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, przysługującego za urlop wypoczynkowy. Podobne działania spółka podejmowała już w latach 2008-2015.

Mogłeś przeoczyć: PKP Intercity stawia na hybrydy! 35 nowych pociągów wkrótce na torach!

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia