Kiedy powstał Fotoplastikon Warszawski tego dokładnie nie wiadomo, gdyż dokładna data powstania maszyny nie jest znana. W latach 1899-1914 w Warszawie działało co najmniej 8 fotoplastikonów. W Warszawie w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51 urządzenie stoi od początku XX wieku i od tego też czasu działa. Powtórnie uruchomiono je od października 1946 roku. Wcześniej Fotoplastikon był tez wykorzystywany we Lwowie i Krakowie. Pierwsze fotoplastikony powstały na terenie Niemiec i nazywano je panoramami cesarskimi. Dzięki zastosowaniu techniki stereoskopii, fotografie można było oglądać technice 3D. Stereoskopia polega na wykonaniu dwóch zdjęć tego samego obiektu, z dwóch różnych ujęć. Mózg odczytuje naniesione na siebie dwa obrazy jako trójwymiarowy.
Na początku nazywano Fotoplastikon cudem techniki, w którym regularnie zmieniano wyświetlane kolorowe obrazy. Po wojnie Fotoplastikon Warszawski stał się symbolem utraconego przez wojnę miasta. Tu właśnie było jedno z niewielu miejsc wyświetlającymi kolorowe obrazy, które przypominały o zniszczonej stolicy. W Fotoplastikonie Warszawskim można było przez niewielkie okno spojrzeć na świat zza żelaznej kurtyny. Późniejsze lata przyniosły Fotoplastikonowi Warszawskiemu określenie mianem wylęgarni bikiniarzy. Oni to właśnie tłumnie przybywali pod adres w Alejach Jerozolimskich 51 by nabyć spod lady zagraniczną muzykę. Niejednokrotnie na podwórzu zabytkowej kamienicy Hoserów można było wziąć udział na zorganizowanej potańcówce.
FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI – urodziny
W 1973 właścicielem Fotoplastykonu został Józef Chudy, niestety w 1980 roku fotoplastykon został zamknięty po śmierci właściciela. Na ponowne uruchomienie Fotoplastikon Warszawski czekał do 1992 roku co trzeba zawdzięczać wnukowi, Tomaszowi Chudemu. W 1987 roku, Fotoplastykon został wpisany do rejestru zabytków. W 2008 Tomasz Chudy przekazał w dzierżawę urządzenie, wraz z kolekcją 3 tysięcy przeźroczy (trójwymiarowych zdjęć), Muzeum Powstania Warszawskiego. Grudzień 2012 przynosi odkupienie aparatu przez Muzeum Powstania Warszawskiego i od tego czasu działa jako Oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Wrzesień 2013 przyniósł rozbudowę Fotoplastikonu o dodatkową salę, przebudowaną z przylegającego garażu. W 2016 kolekcja zdjęć liczyła już 7 tysięcy obrazów, z czego jedna trzecia dotyczyła Warszawy. Kolekcja jest stale powiększana i uzupełniana. Fotoplastikon Warszawski wraz z otoczeniem służył wielokrotnie jako miejsce realizacji filmów. Można tu wymienić filmy Warszawa czy Przystań, a także seriale: Polskie drogi i Czas honoru.
Drugi warszawski fotoplastykon znajduje się w Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, ale obecnie nie jest uruchomiony.
Już dziś na urodziny świętuje Fotoplastikon Warszawski
Fotoplastikon Warszawski który niezmiennie dźwiga 48 stereoskopowych fotografii czyli staruszek z Alei Jerozolimskich, beczka, karuzela, lub po prostu, niezastąpiony, jedyny, warszawski po prostu Fotoplastikon.
FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI z Muzeum Powstania Warszawskiego jest od 16 lat. W imieniu organizatorów zapraszamy miłośników przedwojennej stolicy, fanów stereoskopowych podróży po świecie i wszystkich Warszawiaków na URODZINY FOTOPLASTIKONU WARSZAWSKIEGO w trakcie którego czeka na Was moc wydarzeń, wystaw i spotkań. Na koniec tak jak nasi dziadkowie znów będziecie mogli potańczyć na dziedzińcu do muzyki na żywo. Zapewne będzie trochę głośno, więc sąsiedzi i Warszawiacy proszeni są o wyrozumiałość. Fotoplastikonie kręć nami kolejne 100 lat!
FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI – urodzinowy SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ:
05.06 (środa)
godz. 10.00-18.00 – wystawa pt. „Ciao Italia! Fotografie z Włoch z lat 50.
godz. 18.00 WARSZTATY SITODRUKU,
WSTĘP WOLNY, zapisy na: rejestracjafw@1944.pl
06.06 (czwartek)
godz. 10.00-18.00 – wystawa pt. „Podróże Andrzeja Zawady – Cejlon 1957”
godz. 19.00 spotkanie z podróżnikiem i fotografem PIOTREM TRYBALSKIM pt. „Foto-opowieść z serca Sri-Lanki”,
WSTĘP WOLNY, zapisy na: rejestracjafw@1944.pl
07.06 (piątek)
godz. 10.00-18.00 – wystawa pt. „Kimono contra garnitur, czyli Japonia z lat 60.”
godz. 18.00 WARSZTATY INTROLIGATORSKIE – SZYCIE JAPOŃSKIE, WSTĘP WOLNY, zapisy na: rejestracjafw@1944.pl
08.06 (sobota)
godz. 10.00-18.00 – wystawa pt. „AMERICAN DREAM. Stany Zjednoczone na przedwojennej fotografii”.
godz. 19.00 URODZINOWA SWINGOWA POTAŃCÓWKA POD GWAIZDAMI z zespołem „Swingin’ Promised Band” i ze szkołą tańca „ShimSham – warszawski swing”,
WSTĘP WOLNY
09.06 (niedziela)
godz. 10.00-18.00 – wystawa pt. „WARSZAWA – OSTATNIE SPOJRZENIE”
Czytaj także cotygodniowe ciekawostki o wydarzeniach w Stolicy – Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 30.05-05.06.2024
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.
Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.