W cieniu ruin Damaszku i zniszczonych życiem milionów Syryjczyków, Baszszar al-Asad wraz ze swoją rodziną gromadził fortunę, która przyprawia o zawrót głowy. Luksusowe nieruchomości w Moskwie, hotele w Wiedniu i prywatne odrzutowce to tylko wierzchołek góry lodowej. Teraz, gdy reżim al-Asada upadł, rozpoczęło się międzynarodowe „polowanie” na jego ukryte aktywa. Polowanie na miliardy Baszara al-Asada: Gdzie ukrył majątek syryjski dyktator?
Polowanie na miliardy Baszara al-Asada: Gdzie ukrył majątek syryjski dyktator?
Wojna domowa w Syrii zniszczyła kraj, pozostawiając prawie 70% jego mieszkańców w ubóstwie. Podczas gdy zwykli ludzie zmagali się z głodem i ruiną, Baszszar al-Asad pomnażał swoje bogactwo. Według Departamentu Stanu USA z 2022 roku majątek rodziny al-Asadów mógł sięgać od 1 do nawet 12 miliardów dolarów. Czym była okupiona ta fortuna?
Klan al-Asadów kontrolował monopolistyczne sektory gospodarki Syrii, ale jego prawdziwa finansowa machina to nielegalny handel narkotykami. Szacuje się, że przemyt narkotyków przynosił rodzinie rocznie ponad 2 miliardy dolarów. Zyski te pozwalały omijać zachodnie sankcje i utrzymywać reżim w luksusach.
Dwie tony gotówki i luksusowe apartamenty w Moskwie
Kiedy Syria pogrążała się w kryzysie walutowym, al-Asad znalazł azyl finansowy w Rosji. W latach 2018-2019 syryjski reżim przetransportował do Moskwy niemal dwie tony banknotów o wartości sięgającej 250 milionów dolarów. Pieniądze zdeponowano w rosyjskich bankach, które były mniej narażone na międzynarodowe sankcje.
„The Financial Times” ujawnił pięć lat temu, że rodzina al-Asadów posiadała w samej Moskwie co najmniej 20 luksusowych apartamentów. Nieruchomości te mogą stanowić kluczowy punkt w poszukiwaniach majątku syryjskiego dyktatora.
Ucieczka do Moskwy: Putin wyciąga pomocną dłoń
W nocy 8 grudnia, po 10 dniach ofensywy, Damaszek został przejęty przez opozycyjne siły. Baszszar al-Asad zwołał jeszcze ostatnie spotkanie z dowódcami armii, obiecując rosyjską pomoc. Jednak zamiast bronić kraju, wybrał ucieczkę.
Pod osłoną nocy syryjski dyktator wraz z najbliższą rodziną opuścił kraj, korzystając z osobistego wsparcia Władimira Putina. W Moskwie czekała już na niego żona Asma i trójka dzieci. Chociaż al-Asad zaprzecza, że planował ucieczkę, jego posunięcia świadczą o czymś zgoła innym.
Międzynarodowe polowanie: Czy odzyskamy majątek al-Asada?
Upadek reżimu otworzył drogę do poszukiwania ukrytych aktywów rodziny al-Asadów. Doświadczenia z odzyskiwaniem fortun innych dyktatorów, takich jak Muammar Kaddafi, pokazują, że proces ten może trwać lata. Z szacowanych 54 miliardów dolarów skradzionych przez Kaddafiego udało się odzyskać zaledwie ułamek – kilka nieruchomości i gotówkę o wartości 100 milionów dolarów.
„Będzie to długa walka” – mówi Andrew Tabler, były urzędnik Białego Domu. „Al-Asad od lat planował scenariusz ucieczki. Teraz, gdy jest na wygnaniu, będzie niezwykle trudno namierzyć i zamrozić jego aktywa”.
Nadzieja dla Syrii?
Choć przyszłość Syrii jest niepewna, odzyskanie fortuny al-Asada mogłoby stać się krokiem w stronę odbudowy kraju. Ale czy uda się pokonać finansowe labirynty i przeszukać wszystkie konta oraz nieruchomości? Międzynarodowe polowanie na miliardy syryjskiego dyktatora dopiero się zaczyna, a świat bacznie śledzi ten wyścig z czasem.
Jedno jest pewne – ukryte bogactwo al-Asada to symbol korupcji, zniszczenia i cierpienia, jakie pozostawił po sobie jego reżim.
Przeczytaj też o: Tysiąc ton masła: Polskie złote bloki zapasów strategicznych ruszają na rynek.
——-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Ponadto prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński