Mocna deklaracja szefa NATO o bezpieczeństwie Polski

126

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mocna deklaracja szefa NATO o bezpieczeństwie Polski
Mocna deklaracja szefa NATO o bezpieczeństwie Polski

Mocna deklaracja szefa NATO o bezpieczeństwie Polski. Donald Tusk rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. Rozmawiali o polskim bezpieczeństwie. Tusk powiedział to po spotkaniu. Rola Tuska jest ważna. Szef NATO złożył mocną deklarację. Dotyczy ona bezpieczeństwa Polski oraz terytorium NATO. Ktokolwiek dokona błędnych obliczeń i uzna, że zaatakuje Polskę bez konsekwencji to jest w błędzie. Sojusz odpowie z całą siłą, reakcja NATO będzie niszcząca. Władimir Putin musi to jasno zrozumieć.

Mocna deklaracja szefa NATO o bezpieczeństwie Polski – Polska przykładem dla innych państw NATO

Polska i Tusk osobiście nie muszą niczego udowadniać. Pomoc Ukrainie jest oczywista. Sytuacja u naszych sąsiadów wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo Polski i Europy. Trwają negocjacje. Wpływ Polski na rozmowy jest ograniczony. NATO i Polska muszą być przygotowane na różne scenariusze. Scenariusze nie są pisane przez Polskę w 100 proc. Pełna solidarność NATO jest ważna. Artykuł 5 gwarantuje pomoc, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Gwarancja pozostaje w mocy. Geopolityka zmienia się na oczach wszystkich. Stabilne potwierdzenie obrony Polski przez NATO jest ważne i zobowiązuje się do obrony naszego kraju. Obrona ma nastąpić w każdej krytycznej sytuacji.

Mocna deklaracja szefa NATO o bezpieczeństwie PolskiNATO wzmocni bezpieczeństwo na Bałtyku

Jednym z tematów rozmów był program Straż Bałtycka. Program ma zapobiegać incydentom na Bałtyku. W ostatnich miesiącach regularnie dochodzi do przerwania kabli oraz podmorskich instalacji. Politycy omawiali współpracę w ramach Tarczy Wschód. Rozmawiali także o pomocy Ukrainie, która jest atakowana przez Rosjan. Rozmawiali o dobrym pokoju. Pokój ma gwarantować suwerenność Ukrainie. Polska bierze pełną odpowiedzialność, która dotyczy bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski. Dotyczy to także bezpieczeństwa europejskich i natowskich partnerów.

Wizyta szefa NATO w Polsce – harmonogram

Mark Rutte mówił w swoim wystąpieniu, że Polska jest cenionym sojusznikiem i daje przykład innym. Po spotkaniu z polskim premierem odbyła się wspólna konferencja prasowa. O godz. 13 sekretarza generalnego NATO przyjął prezydent Andrzej Duda. Przyjęcie odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 16.15 Rutte wygłosił wykład. Odbył się on w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Temat wykładu to „Silniejsze NATO, zaangażowanie w bezpieczeństwo euro-atlantyckie”. Według informacji na stronie NATO, Rutte spotkał się także z wicepremierem. Spotkał się z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a także z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Mark Rutte jest w Polsce po raz drugi. Urząd objął w październiku ubiegłego roku, acześniej, od 2014 r., szefem NATO był Jens Stoltenberg.

Foto: Wikipedia commons

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o Rafał Trzaskowski liderem rankingu zaufania Polaków

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia