Romet Pony 50 motorynka … moja.

Romet 50 Pony czyli historia pewnej motorynki

3974

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Romet Pony 50 motorynka

Motorynka Romet swego czasu była superhitem, marzeniem każdego tyle że cena była zaporowa. W czasach PRLu kosztowała prawie 2 letnią średnią pensję. Dziś za 100tys to można mieć Harleya. Oto i motorynka 301

Romet Pony 50 motorynka 301

Romet Pony 50 motorynka była moim marzeniem odkąd zobaczyłem ją w garażu u mojego kolegi z klasy. Miała jeszcze okrągły bak jak w Komarze. Mowa oczywiście o „Motorynce”.  Dzisiaj mam 40 lat, wtedy chodziłem do 5 klasy podstawówki. Miałem rower „Wigry 3” ale chciałem to małe cudo. O ile pamiętam kosztowało sporo, ze swojego kieszonkowego na pewno bym sobie nie pozwolił… i wtedy mój tato powiedział, że jeśli wyniki w nauce na koniec V klasy będą bardzo dobre to kupi mi motorynkę, że wyniki zawsze miałem „czerwonopaskowe” to już widziałem jak jadę tą strzałą.

Wróciłem ze szkoły. Nic nie wskazywało na to, że moje marzenie już się spełniło. Stała nowiutka na balkonie motorynka romet Pony 301 z kwadratowym bakiem, bordowy metalik. Na twarzy banan, nie mogłem się doczekać pierwszej jazdy. Ciekawostką było to, że mieszkaliśmy wtedy na 3 piętrze w bloku. Ojciec pewnie mocno się wytężył bo ten sprzęt ważył 40 kg. Ale czego nie robiło się w tamtych czasach jeśli towar był deficytowy i jeszcze mogli ukraść. Popularny był także Ogar.

Motorynka Romet Pony 

Pierwszą jazdę odbył tato. Ja byłem drugi w kolejce. Nieodzownym elementem była tzw. owiewka. Wydawać by się mogło zestaw kompletny, zatem jazda … bo bak pełny.

Dlaczego o tym piszę… bo dopiero teraz po wielu latach zdałem sobie sprawę z tego jak wtedy nie dbano o bezpieczeństwo, jak nie zwracano uwagi na bardzo istotne rzeczy. Nie trzeba było mieć kasku, nałokietników, elementów odblaskowych …  poza tym jazda takim motocyklem z prędkością około 40 km/h i wywrotka na twardą powierzchnię nie mogła skończyć się dobrze, o czym przekonał się mój tato podczas pierwszej jazdy nowiutką motorynką. Rozdarte spodnie stłuczony i otarty łokieć i to przy prędkości niecałych 10 km/h.

Mimo tego wszystkiego mam jakiś sentyment do motorynki motorynka PONY 301 do dzisiaj. Były też inne modele.

Romet Pony 50 motorynka 301 m1

Romet Pony 50 motorynka
Romet Pony 50 motorynka w ulubionej czerwieni czyli motorynka 301

To pierwsza wersja tego pojazdu produkowanego przez ówczesne Zjednoczone Zakłady Rowerowe Romet. Motorynka była wyposażona w silnik Dezamet 022 (o pojemności 49,8 cm³), produkowany w Zakładach Metalowych Dezamet. Silnik współpracował z dwubiegową, manualną skrzynią biegów. Zmiana biegów dokonywana była za pomocą manetki (współpracującej ze sprzęgłem) umiejscowionej na kierownicy. Szybkość maksymalna wyniosła 40 km/h, a zużycie paliwa ok.2 l/100km.

Romet Pony 50 motorynka 301 m 2

Kolejna wersja motoroweru Pony, została wyposażona w nowy silnik – Dezamet 023, w odróżnieniu od poprzedniego modelu zmiana biegów odbywała się za pomocą dźwigni umieszczonej bezpośrednio przy silniku, a nie na kierownicy. Zmieniono także ramę i kierownicę. Początkowo mocowania błotników przednich były takie jak w M-1 dopiero w 1981r zmieniono je na normalne. Od 1984 roku z małymi zmianami była produkowana równolegle z M-3

Romet Pony 50 motorynka
Romet Pony 50 motorynka po renowacji

Romet Pony 50 motorynka m 3

Główną różnicą między wersjami 50-M-2 a 50-M-3 jest silnik, rama (rurka do gumy gaźnika) i kolanko wydechowe. W Pony 50-M-3 zastosowano silnik Dezamet 025. Początkowo w Rometach Pony M-3 był taki sam uchwyt kierownicy jak w M-2 później w obu modelach zmieniono na inne mocowanie, etc.

Romet Pony 50 motorynka
Motorynka Romet 301

Romet Pony 50 motorynka 301

(taka jak moja J)

Motorynka Pony 301 to powrót do silnika Dezamet 023. Rama pojazdu została wydłużona, zmieniono kształt zbiornika paliwa, oraz zastosowano inną tylną lampę wraz z mocowaniem.

Romet Pony 50 motorynka
Pony 301 Romet

Kończąc ten artykuł, sprawdzałem na aukcjach internetowych czy ktoś oferuje motorynki do sprzedaży. Jest sporo, w różnym stanie ale coś można wybrać. Może sobie kupię …. czyli jednoślady na polskich drogach

wiehu

 

aktualny cennik rometu

jak wybrać siodełko?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia