Legendarny polski samochód CWS T-1

976

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

CWS T-1

Legendarny polski samochód CWS T-1

Wracając myślami do pierwszych polskich samochodów i początku polskiej historii motoryzacji, pierwsze co przychodzi nam na myśl to „Warszawa”. Mało kto sięga myślami dalej niż do czasów PRL i nikt też nie myśli o tym jakie samochody były produkowane przed tym okresem.
CWS T-1

Warto zatem poznać bądź przypomnieć sobie legendarny polski samochód, skonstruowany przez Tadeusza Tańskiego w latach 1922 – 1924. Mowa tu o CWS T-1, samochód ten choć zapomniany, dzięki rekonstrukcji powrócił na polskie drogi po 84 latach zapomnienia.

Silnik w CWS T-1, przez swoją zbyt nowoczesną konstrukcję jak na tamte czasy, podrażał ostateczną cenę samochodu.

Był to samochód przeznaczony do użytku wojskowego oraz dla urzędów administracji państwowych. Wiele z tych samochodów przepadło wraz z rozpoczęciem ewakuacji na wschód, w roku 1939.

Do bieżących napraw wystarczał jedynie klucz o rozmiarze 17, klucz do świec a także wkrętak. Dowodzi to, że konstrukcja tego samochodu była bardzo dobrze przemyślana.

Dwa pierwsze prototypy CWS z próbnymi nadwoziami zostały zgłoszone do V Rajdu Automobilklubu Polski. Samochody CWS zaskoczyły racjonalnością oryginalnej koncepcji. Choć oba prototypy nie wygrały rajdu to jednak przebyły go bez żadnych usterek i defektów.

Był to wynik wprost niesłychany. Samochody przebyły trudną trasę bez większych problemów co jak można by przymuszać nie mogłaby dokonać żadna inna, nawet zagraniczna fabryka.

CWS T-1

CWS T-1 był produkowany po kilka-kilkanaście sztuk w różnych seriach. Czterodrzwiowe – kareta i torpedo, pięcio i siedmio osobowe a także dwudrzwiowy i czterodrzwiowy kabriolet. Produkowane też były sanitarki, półciężarówki i furgony zamknięte.

Wszystkie bazowały na karoserii projektu inżyniera Stanisława Panaczkiewicza.

CWS T-1
Pokaz i konkurs pi?kno?ci samochodów zorganizowany przez Automobilklub Polski w parku im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie Przejazd samochodów bior?cych udzia? w konkursie.

Prawdopodobnie, jeden egzemplarz CWS T-1, sprowadzony do Francji w 1937 roku, zachował się do lat 50 XX wieku w paryskiej rezydencji książąt Sanguszków.

Koniecznie przeczytaj o innych moto-legendach Polski Fiat 508 pierwsza licencja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia