Polski Fiat 125p Akropolis – Klasyka Gatunku

0
771
Polski Fiat 125p Akropolis

Polski Fiat 125p Akropolis

Polski Fiat 125p Akropolis  największa gwiazda Polskiej sceny motoryzacyjnej. Auto legenda. Kwintesencja tego co w motoryzacji najpiękniejsze. Zapraszam do lektury…
Polski Fiat 125p Akropolis

Z miłości do motoryzacji…

Polski Fiat 125p Akropolis  czy takie auto mogło powstać z rozsądku ? Absolutnie nie. Z rozsądkiem nie ma ono absolutnie nic wspólnego. Jest to samochód nieprzewidywalny, piękny, szybki naszpikowany emocjami po prostu majstersztyk na kołach. Sprawia, że od pierwszej chwili gdy  go zobaczymy pragniemy go mieć lub nawet tylko się przejechać. Istna uczta dla oczu i duszy. Łączył w sobie Polskie marzenia oraz włoski temperament. Należy do tych aut z których po prostu nie chce się wysiadać.

Polski Fiat 125p Akropolis

Rajdowy rodowód…

Jak sama nazwa wskazuje auto zostało stworzone z myślą o rajdach a konkretniej o rajdzie Akropolu. Początkowo miało to być przeznaczone tylko i wyłącznie na trasę rajdu jednakże również mała partia trafiła do klientów indywidualnych. Zdecydowana większość została wyeksportowana poza granice kraju.  Nie każdy mógł sobie pozwolić na tak ekstrawagancki wóz który kosztował bagatela 3600 dolarów. Dla przypomnienia dodajmy, że zwykłego Polskiego Fiata 125p można było nabyć już za 1800 dolarów. Także cena jaką trzeba było zapłacić za Akropolisa była ogromna.

Polski Fiat 125p Akropolis

W zamian za to otrzymywaliśmy w odróżnieniu od zwykłego dużego fiata sportową kierownicę, specjalne rajdowe malowanie, felgi z lekkich stopów, usterka umiejscowione na przednich błotnikach oraz najważniejsze wielkie benzynowe serce o pojemności 1800 ccm zaadaptowane z włoskich Fiatów. To wszystko połączone razem z lekkim, kanciastym nadwoziem nie było może zbyt aerodynamiczne jednakże nie przeszkadzało to w niczym aby osiągnąć naprawdę imponujące osiągi.

Polski Fiat 125p Akropolis

Ile tak naprawdę ich powstało ?

Z danych, którymi dysponujemy wynika iż powstało jedynie 50 egzemplarzy Polskiego Fiata 125p w wersji Akropolis. Tak więc zdobycie go w czasach produkcji graniczyło z cudem. Dziś nic nie wiadomo nam nic o jakimś zachowanym egzemplarzu. Na zdjęciu powyżej znajduje się właśnie 125p Akropolis, który jeszcze do niedawna jeździł po Chorwackich drogach. Ktoś go nieco zmodyfikował i po Akropolisie pozostało mu wszystko prócz powłoki lakierniczej.  Dziękuję bardzo wszystkim za uwagę.

Zapraszamy również do lektury poprzednich artykułów Polski Fiat 125p Monte Carlo