Nowe nalepki i tablice rejestracyjne już od połowy 2018 roku

924

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

tablice rejestracyjne

Nowe nalepki i tablice rejestracyjne już od połowy 2018 roku

Nie od dziś wiele mówi się o setkach zalet aut hybrydowych i elektrycznych. Liczba właścicieli tego typu pojazdów z roku na rok rośnie, jednak nadal jest ich w naszym kraju za mało. Powód jest oczywiście tylko jeden – zbyt wysoka cena. Już niedługo jednak właściciele ekologicznych pojazdów będą dodatkowo wyróżnieni. Już od połowy roku mają zostać wprowadzone nowe nalepki i tablice rejestracyjne. Jak będzie przebiegać realizacja tego projektu? Sprawdziliśmy to.

Nowe nalepki i tablice rejestracyjne dadzą nam nowe przywileje?

tablice rejestracyjne
Przyczyną wprowadzanych zmian jest przede wszystkim nowa ustawa o elektromobilności, która zapewnia właścicielom aut hybrydowych i elektrycznych nowe przywileje. Będą oni mogli liczyć na zwrot akcyzy w wysokości 3,1%, a dodatkowo będą korzystać ze specjalnie wyznaczonych miejsc parkingowych i buspasów.

Niestety projest ustawy nie został do końca przemyślany i już teraz, czyli przed wprowadzeniem nowej regulacji w życie znaleziono błędy. Jednym z najważniejszych jest fakt, iż ustawa nie przewiduje przywilejów dla właścicieli „tradycyjnych hybryd”. Aby odróżnić je od tradycyjnych samochodów wprowadzone będą naklejki, które będziemy przyklejać na przednich szybach aut.

Nowe naklejki i tablice rejestracyjne – szczegóły projektu

Nowa nakleja wyposażona będzie w 7-cyfrowy szyfr oraz kod TERYT gminy. Dodatkowo ma odznaczać się innym klorem – zielony, dla aut na wodór,niebieski – pojazdy elektryczne.

Naklejki wdawane będą od pierwszego lipca 2018 do końca 2019. Po tym czasie ustawodawca specjalne tablice rejestracyjne, które również będą rozróniały typ silnika. Ne wiadomo jednak jak będą wyglądały tablice, ponieważ ta informacja będzie dopiero przygotowana.

Nowe naklejki i tablice rejestracyjne – czy będzie łatwiej?

tablice rejestracyjneNowe naklejki i tablice rejestracyjne będą wydawane przez samorządy i to one będą odpowiedzialne,za ilość wybranych naklejek. Osobą odpowiedzialną będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Co ciekawe, wszystkie dane osobowe mają pochodzić z systemu CEPiK, którego wdrożenie planowane jest dopiero na czerwiec 2018.

Zmiany zostały przygotowane bardzo szybko, w związku z czym można spodziewać się, że nowe naklejki i tablice rejestracyjne przysporzą nam nieco więcej problemów. Z pewnością ustawa będzie jeszcze przynajmniej kilka razy. Niestety takie zmiany powinny być przemyślane o wiele wcześniej. Dziś nie wiemy niemal nic na temat przepisów, które nas dotyczą. Czekamy więc na zmiany oraz na premierę nowych tablic i naklejek.

Przeczytaj również:

Ciepłe zimy. Czy wymiana opon to przeszłość?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia