Niemiecki plan elektromobilności

408

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niemiecki plan elektromobilności – czy czeka nas rewolucja?

Już od dawna wiadomo, że przyszłością motoryzacji są samochody hybrydowe oraz elektryczne. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej kraje wspólnoty mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w rozwoju nowoczesnego transportu publicznego. Niemiecki plan elektromobilności to potwierdzenie, że jest to właściwa droga ku ekologicznemu i szybkiemu transportowi. Na ten cel nasi zachodni sąsiedzi otrzymają z Unii Europejskiej ponad 70 milionów euro.

Niemiecki plan elektomobilności – założenia programu

niemiecki plan elektromobilnościNiemcy do końca 2021 roku zainwestują ponad 300 milionów euro w program rozwoju elektromobilności. Środki własne oraz środki otrzymane z UE będą wykorzystane na zakup autobusów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. Dodatkowo, budżet zostanie przeznaczony na budowę infrastruktury, która zapewni ładowanie i obsługę nowoczesnych autobusów.

Co ciekawe, program przewiduje, że prąd wykorzystywany do ładowania pojazdów będzie pochodził wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Najprawdopodobniej to właśnie ten warunek był kluczowy dla KE, która przyznała Niemcom dotację. Dzięki temu bowiem nie tylko wspiera się elektromobilność, lecz także OZE. W ramach programu ma powstać około 15 tysięcy stacji ładowania na terenie całego kraju.

Niemiecki plan elektromobilności – korzyści dla społeczeństwa

niemiecki plan elektromobilnościMargrethe Vestager, unijny komisarz ds. konkurencji ważne są nie tylko korzyści płynące dla społeczeństwa, takie jak zmniejszenie hałasu oraz zawartości szkodliwych substancji. Ważne jest również to, że takie inicjatywy pokazują konsumentom właściwą drogę rozwoju. Pojazdy elektryczne stają się bowiem bardziej powszechne, a co za tym idzie, są chętniej
kupowane przez osoby prywatne.

niemiecki plan elektromobilnościWładze Niemiec skupiają swoją uwagę na tym obszarze działania. Właśnie dlatego przyjęto również ustawę dotyczącą programu dopłat i ulg podatkowych dla właścicieli pojazdów elektrycznych. Niemcy mogą liczyć na dopłatę w wysokości 4000 euro w przypadku zakupu samochodu elektrycznego oraz 300 w przypadku auta w wersji hybrydowej. Zgodnie z planami rządu, do 2020 roku liczba samochodów elektrycznych w Niemczech wzrośnie do 45 milionów.

Niemiecki plan elektromobilności – a co z Polską?

W marcu 2017 roku polski rząd również przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności. Ministerstwo Energii szacuje, że do 2020 roku powstanie 400 szybkich punktów ładowania pojazdów oraz 6000 punktów o normalnej mocy. Dodatkowo do 2025 roku na naszych drogach ma być już ponad milion samochodów elektrycznych.

Z pewnością polski plan cechuje się mniejszą dynamiką niż niemiecki i jest wdrażany o wiele wolniej. Obydwa mają jednak ten sam cel: zmniejszenie emisji szkodliwych spalin, ochrona środowiska oraz popularyzacja pojazdów elektrycznych.

Przeczytaj również:
Detailingowe mycie auta. Ochrona czy strata pieniędzy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia