CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta cz.1

Odkryj CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta – 13 km od centrum. Przekrocz ponad 100 mln pasażerów w 2015 roku i milion lotów rocznie, i stań się najbardziej zajętym portem komunikacyjnym na świecie.

1476

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta
To będzie ogromne lotnisko

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta czyli jak to rozwiązali w USA – początki

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta Harstfield-Jackson to najbardziej zajęty port komunikacyjny na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm burmistrzom Atlanty Williamowi Hartsfieldowi i Maynardowi Jacksonowi.

Jest to najruchliwsze miejsce logistyczno-komunikacyjne na ziemii, już w 2015 roku przekroczono 100mln pasażerów a pamiętajmy że lotniczy ruch pasażerski to tylko jeden z rodzajów transportu dostępny w ATL. Dla udrożnienia ruchu na tym lotnisku jednocześnie mogą lądować trzy samoloty, dzięki temu możliwe jest obsłużenie miliona lotów rocznie!!!! Tak miliona lotów czyli prawie 3 tys dziennie. Oczywiście nie stało się to od razu, początki   sięgają 1925 roku tak więc mieli trochę czasu na rozwój. Niestety przez sto lat wszystko się zmieniło ale problemem jest że ten Port jest oddalony jedynie 13km od centrum Atlanty. Stało się tak ponieważ sto lat temu Atlanta nie była takim gigantem jak teraz.

Musimy sobie wyobrazić jak postrzegano wtedy logistykę a jak dziś. Budowa w Polsce CPK jest łatwiejsza bo mamy doświadczenia innych. Niemniej jednak musi to być w szczerym polu jeśli mamy obsługiwać podobne albo jeszcze większe zasoby. Ilość pasażerów jaką obecnie obsługuje Okęcie w Atlancie przekroczono 40 lat temu. Tak więc jeśli polski CPK ma obsługiwać Europę musi czerpać wiedzę z doświadczeń innych a przyglądając się ATL możemy wyrobić sobie pogląd na problem, GIGANTYCZNY problem. Niemniej jednak jeśli będzie to mądrze rozwiązane to Polska będzie centrum szybkiej komunikacji ze Światem.

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta
CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta jeden z licznych terminali samolotowych do którego prowadzi specjalna kolejka.

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta – Niemcy nas storpedują!!!

Miejmy świadomość że już teraz polskie firmy transportowe są torpedowane przez niemiecki rząd i całą Brukselę. Czemu tak się dzieje? My pracujemy taniej, ciężej i wydajniej ale też nie jesteśmy skażeni schematami więc nasze rozwiązania są efektywniejsze. Jak mówi Rafał Trzaskowski trzeba wstrzymać tą budowę bo przecież mamy port w Berlinie. To jest najlepszy przykład jak bardzo Niemcy boją się tego naszego CPK. Będą wydawać miliony na lobbing takich Czaskoskich. Dla nas to wielka szansa bo na pewno będziemy oknem na świat dla Europy Centralnej i Wschodniej. Czemu? Bo bliżej i taniej i tego boją się nasi niemieccy przyjaciele przyzwyczajeni że mogą nami sterować dla własnych korzyści.

CPK to nie tylko ruch lotniczy pasażerski, w ATL rocznie transportuje się tą drogą prawie 700.000 ton towaru i rocznie przyrasta o prawie 5%. Przy samej obsłudze CARGO w ATL i firmach powiązanych w regionie jest zatrudnionych prawie 30 tys osób więc generuje to ogromne zatrudnienie. Jeśli dołożymy do tego prawie dwa razy tyle jeśli chodzi o ruch pasażerski to jest to gigantyczna machina dająca zatrudnienie lokalnej społeczności.

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta – Georgia

Czemu omawiamy akurat ten przypadek? Ponieważ stan Georgia gdzie znajduje się ATL Hastfield-Jackson ma roczne PKB na poziomie podobnym do naszego kraju choć ilość mieszkańców jest prawie 4 krotnie mniejsza. Dla Georgii ATL jest największym pracodawcą i jest to bardzo ceniony pracodawca. ATL i firmy skupione wokół portu generują prawie 10% przychodu stanu. Jest więc o co walczyć, niestety najpierw trzeba zainwestować. Wszyscy zapytają się czemu nie jest to kapitał prywatny? Dlatego że żadna polska firma nie dysponuje tak wielkimi środkami a kapitał zagraniczny pilnuje interesów narodowych. Tak, rząd niemiecki nie da gwarancji bankowych nawet niemieckiej firmie by zainwestować w polski CPK Centralny Port Komunikacyjny.

Jeśli Polska ma zyskiwać na znaczeniu to muszą być prowadzone inwestycje z budżetu centralnego. A teraz kilka faktów, w obrębie ATL jest ponad 200 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, dla ułatwienia dodam że na Mazowszu jest ich mniej jak 40. Różnica jest taka że tamte mają możliwość w 20 min naładować Teslę(70kWh) a te nasze to samo zrobią w 6h czyli ich przepustowość jest prawie 20x mniejsza. To tak na początek.

 CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta – liczby i fakty

ATL nie jest własnością prywatną!!!!! Jest to własność samorządu miasta Atlanta więc jak widać nie musi być to inwestycja prywatna nawet w USA. Czytając historię ATL to było to miejsce wspomagane przez Rząd Federalny!!!!

6 pasów startowych ponad 3km każdy czyli każdy dłuższy jak w Modlinie. Terminal o powierzchni 600tys m2, bramek do odpraw pasażerskich jest 192. Pasażerowie dowożeni są tzw. Plane Train który dziennie dostarcza ponad 200tys pasażerów pomiędzy terminalami a samolotami.

Parkingi- pomimo świetnie rozwiązanej komunikacji z centrum miasta na terenie ATL znajduje się 30tys miejsc parkingowych, nie jest to zbyt dużo ale pamiętajmy że tam auta się wypożycza więc na lotnisku jest ponad 13 wypożyczalni samochodowych z dziesiątkami tysięcy aut do dyspozycji. Sam terminal wypożyczalni ma powierzchnię ponad 15 hektarów.

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta
CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta wnętrze części terminalowej ze sklepami, mały wycinek

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta – MARTA czyli jak szybko do centrum

MARTA to skrót od Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority, czyli szybki transport metropolitalny sam zobacz http://www.itsmarta.com/ . To samo jeśli chodzi o transport do wypożyczalni samochodów, hoteli czy centrów handlowych jest rozwiązane przez ATL SkyTrain z możliwością szybkiego przemieszczania się do wszystkich punktów ATL.

CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta
CPK Centralny Port Komunikacyjny ATL Atlanta tak wygląda hotel Hilton na lotniskowym terminalu

Musimy mieć świadomość że dziennie przemieszcza się tam prawie 300tys osób. Jednocześnie z samej obsługi na zmianie jest ponad 15tys osób personelu. Logistyka musi być perfekcyjna ale musieli zadbać o wszystkie potrzeby takie jak pomoc medyczna(szpital), niezliczone restauracje, biura, instytucje, cło sklepy itp. ATL jest jak super sprawny organizm miejski. To samo musi powstać jako CPK Centralny Port Komunikacyjny. wkrótce cd.

poniżej: zapraszamy na wycieczką po ATL – Atlanta

przeczytaj więcej o ATL ATLANTA

dowiedz się więcej czemu w logistyce europalety są najlepsze

a na deser ciąg dalszy ATL cz3

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia