Olej napędowy nie odejdzie do lamusa? – stworzono przyszłościowe paliwo R33 BlueDiesel

613

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Olej napędowy nie odejdzie do lamusa? – stworzono przyszłościowe paliwo R33 BlueDiesel

Diesel wciąż zostaje spisywany na straty, a producenci samochodów wciąż głowią się nad zastosowaniem alternatywnych rozwiązań dla aut napędzanym olejem napędowym. Z takiego założenia wyszedł również Volkswagen, który postanowił pójść krok dalej i… stworzyć zupełnie nowe paliwo. Innowacyjny R33 BlueDiesel umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nawet o 20% od konwencjonalnego oleju napędowego.

R33 BlueDiesel przyczyni się do ochrony środowiska?

paliwo R33 BlueDieselR33 BlueDiesel spełnia normę DIN EN 590 dla paliw do silników Diesla. Zmniejszenie emisji spalin było możliwe dzięki zastosowaniu domieszek substancji pochodzenia organicznego. Testy przez 9 miesięcy wykonywali pracownicy VW. W tym czasie tankowali służbowe auta wyłącznie paliwem R33. Po zakończonej sukcesem fazie testów R33 BlueDiesel będzie już na stałe oferowany przez producenta na jego fabrycznych stacjach paliwowych. „Zainteresowanie z jakim spotkał się R33 BlueDiesel jest dla Volkswagena i jego partnerów zachętą do dalszych działań. Paliwo to może być szczególnie atrakcyjne dla firm, których pojazdy pokonują duże odległości i które z tego powodu korzystają z samochodów z silnikami Diesla. Stosowanie R33 BlueDiesel może pomóc im w osiągnięciu celów klimatycznych. Spodziewamy się, że popyt na paliwa płynne wytwarzane z odpadów oraz na biopaliwa nowej generacji znacznie wzrośnie w niedługim czasie. Chciałbym, żeby już niedługo powszechnie dostępne stacje oferowały R33 jako paliwo „Green Premium””. -mówił szef projektu prof. dr Thomas Garbe z Działu Rozwoju Technicznego.

Kluczem do sukcesu są… frytki?

W produkcji surowców do biopaliw dużą rolę odgrywają tłuszcze spożywcze, które po wykorzystaniu są zazwyczaj utylizowane. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod przeróbki można je jednak wykorzystać ponownie. Tłuszcz filtruje się, czyści i przerabia tworząc z niego mieszankę parafinową lub komponent dodawany do oleju napędowego. W R33 udział komponentów uzyskanych z odnawialnych źródeł to 1/3 całego paliwa. To oznacza, że w porównaniu do zwykłego diesla, nowy BlueDiesel pozwala zredukować emisję spalin o co najmniej 20 procent.

Przeczytaj również Korozja samochodu – co robić, gdy atakuje „ruda”?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia