Prawidłowe ciśnienie w oponach – warto o nim pamiętać

515

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prawidłowe ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach – warto o nim pamiętać

Użytkując na co dzień samochód należy wykonywać proste czynności kontrolno- serwisowe w regularnych odstępach czasu. Do takich czynności zaleca się na pewno sprawdzanie ciśnienia w naszych oponach. Jest to czynność bardzo istotna, ponieważ nieprawidłowe ciśnienie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, także w samym bezpieczeństwie jazdy. Niestety regularne kontrolowanie nadal nie jest popularną czynnością. W nowszych autach czujniki ciśnienia w oponach montowane są seryjnie. Jednak w starszych pojazdach jesteśmy zdani sami na siebie. Warto więc tą czynność wykonywać raz na dwa tygodnie bądź przed dłuższą podróżą. Prawidłowe ciśnienie w oponach to nasz sprzymierzeniec.

Prawidłowe ciśnienie w oponach – co się dzieje jeśli jest za niskie

prawidłowe ciśnienie w oponach
Nieprawidłowe ciśnienie to same minusy

Za niskie ciśnienie to wiele problemów. Nawet niewiele za niskie ciśnienie niesie za sobą negatywne konsekwencje. Przede wszystkim narażamy się na wydłużenie drogi hamowania oraz zmniejszenie stabilności samochodu na zakrętach. Jeśli chodzi o pokonywanie łuków i zakrętów to jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku mokrej nawierzchni. Dla przykładu, jeżeli mamy ciśnienie niższe od zalecanego o 0,5 bara to podczas pokonywania szybszych łuków opona przenosi zaledwie 80% siły w porównaniu do opony z właściwym ciśnieniem. Im większy ubytek ciśnienia tym procent jest mniejszy. W przypadku nagłego hamowania znacznie odczujemy wydłużenie drogi hamowania. Szczególnie na mokrej nawierzchni.

Prawidłowe ciśnienie w oponach – większe koszty

Nieodpowiedni poziom ciśnienia to także większe koszty eksploatacji pojazdu. Przede wszystkim ze względu na dużo większe opory toczenia. Nawet niewielki spadek względem optymalnych wartości powoduje, że nasz samochód może spalać o około 0,5 litra więcej paliwa na 100 kilometrów. Przy dłuższych dystansach ta różnica może być odczuwalna. A więc jakie ciśnienie jest prawidłowe? Poza instrukcją pojazdu, bardzo często taką informację znajdziemy na samym samochodzie. W wielu przypadkach producenci stosowną informację umieszczają na specjalnych naklejkach. Znajdują się one albo na wlewie paliwa bądź też na słupku drzwiowym po stronie kierowcy. Warto o tym pamiętać i regularnie kontrolować ciśnienie przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Zobacz również: Opony całoroczne – wady i zalety ich stosowania

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia