Opony typu Run Flat – co warto wiedzieć?

5015

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opony typu Run Flat, czyli jazda bez powietrza

Chyba większość, nawet średnio doświadczonych kierowców ma już za sobą przynajmniej jednego “kapcia”. O tym, jak kłopotliwa jest wymiana uszkodzonej opony, nie trzeba nikogo przekonywać. Siłowanie się z zapieczonymi śrubami to jedno, znacznie ważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Jeżeli złapiemy gumę w nieodpowiednim miejscu (choć tak naprawdę żadne nie jest odpowiednie), to całą, pozornie prostą “operację”, wykonujemy z duszą na ramieniu. Tymczasem okazuje się, że technologia od dawna pozwala nam na uniknięcie tych problemów. Służą temu opony typu Run Flat.

Opony typu Run Flat – co to takiego?

Run Flaty bardzo często nazywane są oponami odpornymi na przebicie. Nie jest to prawdą. Tak samo jak zwykłe ogumienie, na oponach Run Flat można złapać “kapcia”. Różnica polega na tym, że w takiej sytuacji, w przypadku tych drugich, ryzyko utraty panowania nad samochodem jest nieporównywalnie mniejsze, a dalsza jazda jest możliwa nawet bez powietrza,oczywiście przy zachowaniu pewnych warunków. Zwykle, producenci dopuszczają jazdę z prędkością do 80 km/h i na maksymalnym dystansie 80 km.

Opony typu Run Flat - przekrój
Opony typu Run Flat – różni producenci stosują różne rozwiązania w tym zakresie

Jest to możliwe, dzięki specjalnej konstrukcji opony. Różni producenci mają różne sposoby na to, aby umożliwić kontynuowanie podróży bez powietrza. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wzmocnione ścianki boczne. W tym przypadku, mamy do czynienia z tak zwaną oponą samonośną.

Opony typu Run Flat – same zalety?

Mogłoby się wydawać, że mówimy tu o rozwiązaniu idealnym, przecież bezpieczeństwo w ruchu drogowym powinno być priorytetem każdego kierowcy. Jeżeli tak podchodzimy do tematu, to rzeczywiście tak jest. Warto jednak wiedzieć, że tego typu opony mają swoje wady.

Po pierwsze, cena, która jest wyraźnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych odpowiedników. Po drugie, koszty eksploatacji. Ze względu na swoją sztywną konstrukcję, opony typu Run Flat zużywają się szybciej. Warto też zaznaczyć, że po przebiciu, w większości przypadków są nienaprawialne. Kosztem zwiększonego bezpieczeństwa będzie też pogorszony komfort jazdy. W wielu przypadkach, zalecane jest też stosowanie specjalnych felg. Inna sprawa, Run Flaty nie mogą być stosowane w każdym samochodzie. Jeżeli auto nie zostało wyposażone w czujniki monitorujące ciśnienie w ogumieniu, możemy zapomnieć o ich montażu. Inna sprawa, samochody, które zostały wyposażone w takie opony już w fabryce, są do nich specjalnie przystosowane, przede wszystkim w zakresie nastawów zawieszenia i kalibracji systemów ABS i ESP.

Opony typu Run Flat – fachowy montaż to podstawa

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że takie ogumienie musi być montowane przez przeszkolonych w tym zakresie fachowców i z użyciem specjalnej maszyny. Problem w tym, że wciąż jeszcze nie brakuje “specjalistów”, którzy podejmują się takiej usługi, nie mając ani stosownej wiedzy, ani zaplecza technicznego. W takiej sytuacji, uszkodzenie opony jest niemal pewne.

grafika tytułowa: CC BY 2.0; autor: Michael Sheehan; źródło: wikimedia

1. CC BY-SA 4.0; autor: Emilfrey; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia