Poprawne ustawienie lusterek – kilka prostych zasad

4653

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prawidłowe ustawienie lusterek

Poprawne ustawienie lusterek – kilka prostych zasad

Każdy kierowca jest wręcz obowiązany prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie. Od tego zależy bezpieczeństwa jazdy. Niestety wiele osób poruszających się po drogach ma w nieodpowiedni sposób ustawione lusterka. Poprawne ustawienie lusterek w samochodzie ma duży wpływ na zdolność obserwacji otoczenia przez kierowcę. Warto więc w pełni wykorzystywać możliwości jakie nam dają. W niektórych przypadkach tylko prawidłowe ustawienie pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak na przykład kolizja. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby martwe pola były jak najmniejsze. Ale to nie jedyna zasada, którą powinniśmy się kierować. Ważne jest także to, aby dostosować ustawienie lusterek do zmiany innych ustawień w samochodzie.

Prawidłowe ustawienie lusterek – pamiętaj o martwym polu

Poprawne ustawienie lusterek
Prawidłowe ustawienie lusterek ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy

W jaki sposób ograniczyć martwe pole do minimum? Wystarczy trzymać się jednej prostej zasady. Ustawiając lusterka boczne róbmy to tak, aby widzieć jak największy obszar za naszym pojazdem. Oznacza to, że w przypadku prawidłowego ustawienia będziemy widzieć tylko niewielką część naszego samochodu. Nie można jednak ustawiać luster w ten sposób, że w ogóle nie będziemy widzieć kawałka naszego pojazdu. Da nam to odpowiedni punkt odniesienia w stosunku do innych samochodów poruszających się po drodze. Ponadto ułatwi nam to parkowanie tyłem. Lusterka ustawione w ten sposób skutecznie zminimalizują martwe pola, które są szczególnie niebezpieczne podczas zmiany pasa ruchu.

Prawidłowe ustawienie lusterek – nie zapominaj o lusterku wstecznym

Podczas jazdy korzystajmy ze wszystkich lusterek w naszym samochodzie. W tym przypadku ustawienie jest dużo prostsze niż w lusterkach bocznych. Zasada jest taka, że w prawidłowo ustawionym lusterku wstecznym kierowca musi widzieć całą tylną szybę auta. Wsteczne lusterko może się okazać pomocne na przykład podczas zmiany pasa ruchu, kiedy chcemy się upewnić, że wyprzedziliśmy już pojazd na drugim pasie ruchu. Nie zapominajmy także o tym, że każde lusterko można przestawić do jazdy nocnej jeżeli na przykład oślepiają nas światła auta jadącego za nami. Można to zrobić za pomocą przełącznika umieszczonego pod lusterkiem. Niektóre auta wyposażone są w specjalne lusterka, które same się ściemniają w razie potrzeby.

Zobacz również: Prawidłowe ciśnienie w oponach – warto o nim pamiętać

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia