Jak oszczędzić na paliwie – kilka prostych zasad

346

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak oszczędzić na paliwie

Jak oszczędzić na paliwie – kilka prostych zasad

Ceny na stacjach benzynowych już od dłuższego czasu mogą przyprawiać o zawrót głowy. Niestety nic nie zapowiada tego, że w najbliższym czasie miałyby się obniżyć. Jednak możemy w prosty sposób oszczędzić na paliwie. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Jak oszczędzić na paliwie? Tego typu pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Wbrew pozorom jest to dość proste. Wystarczy jedynie, tak jak wspominaliśmy wyżej, zastosować się do kilku prostych zasad. Wiele też zależy od nawyków konkretnego kierowcy i jego stylu jazdy. Stosując się do odpowiednich zasad jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie paliwa nawet o jedną czwartą.

Jak oszczędzić na paliwie – zadbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach

jak oszczędzić na paliwie
Oszczędności wynikają przede wszystkim z dobrych nawyków kierowcy

Prawidłowe ciśnienie w oponach to podstawa. Niestety wielu kierowców za rzadko sprawdza jego stan. Pamiętajmy, że im mniejsze ciśnienie w oponach tym większe opory toczenia. To z kolei przekłada się bezpośrednio według szacunków  a zwiększone zużycie paliwa. Już niewielki spadek ciśnienia może zwiększyć spalanie. Wedle wielu danych spadek ciśnienia o pół bara w stosunku do zalecanego zwiększa zużycie paliwa o pięć procent. Informacje o tym jakie ciśnienie powinno być wewnątrz opony znajdziemy w kilku miejscach. W zależności od modelu może być to instrukcja samochodu, klapka wlewu paliwa czy chociażby w diagramach dostarczanych przez producentów opon.

Jak oszczędzić na paliwie – unikaj częstego hamowania i przyśpieszania

Pamiętaj o tym, aby w miarę możliwości starać się jeździć płynnie ze stałą prędkością. Przede wszystkim należy unikać częstego naprzemiennego hamowania i wciskania pedału gazu. Jeżeli warunki drogowe na to pozwalają należy w pierwszej kolejności wytracać prędkość poprzez hamowanie silnikiem. W momencie hamowania silnikiem nie jest pobierane paliwo. Należy także unikać gwałtownego przyśpieszania. Wysokie obroty są powodem zwiększonego apetytu silnika na paliwo. Podczas jazdy należy także przewidywać to co za chwilę wydarzy się na drodze. Dzięki temu nasza jazda będzie bardziej płynna co z kolei przełoży się na zmniejszenie zużycia paliwa.

Zobacz również: Zakup samochodu do miasta – na co zwrócić uwagę?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia