Toyota Prius I – pierwsza wielkoseryjna hybryda

1296

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Toyota Prius I

Toyota Prius I – pierwsza wielkoseryjna hybryda

Toyota Prius to model świetnie znany zarówno znawcom motoryzacji jak i osobom, które motoryzacją zbytnio się nie interesują. Dzieje się tak z kliku przyczyn. Przede wszystkim choć obecnie jest to model dość powszechny to mało kto wie, że pod tą nazwą kryje się model niezwykle przełomowy, który w pewnym sensie kształtował rynek aut hybrydowych. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku pierwszej generacji tego modelu. Toyota Prius I to pierwsze auto hybrydowe produkowane na masową skalę. Model ten przyczynił się do niewątpliwej popularyzacji tego typu aut, a ponadto pokazał, że użytkowanie hybrydy na co dzień nie musi być kłopotliwe.

W tym miejscu warto przytoczyć kilka faktów. Jest to samochód klasy kompaktowej wykorzystujący napęd hybrydowy. Napęd ten nazywany jest Hybrid Synergy Drive, co tak naprawdę oznacza handlową nazwę technologii hybrydowego napędu samochodów opracowanej przez inżynierów Toyoty. Na uwagę zasługuje okres od kiedy produkowana jest Toyota Prius. Model ten nieprzerwanie powstaje od 1997 roku. W przypadku aut z napędem hybrydowym opisywany model jest najdłużej produkowanym wśród aut, które wykorzystują ten rodzaj napędu. Sama nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa 'wcześniejszy’. Ma to związek z tym, że Toyota Prius trafiła do sprzedaży zanim jeszcze w motoryzacji tak duży nacisk był postawiony na ekologię.

Toyota Prius I – początki produkcji

Toyota Prius I
Prototyp Toyoty Prius z 1996 roku

Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty została oficjalnie zaprezentowana w 1996 roku, choć jej historia sięga roku 1995. Rok 1997 uznaje się natomiast za okres w którym rozpoczęła się seryjna produkcja tego modelu. Wspomnieliśmy o roku 1995, ponieważ to właśnie wtedy prototyp pojazdu o napędzie hybrydowym ujrzał po raz pierwszy światło dzienne. Miało to miejsce podczas targów motoryzacyjnych w Tokio. Rok od daty premiery prototypu rozpoczęły się oficjalne testy drogowe. W niedługim odstępie czasu rozpoczęła się sprzedaż seryjna tego modelu. Pierwsza generacja Priusa miała oznaczenie XW10. W salonach sprzedaży pojawiła się 10 grudnia 1997 roku. Tą datę uznaje się za początek wielkoseryjnej sprzedaży aut z napędem hybrydowym.

Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty została zbudowana w oparciu o model Echo, czyli inny produkt japońskiego producenta. Toyota Echo inaczej nazywana także jako Toyota Platz to nic innego jak model Yaris w wersji sedan przeznaczony głównie na rynek amerykański. Podobieństw między obydwoma modelami jest sporo, głównie jeśli chodzi o stylistykę. Technologicznie oba auta to już zupełnie co innego. W pierwszej generacji Priusa zastosowano spalinowy silnik o pojemności 1500 centymetrów sześciennych i mocy 58 koni mechanicznych. Silnik spalinowy wspomagany był silnikiem elektrycznym o mocy około 30 kW czyli odpowiednio 40 koni mechanicznych. jak na tamte lata była to jeszcze technologia niespotykana.

Toyota Prius I – nie dla wszystkich

Toyota Prius I
Tył Toyoty Prius pierwszej generacji

Pierwsza generacja hybrydowej Toyoty od początku produkcji nie była dostępna dla wszystkich. Model ten oferowano jedynie w Japonii, czyli tam gdzie została opracowana. Dopiero w 2000 roku rozpoczęła się oficjalna sprzedaż na rynku europejskim. Czyli dokładnie 3 lata po uruchomieniu produkcji. Pomimo tego za sprawą prywatnego importu pewna liczba egzemplarzy już na samym początku pojawiła się na innych kontynentach. Poza Japonią najwięcej tych aut można było spotkać w Australii i Nowej Zelandii. W przypadku Europy prym w sprowadzaniu pierwszej generacji hybrydowej Toyoty wiedli mieszkańcy Wielkiej Brytanii. I to tam tych aut można było spotkać najwięcej.

Pomimo ograniczonego zasięgu sprzedaży Toyota Prius od razu stała się modelem przełomowym. Sporo aut trafiło też na rynek amerykański. Warto nadmienić, że w przypadku tego rynku Prius był drugim modelem z napędem hybrydowym oferowanym seryjnie. Pierwszeństwo należało do Hondy Insight. Amerykańska odmiana Priusa oznaczona była symbolem XW11. Różnica polegała przede wszystkim na tym, że zastosowano wzmocnione silniki zarówno w przypadku jednostki spalinowej jak i elektrycznej. Silnik benzynowy dysponował mocą 72 koni mechanicznych, a jednostka elektryczna miała moc zwiększoną do 33 kW. W standardzie auto wyposażone było także w klimatyzacjęoraz wspomaganie kierownicy. Zmiany te zastosowano ze względu na upodobania tamtejszych klientów.

Toyota Prius I – model przełomowy

Toyota Prius I
Wnętrze odmiany amerykańskiej

Toyota Prius pierwszej generacji od samego początku uznawana była za model przełomowy. Złożyło się na to kilka aspektów. Od momentu uruchomienia produkcji model ten stał się pierwszym na świecie masowo produkowanym autem z napędem hybrydowym. Oznacza to, że napęd realizowany był za pomocą jednostki spalinowej oraz elektrycznej. Żaden z producentów nie zdecydował się wcześniej wprowadzić tego rozwiązania na tak dużą skalę. Co prawda pojawiały się już prototypy oraz produkcyjne wersje aut z takim napędem, jednak nie była to produkcja na tak masową skalę. Sam model został bardzo dobrze przyjęty przez klientów. Przez pierwsze trzy lata produkcji wyprodukowano ponad 37 tysięcy egzemplarzy.

Poza ciepłym przyjęciem wśród klientów, auto zdobyło kilka ważnych tytułów. Zaraz po uruchomieniu produkcji auto uzyskało tytuł Samochodu Roku w Japonii. Stało się to niedługo po tym jak auto pojawiło się w salonach sprzedaży. Drugi tytuł hybrydowa Toyota uzyskała w 1998 roku. Była to nagroda Car Of The Year odbywającej się w tym czasie w Japonii konferencji dziennikarzy i badaczy motoryzacyjnych. Kolejne wyróżnienie dotyczyło plebiscytu na Europejski Samochód Roku. W 2001 roku Toyota Prius pierwszej generacji uzyskała w tym plebiscycie trzecie miejsce. Prius był brany pod uwagę w tym plebiscycie dopiero w 2001 roku, ponieważ produkcja na rynek europejski rozpoczęła się dopiero w 2000 roku.

Toyota Prius I – kilka słów o technice

Toyota Prius I
Toyota Prius pierwszej generacji zmieniła postrzeganie hybryd wśród kierowców

W przypadku Toyoty Prius pierwszej generacji mowa jest o hybrydzie szeregowo-równoległej. Oznacza to, że benzynowy silnik połączony jest z kołami za pomocą przekładni CVT. Dodatkowo koła mogą być napędzane także silnikiem elektrycznym. W aucie zastosowano akumulatory niklowo-wodorkowe. Ich proces ładowania wygląda następująco. Do ich ładowania wykorzystywany jest generator podczas pracy silnika spalinowego. Ponadto akumulatory są doładowywane poprzez proces odzyskiwania energii podczas hamowania. Jest to dość standardowe rozwiązanie, które dobrze spisuje się w codziennym użytkowaniu. Nad wszystkim czuwa dość zaawansowana elektronika. To wszystko po to, aby jak najefektywniej wykorzystywać energię.

Jak w przypadku wielu hybryd efektywność zależy przede wszystkim od stanu i poziomu naładowania baterii. Jazda w trybie elektrycznym możliwa jest przy odpowiednim poziomie naładowania baterii. Jeżeli wszystko działa prawidłowo to zasięg na samym silniku elektrycznym powinien wynosić nawet do 2 kilometrów. Średnie spalanie według danych producenta także jest zadowalające. Podczas normalnego użytkowania auto powinno legitymować się spalaniem na poziomie 5 litrów na 100 kilometrów. Toyota Prius pierwszej generacji to auto przełomowe pod wieloma względami. Niewątpliwe model ten przyczynił się do popularyzacji hybryd na rynku europejskim. Ponadto udowodnił, że codzienna eksploatacja hybrydy nie musi być kosztowna i problemowa.

Zobacz również: Mercedes-Benz 190 – kolejny z serii niezniszczalnych

a co powiesz na hybrydę z wtyczką?

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia