Jazda po rondzie – jak prawidłowo się zachować

382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jazda po rondzie

Jazda po rondzie – jak prawidłowo się zachować

Na początku należy wspomnieć, że rondo to tylko nazwa potoczna. Stosując nazewnictwo zgodne z prawem, należy używać zwrotu skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Choć jest ich coraz więcej i stają się coraz popularniejsze, to niektórzy kierowcy zaczynają się lekko pocić zbliżając się do ronda. O ile na rondzie jest tylko jeden pas ruchu to sprawa jest prosta. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku skrzyżowań o ruchu okrężnym z wieloma pasami ruchu. Kolejną kwestią sporną jest temat związany z używaniem kierunkowskazów na rondzie. Choć ronda to stosunkowo bezpieczne typy skrzyżowań to sama jazda po rondzie w niektórych sytuacjach może okazać się nieco skomplikowana. Oto krótki poradnik mówiący o tym, jak powinniśmy się zachować na tego typu skrzyżowaniach.

Jazda po rondzie – kwestia pierwszeństwa

jazda po rondzie
Wiele zależy od oznakowania

Wszystko zależy od zastosowanego oznakowania poziomego. W większości przypadków w Polsce spotkamy ronda oznaczone w taki sposób, że przed tego typu skrzyżowaniem stoją dwa znaki. Jeden informujący o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym a drugi to znak ustąp pierwszeństwa. W takiej sytuacji mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie. Zasada ta dotyczy tramwajów. Jedyny wyjątek jest wtedy, gdy tramwaj chce opuścić rondo. Ma /wtedy pierwszeństwo. W przypadku kiedy występuje jedynie znak informujący o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym bez znaku ustąp pierwszeństwa, to mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim wjeżdżającym na rondo, czyli znajdującym się po naszej prawej stronie.

Jazda po rondzie – kierunkowskazy i pasy ruchu

Zajęcie odpowiedniego pasa ruchu jest bardzo istotne. Z reguły tą kwestię regulują ustawione znaki pionowe oraz poziome na jezdni. Jeżeli jednak przed rondem nie ma takich znaków to zasady są następujące. Jeżeli chcemy jechać w prawo to z reguły zajmujemy prawy pas. Na wprost możemy jechać z dowolnego pasa, natomiast jeżeli chcemy jechać w lewo bądź zawrócić to powinniśmy wybrać lewy pas. Jeżeli na rondzie zmieniamy pas ruchu, to ustępujemy pierwszeństwa pojazdom, które już na tym pasie są. W sprawie kierunkowskazów pomocne będzie orzecznictwo sądowe. W 2016 roku stwierdzono, że przed wjazdem na rondo nie musimy używać kierunkowskazów. Są one obowiązkowe w momencie gdy opuszczamy skrzyżowanie lub zmieniamy na nim pas ruchu.

Zobacz również: Jak używać kierunkowskazów?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia