TESLA MODEL X
Jeszcze kilka lat temu kiedy Elon Musk opowiadał o planach rozwoju Tesli, o tym jakie będą ich samochody wiele osób nie wierzyło w to, że przedsiębiorstwo wyprodukuje jakikolwiek samochód seryjnie. Dziś po 16 latach od założenia przedsiębiorstwa, Tesla wyznacza trendy na rynku samochodów elektrycznych, a ich samochody dla wielu stały się marzeniem. Obecnie w ofercie amerykańskiego producenta do wyboru są 3 modele – TESLA Model X, 3 oraz S. Każdy z modeli regularnie zdobywa przeróżne nagrody w różnych kategoriach typu „zielony samochód roku” czy „najbardziej luksusowy samochód roku”. Dziś przyjrzymy się bliżej SUV-owi.
TESLA MODEL X – elektronika na każdym kroku
Model X to całkowicie elektryczny średniej wielkości SUV. Zaprezentowany był już w 2012 roku, natomiast produkcja ruszyła dopiero 3 lata później. Produkowany jest w Kalifornii. Nadwozie zostało opracowane na platformie wykorzystywanej do bardziej popularnego modelu – S. W środku może podróżować 7 pasażerów. Jeśli chodzi o wnętrze to jak przystało na Teslę jest bardzo nowocześnie. Uwagę zwraca ogromny tablet na desce rozdzielczej, którym można obsługiwać praktycznie wszystkie funkcje dostępne w samochodzie. Kolejną rzeczą obok której nie można przejść obojętnie są tylne drzwi, a właściwie skrzydła otwierane do góry. Chociaż z tymi akurat Tesla miała spore problemy, ponieważ wielu użytkowników skarżyło się na słabe domykanie się drzwi oraz blokowanie, przez co nie można było ich w ogóle otworzyć.
TESLA MODEL X – niebywałe osiągi
Z roku na rok coraz rzadziej używa się stwierdzenia „szczyt technologiczny”. I nie ma to związku z tym, że został osiągnięty i dlatego przestano o tym mówić. Wręcz przeciwnie, każdy jest coraz bardziej świadomy tego, że technologia będzie się w najbliższych latach rozwijać bardzo szybko. Jak to będzie wyglądać w przypadku Tesli? Obecnie osiągnięto poziom przyśpieszenia do 100km/h około 3 sekund. Tesla w najmocniejszej wersji osiąga moc przekraczającą 500KM. Koleją bardzo istotną jeśli nie najistotniejszą kwestią jest zasięg. Tu też jest bardzo dobrze, ponieważ na jednym ładowaniu można przejechać około 475km. W czym szukać więc wad Tesli X? W .. technologii. Przykładowo w 2017 roku badacze bezpieczeństwa uzyskali zdalną kontrolę na samochodem. Mogli robić praktycznie wszystko od otwarcia drzwi, ustawienia wszystkich kontrolek oraz hamowanie. Zdecydowanie tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca.
Bez gwiazdy nie ma jazdy? Zobacz także artykuł o konkurencie Tesli X.