WOŚP – Orkiestra serc Polaków

249

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę, 31 stycznia. W tym roku celem zbiórki jest wsparcie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Każdego roku społeczeństwo zadziwiają nie tylko rekordowe zebrane kwoty podczas WOŚP, ale i serca Polaków, które tego dnia biją w jednym rytmie.

WOŚP – krótka historia

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w 1993 roku przez Jerzego Owsiaka, jego żonę oraz kilku najbliższych współpracowników. Pierwotnie akcja polegała na przesyłaniu spontanicznych datków na ręce Jerzego Owsiaka na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wszystko to było emitowane podczas audycji na Trzecim kanale Polskiego Radia. Pierwsza oficjalna zbiórka miała miejsce 3 stycznia 1993 roku i to właśnie po niej zrodził się pomysł założenia Fundacji. Pierwsze Finały poświęcone były głównie Oddziałowi Dziecięcej Kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pomysłodawcą nazwy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest Jurek Owsiak. W większości przypadków Finały organizowane są w drugą niedzielę stycznia. Wyjątkiem jest m.in. ten rok, który przypada na ostatnią niedzielę miesiąca, a wszystko to ze względu na obostrzenia związane z pandemią.

WOŚP – kim jest wolontariusz?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów każdego Finału są wolontariusze. Wyposażeni w charakterystyczne, kolorowe, tekturowe skarbonki oraz czerwone serduszka przemierzają ulice miast w Polsce. Osoba, która chce zostać wolontariuszem, musi zgłosić się do pierwszego sztabu w swojej okolicy, a następnie wypełnić specjalny formularz. Wolontariusze niepełnoletni muszą dodatkowo okazać zgodę rodzica. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się kwestowanie co najmniej w parach. Nie wolno kwestować, chodząc po domach. Ponadto pieniądze można zbierać do puszek tylko w dzień Finału. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, można założyć e-skarbonkę, czyli wirtualną puszkę wolontariusza. Dzięki niej można wpłacać datki online, które następnie trafią na konto Fundacji.

WOŚP – na czym polega fenomen?

Orkiestra gra dziś nie tylko w całej Polsce, ale i też w najbardziej odległych zakątkach świata. WOŚP słynie z kilku symbolicznych momentów. „Światełko do nieba” to pokaz sztucznych ogni, który jednocześnie jest zwieńczeniem całego Finału. Ponadto każdego roku odbywa się licytacja złotych serduszek czy złotych kart telefonicznych. Działalność Fundacji to nie tylko nieoceniony wkład w wyposażenie polskich szpitali. Przez cały rok WOŚP realizuje liczne programy medyczne i edukacyjne. Orkiestra to już nie tylko przedsięwzięcie charytatywne, ale i marka, która osiągnęła rozpoznawalność na całym świecie. Warto podkreślić, że każdy Finał jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. W działalność Orkiestry angażują się znani artyści, politycy, celebryci, a także prywatne firmy i organizacje.

WOŚP – zaufanie Polaków

Cały Finał utrzymany jest w konwencji kolorów i radości. Dzięki temu ludzie mogą oderwać się od szarej rzeczywistości, mając jednocześnie świadomość niesienia pomocy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ukształtowała już kilka pokoleń. Tego dnia potrafi zjednoczyć ludzi o różnych poglądach, chociażby politycznych, co w dzisiejszych czasach wcale nie jest proste. Osoby popierające akcję cechują się zwykle wysokim stopniem zaufania społecznego. Dlatego niezależnie od poglądów trzeba przyznać, że jest to jedna z najważniejszych inicjatyw, jakie powstały w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Patrząc na jej niesłabnącą popularność, możemy być pewni, że jeszcze długo będziemy cieszyć się jej fenomenem.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/01/25/grypa-jak-sie-przed-nia-chronic/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia