Aktywizacja seniorów – nowy etap życia

259

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Aktywizacja seniorów

Organizacja czasu wolnego w przypadku osób starszych jest niezwykle istotna. Aktywizacja seniorów ma wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale i funkcjonowania całego społeczeństwa. Można zadbać o nią w warunkach domowych, klubach seniora czy w domach opieki. Poznaj sprawdzone formy aktywności ludzi starszych.

Aktywizacja seniorów – przeciwdziałanie stagnacji

Przejście na emeryturę teoretycznie powinno być dla osoby starszej momentem wymarzonego odpoczynku. Tymczasem dla wielu z nich koniec aktywności zawodowej jest bardzo trudny. Zwłaszcza w przypadku osób, które całe życie były bardzo aktywne na wielu płaszczyznach. Ponadto seniorzy są bardziej podatni na różne dolegliwości utrudniające im codzienne funkcjonowanie. W efekcie stają się sfrustrowani i zaczynają czuć się zależni od drugiego człowieka. Dzięki różnym formom aktywizacji ludzie starsi przekonują się, że mimo upływu lat w wielu kwestiach wcale nie trzeba ich wyręczać. Co więcej, jest to najlepszy moment, by mogli zacząć realizować pasje, na które wcześniej nie mieli czasu. Bardzo rozwijającą formą aktywności może być np. zapisanie się do chóru, grupy teatralnej lub tanecznej. Działania kulturalne to także rozwijanie zdolności manualnych, które doskonale sprawdzają się także w życiu codziennym.

Aktywizacja seniorów – troska o umysł

Jesień życia jest dobrym momentem na znalezienie nowych pasji i zainteresowań. Popularne uniwersytety trzeciego wieku dają m.in. szereg korzyści naukowych. U osób starszych bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej pamięci i koncentracji. Wspomniane uniwersytety umożliwiają im kształcenie się i zdobywanie nowych umiejętności. Jeśli chodzi o prawidłową pracę mózgu, to można zadbać o nią chociażby poprzez rozwiązywanie krzyżówek czy grając w gry planszowe. Nie należy także pozbawiać seniora wykonywania prostych, codziennych czynności, przynajmniej dopóki faktycznie nie pojawią się zdrowotne przeciwwskazania. Osoby starsze powinny także jak najwięcej czytać. Dobrym krokiem jest także zapoznawanie seniorów z najnowszymi technologiami. Dzięki nim jeszcze lepiej będą mogli utrzymywać kontakt z najbliższymi, a także mieć dostęp do najważniejszych informacji.

Aktywizacja seniorów

Aktywizacja seniorów – utrzymywanie relacji społecznych

Osoby starsze często skarżą się na poczucie osamotnienia. Należy więc stworzyć im możliwość spędzania wolnego czasu wśród rówieśników. Warto wspomnieć o popularnych klubach seniora, które działają np. przy osiedlach, domach kultury czy bibliotekach. W bardziej rozbudowanych placówkach organizowane są także różnego rodzaju imprezy integracyjne, wyjazdy lub pikniki. Społeczna aktywizacja seniorów nie powinna jednak ograniczać się wyłącznie do konkretnej grupy wiekowej. Integracja osób starszych z młodymi ludźmi jest bardzo ważna. Dzięki niej seniorzy otrzymują pomoc i wsparcie, z kolei młodzi ludzie mogą czerpać mądrość z doświadczenia życiowego od osób w podeszłym wieku. Kapitał zdolności seniorów jest bogaty i często niedoceniany. Tym bardziej warto angażować przedstawicieli tej grupy wiekowej w różne inicjatywy społeczne. Kolejna kwestia to aktywność fizyczna. W tym wypadku powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości fizycznych. Jednak pamiętajmy, że każda forma ruchu przynosi szereg cennych korzyści dla zdrowia.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106406&preview=true – Edukacja w Japonii – czym jest egzaminacyjne piekło?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia