Albinizm – społeczne życie z bielactwem

0
472
Albinizm

Albinizm, inaczej bielactwo, to rzadkie zaburzenie genetyczne, którego objawem jest brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówkach. Dolegliwość bardzo często wiąże się także z innego typu zaburzeniami. Albinosi wielokrotnie także stają się ofiarami dyskryminacji społecznej. Jakie są przyczyny tej choroby? Czy bielactwo można leczyć?

Albinizm – przyczyny

Przyczyną albinizmu jest brak enzymu – tyrozynazy – który przekształca prekursor melaniny w ten barwnik skóry. Jest to choroba genetyczna, dlatego głównym czynnikiem determinującym jest w tym przypadku dziedziczenie. Bardzo często zdarza się, że choć rodzice albinosów są zdrowi, to i tak są nosicielami nieprawidłowego genu. Specjaliści dzielą tę dolegliwość na na albinizm wrodzony i nabyty. W przypadku typu wrodzonego dziecko rodzi się z bielactwem tylko wtedy, gdy wadliwy gen otrzyma od obojga rodziców. Przy narodzinach jego skóra jest różowata, ponieważ prześwitują naczynia krwionośne. Jeśli chodzi o albinizm nabyty, to zwykle uwidacznia się on nie wcześniej, niż po 10. roku życia. W tym wypadku wyraźnym objawem jest powstawanie na skórze charakterystycznych, białych plam. Bielactwo nabyte może pojawić się z różnych przyczyn. Jedną z nich jest wadliwe działanie mechanizmów oksydacyjnych. Niekiedy białe plamy pojawiają się także w miejscach, w których skóra została uszkodzona mechanicznie.

Albinizm – objawy

Albinosi są pozbawieni naturalnej bariery ochronnej skóry, dlatego są wrażliwi na promieniowanie UV. Mają bardzo jasną skórę, włosy, rzęsy oraz brwi. Chorzy również często reagują stanami zapalnymi skóry. Cierpią także z powodu powstawania różnego typu pęcherzy i zrogowaceń. Jedną z charakterystycznych cech dolegliwości jest również czerwona barwa tęczówki. Niektórym odmianom bielactwa mogą towarzyszyć także inne objawy, m.in. choroby wzroku czy zaburzenia słuchu. Leczenie albinizmu jest możliwe wyłącznie w przypadku odmiany nabytej. W tej sytuacji stosuje się leczenie farmakologiczne oraz miejscowe. Istnieje także metoda naświetlania specjalistycznymi lampami, która poprawia wygląd skóry. Osoby dotknięte tym problemem muszą przede wszystkim stosować kremy z wysokim filtrem w celu ochrony skóry przed światłem słonecznym. Chorzy powinni też częściej konsultować się z okulistą i dermatologiem.

Abinizm

Albinizm – prześladowania chorych

Segregacja ludzi z albinizmem spowodowana jest m.in. mitem, że ciało chorego posiada magiczną moc, którą należy wykorzystać. Z tego powodu części ciała albinosów używane są przez uzdrowicieli i szamanów jako składniki stosowane do różnych rytuałów, mikstur i eliksirów. Do tego typu zdarzeń dochodzi np. północnej Tanzanii. Chorzy na bielactwo spotykają się także z przekonaniem, że są przeklęci i przynoszą nieszczęście. Powoduje to, że często stają się ofiarami przemocy. Między innymi w październiku 2008 roku media podawały informacje o nieustającej fali zabójstw albinosów w regionie Ruyigi w Burundi. Jedną z reakcji na tego typu zdarzenia była rezolucja z 4 września 2008 roku, potępiająca prześladowanie albinosów w Tanzanii. Każdego roku w czerwcu obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. albinizmu. 

Foto: Camva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=108295&preview=true – Wybór ścieżki zawodowej – ważne aspekty