Uzależnienie od internetu – jak leczyć?

Uzależnienie od internetu podobnie jak np. nałóg alkoholowy ma różne fazy stopniowego rozwoju. Jak leczyć tego typu zaburzenie?

1088

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu to stosunkowo nowe zjawisko, jednak z biegiem lat zbiera coraz większe żniwo. Niestety problem dotyka coraz młodszych użytkowników wirtualnej przestrzeni. Jakie są objawy uzależnienia od przebywania w sieci? Jak wygląda leczenie tego typu zaburzeń? 

Uzależnienie od internetu – przebieg 

Uzależnienie od internetu po raz pierwszy zostało opisane w 1995 r. przez doktora Ivana Goldberga, nowojorskiego psychiatry. Początkowo problem nie był stricte definiowany jako uzależnienie. Już wtedy jednak dostrzeżono celowe unikanie aktywności społecznych, przez nadmierne korzystanie z sieci. Sam problem jako zaburzenie psychiczne ma wiele wspólnych cech z innego typu uzależnieniami. W początkowej fazie korzystanie z internetu wywołuje zainteresowanie i sprawia przyjemność. Następnie dana osoba zaczyna poświęcać coraz więcej czasu na przebywanie w wirtualnej rzeczywistości. W efekcie zaczyna zaniedbywać obowiązki i relacje z bliskimi. Gdy w przypadku braku dostępu do sieci uzależniony zaczyna odczuwać silny niepokój, wówczas można mówić o fazie ostrego uzależnienia. Obecność w internecie zaczyna być ważniejsze od snu i prawidłowego odżywiania. 

Uzależnienie od internetu – rodzaje 

Według typologii zaproponowanej przez Kimberly Young można wyróżnić pięć rodzajów uzależnienia od internetu. Jednym z nich jest socjomania internetowa. Uzależniony nie potrafi funkcjonować bez nawiązywania nowych znajomości w wirtualnym świecie. Relacje online zastępują nawiązywanie kontaktów w realnym życiu oraz więź z rodziną i przyjaciółmi. Nieustanna potrzeba sięgania po najnowsze informacje określana jest jako przeciążenie informacyjne. Kolejnym typem jest uzależnienie od sieci internetowej, gdzie w tej kategorii mieści się m.in. nałogowy hazard czy obsesyjne gry na rynkach finansowych. Uzależnienie od korzystania z internetu może doprowadzić także do erotomanii internetowej. Symptomem jest w tym wypadku np. kompulsywne przeglądanie pornograficznych treści. Warto dodać, że Kimberly Young zauważyła, że poza obowiązkami zawodowymi, osoba uzależniona od internetu spędza przed ekranem średnio 35 godzin tygodniowo. Z kolei sama potrzeba korzystania z sieci pozwala uzależnionemu łagodzić negatywne emocje. Wirtualny świat powoli zastępuje zaspokajanie podstawowych potrzeb. 

Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu – leczenie 

Na ten moment nie ma w Polsce placówek, które ściśle zajmują się tego typu zaburzeniami. Najważniejszym etapem leczenia jest psychoterapia. W trakcie terapii pacjent uczy się m.in. zmiany nawyków korzystania z internetu. Tym sposobem na nowo uczy się nawiązywać relacje społeczne oraz poznaje nowe możliwości aktywności w realnym świecie. W dzisiejszych czasach internet oferuje szerokie spektrum możliwości. Przy aktualnym trybie życia niestety trudno jest ograniczyć korzystanie z technologii. W tym wypadku ważne jednak, by mieć nad tym pełną kontrolę. W przeciwnym razie można poważnie narazić zarówno swoje zdrowie, jak i relacje z najbliższym otoczeniem. Natomiast jeśli masz problem z uzależnieniem od alkoholu zacznij od detoksu.

a czy kobiety rzadziej się uzależniają? od wszystkiego?

Foto: Canva.com

Zobacz także: Piłkarze, którzy zmarli na boisku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia