Uzależnienie od internetu – jak leczyć?

0
782
Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu to stosunkowo nowe zjawisko, jednak z biegiem lat zbiera coraz większe żniwo. Niestety problem dotyka coraz młodszych użytkowników wirtualnej przestrzeni. Jakie są objawy uzależnienia od przebywania w sieci? Jak wygląda leczenie tego typu zaburzeń? 

Uzależnienie od internetu – przebieg 

Uzależnienie od internetu po raz pierwszy zostało opisane w 1995 r. przez doktora Ivana Goldberga, nowojorskiego psychiatry. Początkowo problem nie był stricte definiowany jako uzależnienie. Już wtedy jednak dostrzeżono celowe unikanie aktywności społecznych, przez nadmierne korzystanie z sieci. Sam problem jako zaburzenie psychiczne ma wiele wspólnych cech z innego typu uzależnieniami. W początkowej fazie korzystanie z internetu wywołuje zainteresowanie i sprawia przyjemność. Następnie dana osoba zaczyna poświęcać coraz więcej czasu na przebywanie w wirtualnej rzeczywistości. W efekcie zaczyna zaniedbywać obowiązki i relacje z bliskimi. Gdy w przypadku braku dostępu do sieci uzależniony zaczyna odczuwać silny niepokój, wówczas można mówić o fazie ostrego uzależnienia. Obecność w internecie zaczyna być ważniejsze od snu i prawidłowego odżywiania. 

Uzależnienie od internetu – rodzaje 

Według typologii zaproponowanej przez Kimberly Young można wyróżnić pięć rodzajów uzależnienia od internetu. Jednym z nich jest socjomania internetowa. Uzależniony nie potrafi funkcjonować bez nawiązywania nowych znajomości w wirtualnym świecie. Relacje online zastępują nawiązywanie kontaktów w realnym życiu oraz więź z rodziną i przyjaciółmi. Nieustanna potrzeba sięgania po najnowsze informacje określana jest jako przeciążenie informacyjne. Kolejnym typem jest uzależnienie od sieci internetowej, gdzie w tej kategorii mieści się m.in. nałogowy hazard czy obsesyjne gry na rynkach finansowych. Uzależnienie od korzystania z internetu może doprowadzić także do erotomanii internetowej. Symptomem jest w tym wypadku np. kompulsywne przeglądanie pornograficznych treści. Warto dodać, że Kimberly Young zauważyła, że poza obowiązkami zawodowymi, osoba uzależniona od internetu spędza przed ekranem średnio 35 godzin tygodniowo. Z kolei sama potrzeba korzystania z sieci pozwala uzależnionemu łagodzić negatywne emocje. Wirtualny świat powoli zastępuje zaspokajanie podstawowych potrzeb. 

Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu – leczenie 

Na ten moment nie ma w Polsce placówek, które ściśle zajmują się tego typu zaburzeniami. Najważniejszym etapem leczenia jest psychoterapia. W trakcie terapii pacjent uczy się m.in. zmiany nawyków korzystania z internetu. Tym sposobem na nowo uczy się nawiązywać relacje społeczne oraz poznaje nowe możliwości aktywności w realnym świecie. W dzisiejszych czasach internet oferuje szerokie spektrum możliwości. Przy aktualnym trybie życia niestety trudno jest ograniczyć korzystanie z technologii. W tym wypadku ważne jednak, by mieć nad tym pełną kontrolę. W przeciwnym razie można poważnie narazić zarówno swoje zdrowie, jak i relacje z najbliższym otoczeniem. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Piłkarze, którzy zmarli na boisku