O hazardzie kobiet i mężczyzn: czy kobiety rzadziej uzależniają się od gier online?

Kasyna internetowe oferują niezapomniane wrażenia, a badania pokazują, że kobiety rzadziej uzależniają się od hazardu. Sprawdź nasz artykuł o świecie gier hazardowych online!

407

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kobiety rzadziej uzależniają się od gier? obrazek z kasyna
kobiety rzadziej uzależniają się? na pewno od hazardu mniej

Hazard internetowy jest dość nowym zjawiskiem, który rozwija się wraz z całym Internetem. Nowe technologie pozwalają docierać do nieprzekonanych, oferując niesamowite wrażenia z gry, interesujące funkcje, mogące wpływać na częstotliwość padania wygranych oraz emocje, których chcą doświadczać osoby lubiące ryzyko. czy aby na pewno kobiety rzadziej uzależniają się?

Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się przetestować opcje rozrywki online, grając w gry na pieniądze dostępne w kasynach internetowych. Są to osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i różnej płci. Przez lata narosło wiele mitów między tym, jak do hazardu podchodzą kobiety, a jak mężczyźni. Czy to prawda, że ci drudzy są bardziej podatni na uzależnienia? Skorzystajmy ze statystyk i badań naukowych, aby dowiedzieć się więcej.

Wizerunek kobiet i mężczyzn w kasynie

Są pewne schematy, na podstawie których ocenia się wizerunek kobiet i mężczyzn w kasynach. Z tego powodu często to mężczyźni kojarzeni są bardziej z graczami odwiedzającymi kasyna i grającymi w gry karciane i ruletkę. Także w filmach najczęściej podkreśla się rolę mężczyzn czy to zdobywaniu sukcesów hazardowych, czy prowadzeniu sieci kasyn.

Korzenie takich stereotypów sięgają początków rozwoju kasyn naziemnych, w których często promowało stereotypowe role kobiet i mężczyzn. O ile mężczyźni byli najczęściej przedstawiani jako pewni siebie gracze, którzy grają na duże stawki, ubrani w eleganckie garnitury, z cygarem w ręku, o tyle kobiet pełniły funkcję tancerek, kelnerek lub krupierek. Potęgowało to wrażenie, że hazard jest głównie domeną mężczyzn.

Wraz z upływem lat, kobiety wzmacniały swoją pozycję, coraz częściej odnosząc sukcesy w turniejach hazardowych lub w samych kasynach. Pojawienie się kasyn internetowych, które przygotowują równe oferty promocyjne dla kobiet i mężczyzn, takie jak free spiny bez depozytu, sprawia, że zacierają się różnice w aktywności obu płci w hazardzie online. Wiele kasyn podejmuje świadome działania, aby tworzyć przyjazne środowisko dla kobiet i mężczyzn, zarówno pod względem doboru gier, jak i w obsłudze.

Jakie gry online wolą kobiety, a jakie mężczyźni?

Są statystyki, które jasno wskazują znaczące różnice w preferencjach płci, jeśli chodzi o gry online. Jednymi z takich badań są te przeprowadzone w 2020 roku przez Entertainment Software Association (ESA). Wynika z nich, że 59% procent wszystkich graczy gier online to mężczyźni, a 41% to kobiety. Mimo szeroko zakrojonych analiz badania nie potwierdzają jednoznacznie, że kobiety są mniej podatne na uzależnienie od gier online niż mężczyźni.

Uzależnienie od hazardu jest problemem, który może w takim samym stopniu dotykać mężczyzn, jak i kobiety. Dane, które zostały zaprezentowane na stronie National Council on Problem Gambling (NCPG) wskazują, że od 6% do 9% graczy ryzykuje rozwojem uzależnienie od hazardu niezależnie od płci.

Inne badania wskazują, że mężczyźni lubią bardziej stawiać zakłady sportowe ze względu na strategię i ryzyko, jakie się z nimi wiąże, a kobiety preferują rozrywkę i gry towarzyskie, na przykład pasjansa i gry słowne.

kobiety rzadziej uzależniają się od gier i hazardu - pani przy automacie do gry
kobiety rzadziej uzależniają się od gier i hazardu – pani przy automacie do gry

Inne ciekawe statystyki warte uwagi:

 • Większe uzależnienie od hazardu u mężczyzn zaobserwowano w USA i we Francji.
 • 30% mężczyzn stawia zakłady bukmacherskie, wśród kobiet jest to jedynie 11%.
 • Tylko 16% mężczyzn i 14% kobiet zna narzędzia pozwalające kontrolować hazard.
 • Z samowykluczenia z hazardu online korzysta 6% mężczyzn i 4% kobiet (dane z Wielkiej Brytanii).
 • 46% mężczyzn i 42% kobiet zareagowało na reklamy promujące hazard.
 • Kobiety o 3% przewyższają liczbę mężczyzn, jeśli chodzi o granie w gry hazardowe każdego dnia.

W USA 69% mężczyzn regularnie uprawia hazard, a wśród kobiet jest to 36%. Jak wynika z badań, wynika to z odmiennych tendencji w radzeniu sobie z impulsywnością i podejmowaniem ryzyka. Naukowcy odkryli, że mężczyźni częściej niż kobiety podejmują impulsywne decyzje i podejmują ryzyko, co utrudnia im zaprzestanie hazardu niż kobietom.

Na czym polega uzależnienie od gier online?

Uzależnienie od gier online polega na tym, że dana osoba traci kontrolę nad czasem i środkami spędzonymi na graniu i wykazuje coraz większe zaangażowanie w grę, kosztem innych aspektów życia. Takim zachowaniom towarzyszy wiele czynników ryzyka, wśród których warto nadmienić:

 • Chęć ucieczki od problemów dnia codziennego: mężczyźni i kobiety mogą grać w gry online na pieniądze po to, aby uciec od rzeczywistości i stresów.
 • Brak umiaru: nadmierne skupienie się na grach hazardowych może zaburzać pojęcie kontrolowania czasu spędzanego przed ekranem oraz pieniędzy wydawanych na gry na pieniądze.
 • Narastająca frustracja: uzależnieni gracze mogą mieć problem z kontrolowaniem emocji i łatwiej wpadać w błędne koło przegranych.

Warto pamiętać o instytucjach, które oferują wsparcie graczom z problemami. Należą do nich formacje Anonimowych Hazardzistów czy lokalne poradnie. Jeśli poczujesz, że tracisz kontrolę nad swoją grą hazardową, nie wstydź się szukać pomocy.

Nowoczesne metody walki z uzależnieniem od hazardukobiety rzadziej uzależniają się

Uzależnienie od hazardu kobiet i mężczyzn może mieć fatalne skutki. Są jednak sposoby, aby zachować większą kontrolę nad swoją aktywnością w grach na pieniądze. Takiej możliwości dostarczają same kasyna online, które wprowadzają możliwość aktywowania limitów na czas spędzony na grach, limitów na depozyty wpłacane do kasyna lub ilość pieniędzy wydanych na hazard.

Jest także możliwość aktywowania okresu na ochłonięcie, w ramach którego operator może zamrozić konto gracza na określony czas, najczęściej kilka miesięcy do pół roku, zaprzestać wysyłania mu ofert promocyjnych oraz zachęcania do powrotu do strony. Gracz uzyskuje wtedy bezpieczną przestrzeń, w ramach której może przemyśleć swoje nastawienie do hazardu online.

Także rządy oraz organy legislacyjne dbają o to, aby witryny hazardowe z poszanowaniem traktowały prawa i bezpieczeństwo swoich klientów. Na przykład niektóre kraje zabraniają reklamowania usług hazardowych. Zabraniają ograniczanie promocji dla graczy, które miałyby zachęcać ich do nieustannego wpłacania depozytów.

Nasze wnioski: hazard kobiecy i męski – czy naprawdę istnieje taki podział? czy kobiety rzadziej uzależniają się

Nie ma konkretnych, naukowych dowodów na to, że kobiety mogą być mniej podatne na uzależnienie od hazardu. Istnieją różnice w doborze ulubionych gier (panie chętnie sięgają po automaty do gier, mężczyźni po gry stołowe). Jednak nie ma to wpływu na stopień uzależnienia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, znajdują się w tej samej grupie ryzyka, jeśli chodzi o możliwość nadużywania gier online. Ważne, aby do każdego przypadku, niezależnie od płci, podchodzić indywidualnie i nie wahać się poszukać pomocy. To prawda, kobiety rzadziej uzależniają się.

a jak leczyć uzależnienie od hazardu?

czy wiesz co to jest chiptuning?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia