Legendy polskiego motorsportu

451

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Legendy polskiego motorsportu – kogo możemy tym mianem określić? Z pewnością miłośnikom samochodów nie są obce zagadnienia związane z motorsportem. Część z nas śledzi poczynania kierowców w różnego rodzaju rywalizacjach rajdowych. A takich nazwisk jak Robert Kubica, Kajetan Kajetanowicz, Krzysztof Hołowczyc, czy Niemiec Sebastian Wettel, który swego czasu był gwiazdą Formuły 1, nie trzeba przedstawiać. Ale, czy pamiętacie naszych prekursorów? Ludzi, którzy w latach 60., 70. i 80. rozpropagowali rajdy samochodowe w Polsce, przynosząc naszemu krajowi dumę i nazywani są dzisiaj postaciami legendarnymi? Jeśli nie, z pomocą przyjdzie wam nasze zestawienie polskich legendarnych kierowców rajdowych. Tak więc, które nazwiska naszym zdaniem warto znać?

Legendy polskiego motorsportu – Sobiesław Zasada

Miejsca na podium nie mógł zająć nikt inny jak niewątpliwa żywa legenda świata motorsportu. Trzykrotny złoty medalista mistrzostw Europy w rajdach i trzykrotny wicemistrz Europy w rajdach. Mowa oczywiście o Sobiesławie Zasadzie. Urodził się 27 stycznia 1930 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwent Akademii Handlowej w Krakowie, co ciekawe początkowo nie wiązał swoich planów zawodowych z motoryzacją i motorsportem. W latach 50-tych trenował rzut oszczepem, jego rekord życiowy w tej dyscyplinie wynosił 55,65 metrów. Od początku lat 60-tych Zasada zajął się motorsportem. Pierwsze tytuły Mistrza Polski otrzymał już w 1960 roku, kolejny rok później. W bilansie zwycięstw i osiągnięć Sobiesława Zasady warto wspomnieć o trzech mistrzostwach Europy i trzech wicemistrzostwach. W sumie zwyciężył 148 rajdów. Był kierowcą fabrycznym Daimlera, Porsche, Bmw i Mercedesa. Ścigał się również „Dużym” Fiatem 125P. Równocześnie z karierą sportową Zasada rozwijał się jako przedsiębiorca. Obecnie jest prezesem jednej z największych grup kapitałowych „Grupa Zasada”, która działa w branży motoryzacyjnej, lifestylowej, deweloperskiej i produkcyjnej. Prowadzi także działalność dealerską pod nazwą „Sobiesław Zasada automotive”, która jest dealerem takich marek jak Mercedes Benz, grupy FCA, czyli Alfa Romeo, Fiat i Jeep, a także marki Subaru.

W czerwcu 2021 w wieku 91 lat powrócił do rajdów, biorąc udział w jednym z trudniejszych wyścigów Rajd Safari. Jego wystąpienie w tej  rywalizacji  uplasowało go na rekordowym podium najstarszych kierowców biorących udział w rajdach WRC. Jak sam powiedział: „Czuję się jak senior, ale chciałbym dojechać do mety. Mam nadzieję, że pobiję swój rekord jak skończę 100 lat”. Po raz ostatni pojawił się w nim w 1996 za kierownicą Mitsubishi Lancer EVO, co ciekawe pilotem wówczas była jego żona. W 2021 roku zasiadł za kierownicą Forda Fiesty specyfikacji Rally3, który jest produkowany w polskim oddziale firmy M-Sport Poland. Posiada 400 Nm i 210 KM mechanicznych, sekwencyjną skrzynię i napęd na obie osie.

Legendy polskiego motorsportu – Andrzej Jaroszewicz

Andrzej Jaroszewicz

Urodzony w 1946 roku był synem Premiera Polski Ludowej Piotra Jaroszewicza. Kierowcę nazywano pierwszym Playboyem Prl, a także pierwszym polskim celebrytą. Bohater licznych plotek o miłosnych  podbojach, jednakże skupmy się na jego osiągnięciach sportowych. Jaroszewicz nigdy nie ukrywał, że dzięki pozycji ojca w szarej rzeczywistości mógł podróżować po świecie i ścigać się drogimi samochodami. Brał udział w rajdach między innymi zasiadając za kierownicą Mercedesa, czy Fiata Abarth 124 Spider, którym w 1975 z pilotem Ryszardem Żyszkowskim zwyciężył Rajd Warszawski. Również dzięki pozycji społecznej sprowadzono specjalnie dla niego Lancię Stratos HF,uwczesne marzenie wielu rajdowców. Tym samochodem właśnie w 1976 roku sięgnął wraz z Żyszkowskim po zwycięstwo w 36 Rajdzie Polski. Zawodowo również związany z przemysłem motoryzacyjnym. W latach 70-tych był dyrektorem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego (OBR) FSO oraz dyrektorem naczelnym Centrali Eksportu Wewnętrznego w przedsiębiorstwie Motoimpex.

Legendy polskiego motorsportu – Franciszek Postawka

Franciszek Postawka – zdjęcie z czasów II wojny światowej.

Zestawienie zamyka najstarszy rocznikiem  i najbardziej doświadczony rajdowiec, jakim jest Franciszek Postawka. Urodził się 21 stycznia 1922 roku w Odonowie. Po zakończeniu Wojny zamieszkał w Krakowie, gdzie  pracował najpierw jako kierowca autobusów MPK, potem jako taksówkarz. Pierwszym wyścigiem był Wrocławski Rajd Pokoju w którym wystartował w 1946 roku, jednocześnie remontował i tworzył z ocalałych części pojazdy wyczynowe. Ciekawostką może być fakt, że był on pierwszym nauczycielem i pilotem Sobiesława Zasady i to właśnie on zachęcił go  do uprawiania sportu. Dzięki swojej olbrzymiej wiedzy technicznej W późniejszym okresie służył mu radą serwisową, gdy Zasada szykował się do Mistrzostw Europy. Postawka Ścigał się jako kierowca fabryczny grupy FSO, później współpracował z Volvo. Jeździł również „dużym” Fiatem. „Etatowo” wygrywał Rajdy Żubrów. Postawka zmarł niespodziewanie na zawał serca w 1985 roku. Przed śmiercią skarżył się, że nie ma czasu na zbudowanie własnej wymarzonej lotni.

Dzisiejsza forma rajdów nie miałaby racji bytu, gdyby nie ich prekursorzy, nie tylko ci, którzy zostali tutaj przedstawieni. Dlatego  z całą pewnością każdy fan motoryzacji czy motorsportu zdecydowanie powinien zapoznać się z ciekawymi historiami kierowców, którzy mimo ponurych czasów komunizmu potrafili spełniać swoje marzenia i pasje, jednocześnie przynosząc nam olbrzymią dumę.

Foto: Wikimedia Commons

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Legendarny polski król ucieczek

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia