Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy

1139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy

Igrzyska Olimpijskie w Tokio przeszły już do historii. Polska reprezentacja ponownie spisała się znakomicie, przywożąc do naszego kraju 25 medali. Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy są przykładem dla wielu. Tym bardziej warto poznać bliżej ich sylwetki. 

Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy –  polscy zwycięzcy 

Natalia Partyka (na zdjęciu głównym) jest prawdopodobnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy, jeśli chodzi o sport osób niepełnosprawnych. Nasza tenisistka stołowa urodziła się bez prawego przedramienia. Nie przeszkodziło jej to jednak w rywalizacji nie tylko z zawodnikami z niepełnosprawnością, ale i osobami pełnosprawnymi. Na swoim koncie ma kilkanaście medali w tym sześć złotych, zdobytych podczas Igrzysk Paraolimpijskich. Okazuje się, że polski sport osób z niepełnosprawnością ma bogatą historię. Mirosław Owczarek w pierwszym roku życia zachorował na paraliż dziecięcy, w wyniku którego ma niedowład w prawej nodze. W wyścigach sztafetowych został jednak nagrodzony 18 medalami, w tym 7 złotymi i 10 srebrnymi. Jerzy Ślęzak to kilkukrotny medalista mistrzostw Świata i Europy. Jest jedynym polskim paraolimpijczykiem, który startował siedmiu igrzyskach zdobywając medale w 12 konkurencjach! Swoje triumfy święcił przede wszystkim w lekkiej atletyce. W 1979 roku wykryto u niego postępującą gangrenę, przez którą amputowano mu obie ręce poniżej łokcia. 

Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy – nasze nadzieje 

Złoty medal w tegorocznych, letnich igrzyskach zdobyła m.in. Karolina Kucharczyk, która w skoku w dal uważana jest za dominatorkę. Warto dodać, że swoją przygodę zaczynała od pływania. Mimo sukcesów w tej dyscyplinie, po jakimś czasie uznała, że nie czuje się w niej komfortowo. Postanowiła przenieść się do lekkoatletyki. Barbarę Bieganowską-Zając uznaje się już za legendę biegów średniodystansowych. Pierwsze mistrzostwo świata zdobyła w wieku 17 lat. Dwa lata później na Paraolimpiadzie w Sydney wywalczyła złoto. Dziś może pochwalić się m.in. 10 medalami mistrzostw świata i 5 złotymi medalami mistrzostw Europy. Okazuje się, że dla zdeterminowanych sportowców czasem i medal może okazać się niewystarczający. Pływaczka Oliwia Jabłońska po zdobyciu brązowego medalu na Igrzyskach w Rio de Janeiro, stylem motylkowym postanowiła zmienić cały sztab szkoleniowy. Stwierdziła, że zmiana ta pozwoli uzyskać jej jeszcze lepszy wynik. Zawodniczka w ostatnich latach m.in. pobiła rekord świata. 

Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy

Najbardziej utytułowani paraolimpijczycy – światowe gwiazdy 

Trischa Zorn już jako dziecko zaczęła mieć problemy ze wzrokiem. W końcu lekarze zdiagnozowali u niej aniridę – brak tęczówki oka, a co za tym idzie – zaniżenie ostrości widzenia. W przypadku Trischy choroba sprawiła, że widzi ona jedynie kontury i zarysy. Gdy jednak pierwszy raz poszła na basen miała zaledwie 8 lat. Już dwa lata później wiedziała, że pływanie jest jej pasją. Dziś ma na koncie 55 medali, w tym 41 złotych! Od najmłodszych lat Jonas Jacobsson (na zdjęciu w środku) interesował się różnymi dyscyplinami sportu. Jako czternastolatek wziął udział w swoich pierwszych międzynarodowych zawodach w strzelectwie. Dziś może pochwalić się 30 medalami. Tymczasem tuż po narodzinach u szwedzkiego multimedalisty stwierdzono porażenie, w wyniku którego porusza się na wózku inwalidzkim. Dla każdego sportowca triumfy są efektem przede wszystkim ciężkiej pracy. W przypadku sportowców z niepełnosprawnością należy pamiętać, że ciężkim treningiem bywa również zwykły dzień. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Aktorzy grający niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia