Opony zimowe – kiedy zmieniamy?

637

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opony zimowe

W ostatnich latach jesteśmy świadkami nagłych zmian temperatur. Tymczasem nadal wielu kierowców nie wie kiedy tak naprawdę należy nałożyć opony zimowe. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Czy w Polsce zmiana opon jest obowiązkowa? 

Opony zimowe – dlaczego warto? 

W Polsce wymiana opon jest zalecana, ale nie obowiązkowa. W związku z tym to od kierowcy zależy jakimi oponami będzie poruszać się na drodze. Nie ma jednak wątpliwości, że jazda po zaśnieżonych drogach na zimowych ogumieniach jest znacznie bezpieczniejsza. Od kilku lat i w naszym kraju odczuwamy zmieniający się klimat. W praktyce zamiast czterech pór roku mamy nagłe, gwałtowne zmiany temperatury. Tym bardziej trudno jest wskazać konkretną datę, w której należy pomyśleć o zmianie ogumienia. Wiele zależy w tym przypadku od pogody. Doświadczenie jednak pozwalają wysnuć wniosek, że najlepszym momentem jest okres gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada do 7 stopni Celsjusza. W tych warunkach istnieje duże prawdopodobieństwo opadów śniegu i przymrozków. Same opony zimowe są przede wszystkim gwarancją przyczepności. Zapewnia to bezpieczeństwo, np. podczas nagłego hamowania, gdy na drodze jest ślisko. Rowki i żebra na bieżniku opony są głębsze, dlatego sprawdzają się podczas jazdy na śniegu. 

Opony zimowe – na cały rok?

Czy opony muszą być faktycznie zmieniane? Wiele zależy od warunków pogodowych. Należy pamiętać jednak, że opony zimowe są zbudowane z bardziej miękkiej gumy, która dostosowana jest właśnie do sezonu zimowego. Przy wyższych temperaturach ich konstrukcja zaczyna się przegrzewać, co sprzyja ich szybszemu zużyciu. Mieszanka stosowana w oponach zimowych latem nie zapewnia odpowiedniej przyczepności i bezpiecznego hamowania. W ostatnim czasie coraz więcej kierowców decyduje się na opony całoroczne. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w obszarach górskich. Warto podkreślić jednak, że latem opona letnia będzie miała lepsze właściwości, niż opona całoroczna. Zimą z kolei opona typowo zimowa, przy dużych mrozach także poradzi sobie lepiej od całorocznej. Ogumienie całoroczne przy ujemnych temperaturach wydłuża czas hamowania, tym samym mamy większe ryzyko wypadku. Okazuje się, że różnice między oponami zimowymi i letnimi mają też wpływ na inne obszary. Zimowe ułatwiają zużycie paliwa wyłącznie o odpowiedniej porze roku.

Opony zimowe 

Opony zimowe – na co zwracać uwagę? 

Przy zmianie opon istotne jest m.in. wyważenie koła czy zoptymalizowanie felgi. Warto w tym celu skorzystać z usług warsztatów oponiarskich, których w Polsce jest dość sporo. Zmiana opon to także doskonała okazja, by sprawdzić ogólną kondycję naszych kół. W przypadku niektórych pojazdów nie ma potrzeby zmiany opon w warunkach zimowych. Należą do nich m.in. motocykle, skutery, rowery, wózki widłowe czy pojazdy wykorzystywane w rolnictwie. Kiedy zmieniać opony? Niebawem aura spowoduje, że wielu kierowców ponownie będzie miało ten dylemat. Na rynku pojawia się także coraz więcej uniwersalnych rozwiązań. Ważne, by każdy kierowca był świadomy, które w jego przypadku okaże się najbezpieczniejsze.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Auta dawnych gwiazd,  oraz Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia