Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada

Od jutra 16 listopada nadchodzi zmiana związana z wymianą na zimowe paliwa na stacjach benzynowych.

465

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paliwa zimowe już od 16 listopada. Stacja ORLEN nocą
Paliwa zimowe już od 16 listopada. Stacja ORLEN nocą

Już od jutra 16 listopada nadchodzi zmiana związana z wymianą na zimowe paliwa na stacjach benzynowych. To niezwykle ważna informacja, szczególnie dla właścicieli aut z silnikami diesla w związku z nadchodzącą zimą. Od 16 listopada nie zatankujemy już oleju napędowego o tych samych parametrach co dotychczas. 

Benzyna, olej napędowy i gaz od tej chwili będą występować wyłącznie w wersji zimowej. Jakie są różnice, o tym dowiecie się poniżej.

Proces dotyczący zmian terminów wymiany paliw na stacjach benzynowych i ich parametrów zależnie od pory roku zawarty jest w odpowiednich dokumentach (wg norma PN-EN 228:2005 dotycząca paliw płynnych).

Każdy rok podzielono na trzy okresy w których występuje wymiana paliw na stacjach:

1 maja do 30 września mamy – okres letni,

Od 1 marca do 30 kwietnia oraz od 1 do 31 października – okres przejściowy

1 listopada do końca lutego – okres zimowy.

W polskich rozporządzeniach dotyczących wymagań jakościowych dla paliw ciekłych jasno określono, jakie paliwo ma być dostępne w danym okresie roku. Paliwo w wariancie zimowym sprzedawane jest od 16 listopada do końca lutego. Przejściowe można kupić od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada. Z kolei paliwo przystosowane do letnich temperatur oferowane jest od 16 kwietnia do 30 września.

Dystrybutor i Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada
Dystrybutor i Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada

Od 16 listopada zimowe paliwa na stacjach

Jak powszechnie wiadomo paliwa zimowe mają inne właściwości niż letnie lub przejściowe, co w przypadku nadchodzących mrozów warto wiedzieć.

W każdej z wersji paliwa, do silników obowiązują inne parametry destylacji dla benzyny, oraz inna temperatura blokowania zimnego filtra paliwa (CFPP) dla oleju napędowego. Dla diesla w wersji letniej – 0 stopni C, wersji przejściowej temperatura wynosi -10 stopni C. Wersja zimowa to -20 stopni C lub -32 stopnie C w odmianie którą nazywano arktyczną.

Zmianom podlega także gaz, gdzie zimą zmienia się skład, gdyż powiększa się ilość propanu. W tym przypadku ze względu na parametry jakimi jest niższa temperatura wrzenia, autogaz zimowy może być używany przez cały rok.

Zmieniają się również parametry benzyny, gdzie zmianie ulega parametr przedziału prężności par. W przypadku benzyny letniej  wynosi on od 45 do 60 kPa. Dla benzyny przejściowej jest to od 45 do 90 kPa i zimowej od 60 kPa do 90 kPa. 

Parametr prężności par określa, jak lotna jest benzyna. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym trudniejszy jest zapłon. By zrównoważyć tę zmianę, zwiększa się lotność sprzedawanego paliwa. Benzyna o wyższej lotności ułatwia więc rozruch.

W przypadku benzyny nie jest to jednak aż tak istotne, ponieważ benzyna letnia w okresie zimowym nie zamarznie, a sprawny silnik nie powinien mieć problemów z rozruchem. Jeżeli chodzi o benzyny Pb95 lub Pb98, podstawową różnicą pomiędzy paliwem zimowym a letnim jest inna zawartość spirytusu. Do paliwa zimowego dodaje się także dodatki pochłaniające wilgoć.

Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada. Pistolet we wlewie paliwa
Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada. Pistolet we wlewie paliwa

Zimowe paliwa na stacjach jak uniknąć kłopotów

Dużo zależy od tego, jak często tankujemy a także jaką ilość paliwa posiadamy w baku. Jazda na rezerwie może przynieść  ryzyko skraplania się pary wodnej w zbiorniku lub przy większych mrozach pojawienia się kryształków lodu doprowadzających do zapchania filtra paliwa. W przypadku diesla niskie temperatury powodują mętnienie oleju napędowego, a krystalizująca się parafina zatyka filtr i jest źródłem kierowców. Zalecamy zatem tankowanie możliwie jak najczęściej i utrzymywanie wysokiego poziomu paliwa w baku. Po 16 listopada warto więc wybrać się na stację i zatankować zimowe paliwo, by nie narażać się na problemy z rozruchem. Dodatkowo można też zakupić preparaty obniżające temperaturę krzepnięcia oleju napędowego. Modyfikatory lub depresatory obniżają CFPP (temperatura zablokowania zimnego filtra paliwa) nawet do -40 stopni Celsjusza. Warto więc wybrać się i zatankować zimowe paliwo już po 16 listopada aby szczególnie auta z silnikami diesla nie narobiły Ci kłopotu.

Na zakończenie dowiedz się więcej na temat Zimowe paliwa

Jeździsz na rezerwie - zbliżenie na zegary wsamochodzie. Widoczny świecący na pomarańczowo, symbol dystrybutora paliw. Paliwa zimowe już od 16 listopada
Paliwa zimowe już od 16 listopada Unikaj takich sytuacji, zbyt częsta jazda na rezerwie to niepotrzebne wydatki na naprawę układu paliwa.

Pomóżcie nam tworzyć dla Was i przy Waszej pomocy

Przeczytaj również Opony zimowe – kiedy zmieniamy? oraz Chip tuning samochodów benzynowych

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia