Chevrolet El Camino – samochody z historią

619

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Auta z historią – bez wątpienia należy do nich Chevrolet El Camino. Po pierwszym artykule z naszej najnowszej serii czas na kolejny. Tym razem jednak przeniesiemy się z Niemiec do Stanów zjednoczonych, gdzie przez 29 lat produkowano osobowo-dostawczego pick-upa Chevrolet El Camino.

Chevrolet El Camino – dane techniczne

Model El Camino był produkowany na rynek amerykański pod marką Chevrolet w latach 1958-1987. Był to dwuosobowy pick-up klasy wyższej, czyli E. W przeciągu 29 lat wyprodukowano 5 generacji tego modelu. Konkurował z innym samochodem tego typu, mianowicie Fordem Ranchero. Nadwozie Chevroleta miało długość 5357 mm i rozstaw osi 3023 mm. W swojej ofercie pojazd posiadał silniki o dużej pojemności, od 3 do nawet ponad 7 litrów w układach R6, V6 i najmocniejsze V8. Bardzo popularne w tamtych czasach były zarówno wtryski paliwa, jak również gaźniki. W przypadku El Camino były dwu, lub czterogardzielowe.

Chevrolet El Camino – historia

Lata 50. ubiegłego stulecia to czas, w którym amerykańskie marki produkujące samochody podążały z nurtem projektowania dużych pick-upów. W 1956 roku pojawił się główny konkurent naszego bohatera, czyli wspomniany wcześniej Ford Ranchero. Model cieszył się dużą popularnością, bowiem tylko po pierwszym roku sprzedano 22 246 egzemplarzy, co pozostawało nieco w tyle pokrewny model Forda. Po dwóch latach produkcji role się odwróciły i to ford sprzedał zdecydowanie więcej egzemplarzy. W pierwszej generacji były dostępne trzy silniki L6 3.9l, V8 4.6l i V8 5.7l. Druga generacja pojawiła się w 1964 roku i była produkowana równolegle z modelem Chevelle. W zamyśle producentów El Camino miał być pojazdem użytkowym, co spowodowało rezygnację z dodania do oferty najmocniejszych silników z równoległego modelu.

Chevrolet El Camino – silniki

W kwestii silników właśnie, druga generacja pick-upa miała 6 wariantów silnikowych od 3,8 do 6,5 litra. Najmocniejszy z nich generował moc 350KM. Ja tylko przypomnę, że poruszamy się po latach 60. Czytając historię modelu można się dowiedzieć, że normy emisji spalin były już znane w latach 70. W 1972 roku stopniowo zmniejszano moc maksymalną z powodu zaostrzenia tychże. Mimo, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z pick-upem, to wersje z najmocniejszymi silnikami zaliczane były do muscle carów. Najsłabszy silnik miał pojemność 3,8 litra, a najmocniejszego pojemność dochodziła do ponad 7 litrów. Gdybym wiedział ile ten wóz pali, pewnie oznaczałoby to mój pierwszy zawał w życiu. Gdy wspominamy o 4 generacji to nie sposób nie powiedzieć o pierwszym w historii tego modelu faceliftingu, który miał miejsce w 1976 roku. Objął on obszerną modernizację pasa przedniego. Pojawiły się węższe reflektory z dwuczęściowymi kloszami. Generacją produkowaną najdłużej była ostatnia, czyli piąta. Produkowano ją przez 11 lat od 1978 do 1987. W ofercie dostępne były cztery wersje wyposażenia: Classic, Black Knight (1978), Royal Knight (1979–83), Conquista i Super Sport.

Chevrolet El Camino – ciekawostki

Na początku lat 80, samochód przeszedł modernizację pasa przedniego, otrzymując dużą chromowaną atrapę chłodnicy w kształcie kraty, a także wąskie, wysoko umieszczone dwuczęściowe reflektory. Auto było dostępne z siedmioma silnikami V6 3.3l, V6 3.8l Buick,V6 4.3l, V8 4.4l Small-Block V8 5.0l Small-Block i V8 5.7l Small-Block, a także V8 5.7l Diesel. Chevroleta El Camino dotyczy pewna ciekawostka. Mianowicie wystąpił on jako epizod w przywoływanym przeze mnie serialu „Odwróceni”. W jednym z odcinków poruszał się nim gangster Jarosław „Kowal” Kowalik z Grupy Pruszkowskiej, którego kreował Andrzej Grabowski. Niestety nie wiadomo, z którego roku mógł pochodzić ten konkretny egzemplarz.

Samochody z ubiegłego stulecia to  kopalnia ciekawostek, której dna nie widać. W związku z tym nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Przed nami jeszcze wiele samochodów o różnych parametrach i z różnych części świata.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia