Tarpan Honker polski samochód terenowy

0
487

Tarpan Honker polski samochód terenowy jest bohaterem naszej kolejnej odsłony z cyklu “Samochody z historią”. Swoją drogą wiedzieliście, że w latach 80. i 90. mogliśmy pochwalić się rodzimą terenówką? W dzisiejszej odsłonie będzie terenowo i trochę na wojskowo. Dlaczego? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Tarpan Honker polski samochód terenowy – historia

Mimo, że produkcję seryjną Honkera rozpoczęto w 1988 roku, należy przenieść się nieco w czasie do drugiej połowy lat 70. Domyślnymi odbiorcami miały być służby mundurowe, wojsko, a także przedstawiciele urzędów państwowych. Chodziło również o to, ażeby posiadać własną alternatywę dla importowanych Uazów 469 produkcji radzieckiej. Pierwszy prototyp przedstawiono w 1979 roku. Nosił nazwę PW1. W późniejszym czasie pod okiem Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka udoskonalano konstrukcję prototypu PW2, którą pokazano publicznie w 1984. Jak już wspomniałem seryjną produkcję rozpoczęto 4 lata później, początkowo w Fabryce samochodów rolniczych FSR w Poznaniu.

Tarpan Honker wojskowe auto z Polski
Tarpan Honker to pierwszy polski samochód terenowy, który powstał z myślą o wojsku

Tarpan Honker polski samochód terenowy – parametry

Pewnie teraz zastanawiacie się, dlaczego historię produkcji Honkera widzicie w oddzielnym nagłówku. Już spieszę z wyjaśnieniem. Otóż należy rozgraniczyć producentów tej polskiej terenówki, gdyż na przestrzeni lat dokonywały się zmiany, które pokrótce omówię. Jaki właściwie jest Tarpan Honker? To samochód z segmentu aut terenowych klasy średniej. Sprzedawany w kilku wersjach nadwoziowych: 2, 3 i 5-drzwiowy hard-top oraz 2-drzwiowy pick-up. Producent oferował od dwóch do nawet dziesięciu miejsc. Co do kwestii gamy silnikowej, początkowo samochód oferowano z polskim silnikiem FSO o pojemności 1,5 litra i mocy 75KM. Okazał się jednak zbyt słaby i zastąpiono go silnikami Iveco. Silniki benzynowe posiadały moc od 82 do 87 KM, zaś silniki diesla 75 i 100KM silniki diesla. Auto posiadało pięciobiegową manualną skrzynię biegów. Stworzono również wersję sanitarną o nazwie Honker 4021 z oddzieloną kabiną i kontenerowym przedziałem medycznym w tylnej części. Tę wersję produkowano w wojskowych zakładach motoryzacyjnych we Wrocławiu. W 1993 roku powstała spółka joint venture pomiędzy koncernem Volkswagen AG, a FSR. W latach 1994-1995 produkcja Honkera zaczęła spadać, co doprowadziło do zaprzestania produkcji i likwidacji przedsiębiorstwa FSR. Udziały Spółki joint venture przeszły w całości na ręce Volkswagena. Na tym historia Tarpana się kończy, jednakże sam Honker nie umarł.

Tarpan Honker polski samochód terenowy – nazwa

Ciekawostką jest to, że do powstania nazwy przyczynił się konkurs, w którym napłynęło wiele zgłoszeń. Wybrano nazwę Honker, tłumacząc, że jest to angielska onomatopeja, oznaczająca krzyk dzikich gęsi wracających do gniazd. Jest to również kryptonim akcji z okresu II wojny światowej – ataku polskich żołnierzy z II Korpusu na Monte Cassino w 1944 roku. Ten fakt jednak ukryto. Inną ciekawostką jest to, że Honker to również nazwa 43. drużyny harcerskiej im. Zdobywców Monte Cassino z Poznania, na której obozach testowano pierwsze prototypy samochodu.

Tarpan Honker polski samochód terenowy – Daewoo i inni producenci

Nie moi drodzy, nie macie problemów ze wzrokiem jak coś. Zapewne Daewoo kojarzy Wam się z Matizem, Tico, Neksią, czy Nubirą. A i owszem, głównie takie samochody to przedsiębiorstwo produkowało. Jednakże w 1996 roku Daewoo Motors Polska odkupiło licencję produkcyjną i oprzyrządowanie. Produkcję przeniesiono do Lublina i uruchomiono w 1997 roku, pod nazwą Daewoo Honker 2324. Posiadał silnik Andoria o mocy dziewięćdziesięciu koni mechanicznych. Część podzespołów Honker dzielił z dostawczym Lublinem. Planowano wprowadzić wersję napędową 4×2 i 4×4, jednakże ostatecznie w 2000 roku wprowadzono model po face-liftingu. Poprawiono kosmetykę i ulepszono silnik. Po upadku koncernu Daewoo Motors Polska model nazywano Honker 2000.Po likwidacji Daewoo produkcję Honkera przejęła na krótko firma Andoria Mot, która w 2003 roku opracowała wersję Pick-up. Od 2004 roku produkcję przejął koncern IntralL Polska, który opracowała Offroadową wersję  Honker Max. W 2005 roku zmieniono nazwę na Intrall Honker.

Honker obecnie

Obecnie Honker jest produkowany przez przedsiębiorstwo DZT Tymińscy. W 2018 roku spółka Autobox Innovations ze Starachowic zaprezentowała propozycję modernizacji wyprodukowanych samochodów, pod nazwą Honker M-AX, z zastosowaniem nowego podwozia i silnika wysokoprężnego Iveco FPT 170 KM. Zagłębiając się w historii motoryzacji  można się naprawdę zdziwić, że nasze rodzime samochody mogą posiadać tak ciekawe i fascynujące dzieje.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o Chevrolecie El Camino.