Tarpan Honker polski samochód terenowy

1072

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tarpan Honker polski samochód terenowy jest bohaterem naszej kolejnej odsłony z cyklu „Samochody z historią”. Swoją drogą wiedzieliście, że w latach 80. i 90. mogliśmy pochwalić się rodzimą terenówką? W dzisiejszej odsłonie będzie terenowo i trochę na wojskowo. Dlaczego? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Tarpan Honker polski samochód terenowy – historia

Mimo, że produkcję seryjną Honkera rozpoczęto w 1988 roku, należy przenieść się nieco w czasie do drugiej połowy lat 70. Domyślnymi odbiorcami miały być służby mundurowe, wojsko, a także przedstawiciele urzędów państwowych. Chodziło również o to, ażeby posiadać własną alternatywę dla importowanych Uazów 469 produkcji radzieckiej. Pierwszy prototyp przedstawiono w 1979 roku. Nosił nazwę PW1. W późniejszym czasie pod okiem Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka udoskonalano konstrukcję prototypu PW2, którą pokazano publicznie w 1984. Jak już wspomniałem seryjną produkcję rozpoczęto 4 lata później, początkowo w Fabryce samochodów rolniczych FSR w Poznaniu.

Tarpan Honker wojskowe auto z Polski
Tarpan Honker to pierwszy polski samochód terenowy, który powstał z myślą o wojsku

Tarpan Honker polski samochód terenowy – parametry

Pewnie teraz zastanawiacie się, dlaczego historię produkcji Honkera widzicie w oddzielnym nagłówku. Już spieszę z wyjaśnieniem. Otóż należy rozgraniczyć producentów tej polskiej terenówki, gdyż na przestrzeni lat dokonywały się zmiany, które pokrótce omówię. Jaki właściwie jest Tarpan Honker? To samochód z segmentu aut terenowych klasy średniej. Sprzedawany w kilku wersjach nadwoziowych: 2, 3 i 5-drzwiowy hard-top oraz 2-drzwiowy pick-up. Producent oferował od dwóch do nawet dziesięciu miejsc. Co do kwestii gamy silnikowej, początkowo samochód oferowano z polskim silnikiem FSO o pojemności 1,5 litra i mocy 75KM. Okazał się jednak zbyt słaby i zastąpiono go silnikami Iveco. Silniki benzynowe posiadały moc od 82 do 87 KM, zaś silniki diesla 75 i 100KM silniki diesla. Auto posiadało pięciobiegową manualną skrzynię biegów. Stworzono również wersję sanitarną o nazwie Honker 4021 z oddzieloną kabiną i kontenerowym przedziałem medycznym w tylnej części. Tę wersję produkowano w wojskowych zakładach motoryzacyjnych we Wrocławiu. W 1993 roku powstała spółka joint venture pomiędzy koncernem Volkswagen AG, a FSR. W latach 1994-1995 produkcja Honkera zaczęła spadać, co doprowadziło do zaprzestania produkcji i likwidacji przedsiębiorstwa FSR. Udziały Spółki joint venture przeszły w całości na ręce Volkswagena. Na tym historia Tarpana się kończy, jednakże sam Honker nie umarł.

Tarpan Honker polski samochód terenowy – nazwa

Ciekawostką jest to, że do powstania nazwy przyczynił się konkurs, w którym napłynęło wiele zgłoszeń. Wybrano nazwę Honker, tłumacząc, że jest to angielska onomatopeja, oznaczająca krzyk dzikich gęsi wracających do gniazd. Jest to również kryptonim akcji z okresu II wojny światowej – ataku polskich żołnierzy z II Korpusu na Monte Cassino w 1944 roku. Ten fakt jednak ukryto. Inną ciekawostką jest to, że Honker to również nazwa 43. drużyny harcerskiej im. Zdobywców Monte Cassino z Poznania, na której obozach testowano pierwsze prototypy samochodu.

Tarpan Honker polski samochód terenowy – Daewoo i inni producenci

Nie moi drodzy, nie macie problemów ze wzrokiem jak coś. Zapewne Daewoo kojarzy Wam się z Matizem, Tico, Neksią, czy Nubirą. A i owszem, głównie takie samochody to przedsiębiorstwo produkowało. Jednakże w 1996 roku Daewoo Motors Polska odkupiło licencję produkcyjną i oprzyrządowanie. Produkcję przeniesiono do Lublina i uruchomiono w 1997 roku, pod nazwą Daewoo Honker 2324. Posiadał silnik Andoria o mocy dziewięćdziesięciu koni mechanicznych. Część podzespołów Honker dzielił z dostawczym Lublinem. Planowano wprowadzić wersję napędową 4×2 i 4×4, jednakże ostatecznie w 2000 roku wprowadzono model po face-liftingu. Poprawiono kosmetykę i ulepszono silnik. Po upadku koncernu Daewoo Motors Polska model nazywano Honker 2000.Po likwidacji Daewoo produkcję Honkera przejęła na krótko firma Andoria Mot, która w 2003 roku opracowała wersję Pick-up. Od 2004 roku produkcję przejął koncern IntralL Polska, który opracowała Offroadową wersję  Honker Max. W 2005 roku zmieniono nazwę na Intrall Honker.

Honker obecnie

Obecnie Honker jest produkowany przez przedsiębiorstwo DZT Tymińscy. W 2018 roku spółka Autobox Innovations ze Starachowic zaprezentowała propozycję modernizacji wyprodukowanych samochodów, pod nazwą Honker M-AX, z zastosowaniem nowego podwozia i silnika wysokoprężnego Iveco FPT 170 KM. Zagłębiając się w historii motoryzacji  można się naprawdę zdziwić, że nasze rodzime samochody mogą posiadać tak ciekawe i fascynujące dzieje.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o Chevrolecie El Camino.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia