Osoba niepełnosprawna w pociągu

1027

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

niepełnosprawni w pociagu
O co musi zadbać osoba na wózku inwalidzkim, planując podróż koleją?

Osoba niepełnosprawna w pociągu – podobnie jak w przypadku podróży autobusem, tak i tutaj kwestia jest dość złożona. Czyli, jak to jest na przykład z „wózkowiczem” podróżującym tak zwaną koleją żelazną? O czym powinien pamiętać planując taką podróż?

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i wybierasz się w podróż pociągiem, musisz wiedzieć na jaką pomoc ze strony przewoźnika możesz liczyć. Istnieje kilka rzeczy, o których powinieneś się dowiedzieć jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Opowiem, jak to wygląda z perspektywy osoby niepełnosprawnej na wózku.

Osoba niepełnosprawna w pociągu – co należy sprawdzić?

Najczęściej podróżuję pociągiem i za każdym razem, gdy planuję właśnie nim podróż przed kupnem biletu muszę wykonać kilka czynności. Po pierwsze dokładnie sprawdzić i wybrać odpowiedni pociąg, który ma przystosowany wagon z platformą dla osób niepełnosprawnych. Następnie, gdy już kupię bilet muszę dokonać zgłoszenia. Chodzi o zgłoszenie za pomocą formularza na stronie internetowej przewoźnika lub telefonicznie, dotyczące mojego przejazdu i potrzebę asysty. Asysta to oczywiście pomoc konduktora czy kierownika pociągu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu lub przesiadaniu się do pociągu skomunikowanego. I w moim przypadku zawsze się sprawdza i nigdy nie było żadnego problemu.

Osoba niepełnosprawna w pociągu – udogodnienia

Od wielu lat wprowadzane są zmiany w pociągach i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Wiele zmian jest na lepsze. Doceniam ten fakt, zwłaszcza że pozwala mi to częściej wychodzić z domu i podróżować. Nowe pociągi są przestrzenne, najbardziej lubię te z dostępnością nie tylko do WC, ale i Warsu. Dodatkowym atutem jest też to, że w wagonach dostępnych dla osób na wózkach nie ma przedziału rowerowego, ale siedzą pasażerowie. Osoba na wózku nie czuje się dzięki temu wyalienowana. Wierzę, że dzięki dostosowanym pociągom osoby niepełnosprawne chętniej będą korzystały z oferty PKP Intercity.

Osobiście uważam, że podróż pociągiem jest najlepszym i komfortowym środkiem transportu dla osoby na wózkach inwalidzkich. I dlatego najczęściej wybieram właśnie pociąg.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o osobie niepełnosprawnej w autobusie.

Chcesz wiedzieć więcej o sposobach wspierania osób z niepełnosprawnością? Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia