Pacjenci onkologiczni z Ukrainy

372

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy
Dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy została uruchomiona specjalna infolinia.

Od ponad dwóch tygodni z niepokojem śledzimy informacje na temat wojny u naszych zachodnich sąsiadów. Polacy wkładają wszelkie starania, by zorganizować pomoc humanitarną dla jej ofiar. Tymczasem od niedawna na wsparcie mogą liczyć również pacjenci onkologiczni z Ukrainy

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy – pilna potrzeba 

Dla polskich władz bezdyskusyjną sprawą jest zapewnienie uchodźcom fachowej pomocy medycznej. Szacuje się, że w związku z zaistniałą sytuacją, w naszych szpitalach nastąpi około 10% wzrost pacjentów onkologicznych. Polscy onkolodzy są już jednak na to gotowi. Jak się okazuje pierwsi pacjenci znaleźli już miejsce w polskich szpitalach. Przykładowo do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dotarła czwórka dzieci z Kijowa chorych na białaczkę. Wiadomo również, że ta sytuacja powoduje potrzebę zwiększenia wydajności całego systemu. W związku z tym Polskie Towarzystwo Onkologiczne wysłało do Ministerstwa Zdrowia pismo o wsparcie względem pomocy onkologom w pracy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Sytuacja wymaga również dopracowania w kilku innych kwestiach. Obecnie trwają starania m.in. nad wyznaczeniem koordynatora, który zajmowałby się kierowaniem ukraińskich pacjentów do naszych szpitali. Ponadto mówi się o zatrudnieniu tłumacza na oddziałach onkologicznych. 

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy – infolinia 

Wiele polskich szpitali, w tym Narodowy Instytut Onkologi w Warszawie, zaczęło prowadzić infolinię dla osób ukraińskojęzycznych. Pod numerem +48 22 546 20 00 pacjenci onkologiczni z Ukrainy mogą otrzymać informacje zarówno na temat leczenia, jak i najważniejszych procedur. Obywatele naszych sąsiadów mogą także uzyskać poradę na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu pod numerem 800-137-200. Infolinia działa przez 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, dostępna jest także w języku migowym. W praktyce wystarczy, że poprzez infolinię pacjent przekaże informacje na temat swojego stanu zdrowia i leczenia. W następnej kolejności dane zostaną przekazanie do ośrodka, które podejmie się dalszych ustaleń. Placówka powinna skontaktować się z pacjentem maksymalnie w ciągu dwóch dni roboczych. Istotne również, by ukraińscy pacjenci mieli przy sobie dokumentację medyczną oraz wyniki badań.

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy  

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy – świadczenia i logistyka 

Gościem kolejnej audycji „Z dobrej strony” jest Jacek Stępnicki – rzecznik prasowy w NU-MED. Jest to centrum radioterapii i usprawniania. Firma posiada oddziały w całej Polsce, a jej główna siedziba mieści się w Elblągu. W trakcie rozmowy poruszamy m.in. kwestię dotyczącą świadczeń dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy. Okazuje się, że w tej kwestii medycy nadal czekają na konkretne ustalenia ze strony rządu. Sama sytuacja jest o tyle skomplikowana, że większość pacjentów z chorobami nowotworowymi cierpi na dolegliwości współistniejące, co automatycznie wydłuża procedury, chociażby względem refundacji. A jak ma wyglądać techniczna strona udzielania pomocy medycznej? „Jeżeli pacjent będzie podlegał procesom, jak pacjent polski, to w przypadku radioterapii mamy hostele. Pobyt w hostelu jest finansowany w ramach pobytu szpitalnego przez system zdrowia. W pozostałych kwestiach natomiast musimy ponownie czekać na ustalenia ze strony rządu” – podkreślił Jacek Stępnicki. Zapraszamy od g. 16:00 na antenę Radia Bezpieczna Podróż

Rozmowa z Jackiem Stępnickim – cz. 1
Rozmowa z Jackiem Stępnickim – cz. 2
Rozmowa z Jackiem Stępnickim – cz. 3
Rozmowa z Jackiem Stępnickim – cz. 4

Foto: Canva.com

Zobacz także: Niepełnosprawność a status uchodźcy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia