Promieniowanie a wojna na Ukrainie

Wiadomości potwierdzone przez ukraińskiego ministra i spotęgowane przez wyciek promieniowania radioaktywnego. Promieniowanie i wojna na Ukrainie to zagrożenia dla całej Europy.

352

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Promieniowanie radioaktywne a wojna na Ukrainie
Rosyjskie siły przetrzymują pracowników elektrowni w Czarnobylu niczym zakładników.

Promieniowanie a wojna na Ukrainie – kilka dni temu pojawiła się groźba wycieku promieniowania radioaktywnego. Tymczasem wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci. Taką informację potwierdził ukraiński minister, Dmytro Kułeba. 

Promieniowanie a wojna na Ukrainie – najnowsze zagrożenia 

Od 24 lutego pracownicy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej pracują niemal przez całą dobę. Żołnierze z karabinami śledzą niemal każdy ich krok. Rosyjskie siły całkowicie przejęły kontrolę nad elektrownią, a jej pracownicy przetrzymywani są niczym zakładnicy. Wszystkiemu winna jest tocząca się obecnie wojna, która już uważana jest za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla całej Europy. Pojawiły się również spekulacje jakoby Rosjanie chcieli poszukiwać Uranu w wygaszonych reaktorach. 25 lutego eksperci z państwowej agencji atomowej potwierdzili z kolei wzrost poziomu promieniowania z terenu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wiadomo również, że zmianę spowodował ruch ciężkiego sprzętu wojskowego w okolicy. W całym okresie czasu nie odnotowano jednak wzrostu promieniowania na terenie Polski. Polska Agencja Atomistyki (PAA) dodała także, że obecnie w naszym kraju nie ma zagrożenia względem zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Mimo to krążą już informacje, że Polacy zaczęli wykupywać płyn Lugola w celu ochrony tarczycy przed promieniowaniem radioaktywnym.  

Promieniowanie a wojna na Ukrainie – nowy sarkofag 

Po wybuchu reaktora w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej do atmosfery przedostały się liczne związki promieniotwórcze. Niespełna trzy tygodnie po katastrofie sprzed ponad 30 lat rozpoczęły się projektowanie obiektu Ukrytiye. Proces budowy pokrywy w Czarnobylu trwał ponad 3,5 miesiąca. Z czasem okazało się, że zadanie było bardzo niebezpieczne. Sami konstruktorzy musieli wykazać się wielką precyzją, gdyż część sarkofagu została posadowiona na istniejących elementach hali reaktora. Do instalacji wykorzystywano śmigłowce i żurawie z przedłużanymi wysięgnikami. Podczas budowy popełniono liczne błędy, które mogły spowodować ogromne konsekwencje przy eksploatacji schronienia. Tymczasem w 2019 roku został oficjalnie uruchomiony nowy sarkofag o nazwie Arka. Inicjatorzy kilkakrotnie przesuwali plany względem oddania jej do użytku. Mimo wszelkich trudności, przy jego budowie, stawiano przede wszystkim na bezpieczeństwo. Jego brak wiązałby się z zagrożeniem nie tylko całego kraju, ale i innych państw regionu. 

Promieniowanie a wojna na Ukranie

Promieniowanie a wojna na Ukrainie – wybuch w Czarnobylu 

Promieniowanie a wojna na Ukrainie to związek, który miał początek wiele lat temu. Katastrofa w Czarnobylu z 1986 roku uznawana jest za największą w historii przemysłu XX wieku. Wypadek jądrowy nastąpił w nocy z 25 na 26 kwietnia. W efekcie skażenia ewakuowano ponad 350 tysięcy osób, 31 osób to ofiary śmiertelne, a 299 poniosło ciężkie obrażenia. Przyczynami technicznymi katastrofy były błędy reaktora. Polegały one na wzroście reaktywności w wyniku wrzenia wody w reaktorze. Do reaktora zostały wprowadzone także pręty kontrolne, wszystko to spowodowane było ich błędną konstrukcją. Po katastrofie jasno określono, że nie zachowano wielu podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Upadek Nord Stream II

Więcej informacji na temat zmian w związku z wojną na Ukrainie usłyszysz w Radiu Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia