Zakazana broń Rosjan

547

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zakazana broń Rosjan. Na nocnej fotografii widać działanie broni fosforowej. Po wybuchu na dużej wysokości na miasto spada potężny deszcz płonącego fosforu powodującego pożary.
Zakazana broń Rosjan. Broń fosforowa w akcji.

Wojska rosyjskie atakujące Ukraińskie miasta, po raz kolejny złamały zapisy Konwencji Genewskiej używając zakazanych rodzajów broni. Ich stosowanie wobec ludności cywilnej jest ludobójstwem. Dotychczas użyli bomb kasetowych oraz pocisków termobarycznych, teraz przyszła pora na kolejną zakazana broń Rosjan, broń fosforową.

Zakazana broń Rosjan – broń fosforowa

Pociski artyleryjskie, rakiety i bomby lotnicze, granaty ręczne, amunicja dymna, zapalająca i oświetlająca. Praktycznie większość typów broni może być nośnikiem białego fosforu. Pociski zawierające biały fosfor stosowane są głównie do stawiania zasłony dymnej. Pocisk fosforowy wybucha na określonej wysokości i tworzy chmurę płonącego fosforu. Płonący w powietrzu czynnik formuje pięciotlenek difosforu. Jest on wyjątkowo higroskopijny i bardzo szybko absorbuje wszelką wilgoć z otoczenia, tworząc płynny kwas fosforowy. Powstaje w ten sposób nieprzenikniona, biała chmura, za zasłoną której można dokonać przegrupowania własnych sił.

Po wybuchu pocisku, płonący fosfor pokrywa duży obszar terenu i wywołuje pożar oraz duże zniszczenia. Jeśli płonąca substancja spadnie na człowieka, powoduje niewyobrażalne cierpienie i okrutną śmierć. Rany oparzeniowe spowodowane fosforem mogą być śmiertelne z powodu toksyczności czynnika – wchłaniany przez organizm fosfor może doprowadzić do uszkodzenia serca, nerek i wątroby. Najgorsze jest to, że biały fosfor nie przestaje płonąć dopóki się całkowicie nie wypali lub dopóki ma kontakt z tlenem, więc jego usuwanie powoduje potworny ból, ponieważ fosfor cały czas płonie w odsłoniętej ranie.

Jeśli człowiek przebywający na danym obszarze przetrwa ostrzał i nie spłonie żywcem, to czeka go powolna agonia wywołana chmurą żrącego gazu rozpuszczającą m.in. płuca (dotyczy szczególnie terenów zamkniętych).

Zakazana broń Rosjan. Żołnierz w łaciatym umundurowaniu polowym, sprawdza granaty moździerzowe. Obok niego sterta skrzynek amunicyjnych, prawdopodobnie również zawierają fosforowe granaty moździerzowe.
Zakazana broń Rosjan. Granaty moździerzowe.

Zakazana broń Rosjan – fosfor biały

Fosfor biały wykorzystywany jest do produkcji kwasu ortofosforowego, P2O5 i innych związków. Używa się go również jako trucizny, np. na szczury. Kwas ortofosforowy służy do wyrobu środków piorących, detergentów i nawozów sztucznych. Niestety łatwopalność białego fosforu i jego skłonność do samozapłonu znalazły swoje zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym. Palący się biały fosfor rozgrzewa się do ok. 1300°C i wydziela dużą ilość żrącego dymu. Biały fosfor płonie aż do całkowitego wypalenia. Można go ugasić przez odcięcie dopływu tlenu, nie należy gasić go wodą. Fosfor biały jest silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Oparzenia fosforem niosą ze sobą zwiększone ryzyko śmiertelności z powodu wchłaniania fosforu do organizmu poprzez oparzony obszar, co może spowodować uszkodzenie wątroby, serca i nerek, a w niektórych przypadkach niewydolność wielonarządową.

Konwencja genewska oraz konwencja o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych z 2 grudnia 1983 roku zabrania wykorzystania broni fosforowej przeciwko celom cywilnym i nawet wojskowym, o ile otaczają je obszary cywilne. Zezwala ona na użycie fosforu tylko w charakterze środka sygnalizacyjnego. Rosjanom to w niczym nie przeszkadza.

Może cię również zainteresować: Postrach rosyjskiego lotnictwa w Ukrainie

Więcej ciekawych materiałów w: Radio Bezpieczna Podróż

Przekaż 1% podatku na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia