Karta kwalifikacji kierowcy 2022

759

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Karta kwalifikacji kierowcy 2022. Ogólny wzór dokumentu pod nazwą karta kwalifikacji kierowcy. Wygląd i format zbliżone do dowodu osobistego i prawa jazdy.
Karta kwalifikacji kierowcy 2022. Wzór karty kwalifikacji kierowcy obowiązujący od 06.04.2022 roku.

Ministerstwo Infrastruktury 5 kwietnia 2022 roku opublikowało rozporządzenie na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Dokument wszedł w życie w środę 6 kwietnia 2022 roku. Obowiązek uzyskania nowej Karty kwalifikacji kierowcy obowiązuje jednak tylko te osoby, które chcą pracować jako kierowca zawodowy (na przykład autobusu). Jednocześnie nie posiadają honorowanego w Polsce prawa jazdy z wpisanym kodem 95. Karta kwalifikacji kierowcy 2022.

Karta kwalifikacji kierowcy 2022 – kod 95

Ogłoszone rozporządzenie dotyczące karty kwalifikacji kierowcy to niewątpliwie efekt dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Nowym dokumentem w większości przypadków muszą przejmować się tylko obcokrajowcy i nowi kierowcy zawodowi. Każda osoba pragnąca wykonywać zawód kierowcy zawodowego, powinna być świadoma znaczenia kodu 95 wpisanego do prawa jazdy. Taki wpis potwierdza, że posiadacz dokumentu ma kwalifikacje kierowcy zawodowego. Żeby kierowca mógł zostać kierowcą zawodowym i pracować np. w transporcie międzynarodowym czy też publicznym, w jego prawie jazdy musi pojawić się kod 95. Bardzo istotne jest, że za kodem umieszczana jest zawsze data. Jest to data ważności uprawnień. Po jej upływie kierowca przestaje być kierowcą zawodowym. By uniknąć takiej sytuacji kierowca powinien wcześniej przejść szkolenie okresowe potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz wykonać odpowiednie badania lekarskie i psychologiczne.

Każda osoba pragnąca wykonywać zawód kierowcy zawodowego, powinna być świadoma znaczenia kodu 95 wpisanego do prawa jazdy. Taki wpis potwierdza, że posiadacz dokumentu ma kwalifikacje kierowcy zawodowego. Żeby kierowca mógł zostać kierowcą zawodowym i pracować np. w transporcie międzynarodowym czy też publicznym, w jego prawie jazdy musi pojawić się kod 95. Bardzo istotne jest, że za kodem umieszczana jest zawsze data. Jest to data ważności uprawnień. Po jej upływie kierowca przestaje być kierowcą zawodowym. By uniknąć takiej sytuacji kierowca powinien wcześniej przejść szkolenie okresowe potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz wykonać odpowiednie badania lekarskie i psychologiczne.

Karta kwalifikacji kierowcy. Młody, uśmiechnięty kierowca siedzi w kabinie ciężarówki. Twarz z lekkim zarostem, ubrany w kraciastą koszulę w odcieniach czerwieni.
Karta kwalifikacji kierowcy 2022. Powinni ją uzyskać obcokrajowcy i nowi kierowcy zawodowi.

Karta kwalifikacji kierowcy 2022 – jak ją uzyskać

Dokument jest wydawany po otrzymaniu od wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, okręgowej komisji egzaminacyjnej lub ośrodka szkolenia informacji o tym, że dana osoba otrzymała świadectwo kwalifikacji zawodowej. O kartę mogą wiec ubiegać się osoby posiadające „kwalifikację wstępną, kwalifikację wstępną przyśpieszoną, kwalifikację wstępną uzupełniającą lub kwalifikację wstępną uzupełniającą przyśpieszoną”. Można także ubiegać się o wymianę karty kwalifikacji kierowcy na polską na podstawie karty wydanej przez inny kraj UE. Szwajcarię, Wielką Brytanię, Irlandię Północną lub państwo członkowskie EFTA. Aby wniosek nie został odrzucony, trzeba załączyć kopię prawa jazdy, kopię posiadanej karty kwalifikacji kierowcy. Oraz orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne, potwierdzenie wpłaty i kolorową fotografię.

Wszystkie szczegółowe informacje (wzory dokumentów itp.) zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Do poczytania lub pobrania tutaj:

Może cię również zainteresować: Prawo jazdy kategorii C

Materiał wideo: Poprawna Technika Cofania Tirem

Zapraszam do słuchania: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia