Jak kupić dobry samochód używany porady

418

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skoda Octavia RS sedan
Jak kupić dobry samochód używany porady Skoda Octavia RS

Jak kupić dobry samochód używany, porady z których możesz skorzystać. Na co zwrócić uwagę i jakie są możliwości zakupu samochodu używanego.

Bardzo popularny jest import – co roku do Polski trafia około miliona używanych samochodów osobowych, głównie kilkuletnich, z Niemiec, Francji i Belgii. Internet jest pełen ogłoszeń prywatnych sprzedawców i dealerów samochodów. Są też oczywiście strony aukcyjne i ogłoszeniowe zajmujące się sprzedażą samochodów, części i wyposażenia.

Czy, gdy przejrzymy ogłoszenia aut z drugiej ręki, możemy dojść do jakichś wniosków? Przede wszystkim zwrócimy uwagę na to, że auta wyeksploatowane, awaryjne czy powypadkowe praktycznie w nich nie występują. Wystawione samochody są w bardzo dobrym lub co najmniej dobrym stanie i mają bezwypadkową przeszłość. Naprawy przeprowadzono na czas, co jest udokumentowane w książce serwisowej. Czy to wszystko jest fikcją? Wiele może wskazywać że tak chociaż, „Niemiec płakał jak sprzedawał”.

Jak kupić dobry samochód używany porady na co zwrócić uwagę

Z reguły jeżeli już znaleźliśmy interesujący nas samochód pierwszym krokiem jest telefon do właściciela z prośbą o możliwość obejrzenia pojazdu. W czasie takiej rozmowy powinno się jednak zweryfikować informacje zawarte w ogłoszeniu, gdyż ich autor mógł „przypadkiem” nie dopisać niektórych istotnych informacji. Tego typu postępowanie nie narazi nas na stratę czasu i rozczarowanie przy oględzinach.

Przed każdym wyjazdem na oglądanie auta warto zebrać jak najwięcej informacji o danym egzemplarzu. Poproś o numer VIN (duża ilość ogłoszeniodawców podaje numer w ogłoszeniu) i poświęć trochę czasu a także pieniędzy. Jeśli samochód jest zarejestrowany w Polsce, można zacząć od bezpłatnej urzędowej bazy danych (historiapojazdu.gov.pl) lub skorzystać z kilku stron płatnych gdzie informacji jest więcej. Warto też zajrzeć na strony użytkowników i fanów marki lub konkretnego modelu żeby tam zasięgnąć informacji na temat wad i zalet. Można tam uzyskać informację np. o wyposażeniu samochodu, wadach i usterkach z jakimi spotykają się użytkownicy co może być informacją bardzo cenną.

Dobry samochód używany weryfikacja na żywo

Jeżeli już zebraliśmy informacje nt. interesującego nas pojazdu możemy zaopatrzyć się w miernik grubości lakieru i wyruszyć na weryfikację na żywo. Grubość powłoki lakierniczej to ok. 90-150 mikronów, jednak wyjątkiem są samochody japońskie, których elementy pokryte są wyjątkowo cienką warstwą lakieru, rzędu 60 mikronów. Badanie najlepiej rozpocząć na dachu gdyż tam ingerencje lakierników wydają się być najmniejsze. Miernikiem do lakieru warto sprawdzić nie tylko maskę czy drzwi, ale też słupki, wnęki drzwi, elementy wewnętrzne bagażnika. Trzeba zwrócić uwagę czy lakier na wszystkich elementach ma ten sam odcień, bo to że będzie wywoskowany jest niemal pewnikiem. Ważne jest również odczytanie z szyb, czy ich rok produkcji jest zgodny z rocznikiem samochodu. Różnica może budzić podejrzenie ich wymiany powypadkowej, można też zerknąć na reflektory. Różne odległości pomiędzy odległościami i spasowaniem elementów to kolejna wskazówka.

Przed zajęciem pozycji za kierownicą można zerknąć na opony – ich stan, stopień zużycia i rocznik gdyż są handlarze którzy nawet na tym elemencie zarabiają. Koło zapasowe lub dojazdówka i komplet narzędzi to kolejny ważny element. Co powinno wchodzić do tego zestawu dowiemy się z instrukcji samochodu albo internetu.

Gaśnica, trójkąt i kamizelka odblaskowa – o tym warto pamiętać. Przy okazji zaglądania do bagażnika sprawdźmy, czy nie zagnieździła się tam rdza i nie widać śladów napraw lub ingerencji niepowołanych osób.

volvo v40
Jak kupić dobry samochód używany porady Volvo V40

Jak kupić dobry samochód używany porady elementy wewnątrz pojazdu

Wsiadając do samochodu pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę jest stan kierownicy, gałki zmiany biegów i przycisków radia oraz szyb. Ważne jest zwrócenie uwagi na poziom zużycia tapicerki (szczególnie mocno wygnieciony fotel kierowcy). Niewielkim acz istotnym elementem są gumowe okładziny pedałów których zużycie może nam sugerować duży przebieg. Są tacy którzy je zdejmują lub wymieniają na nowe i to też daje do myślenia.

Elektronika zastana w samochodzie jest ważną rzeczą o tyle że jej naprawy mogą okazać się kosztowne i trudne w naprawie. Nawet kilkuletnie auta mogą mieć z nimi problem. Radio, elektryczne sterowanie szybami lub lusterkami, jak również nawigacja, nagłośnienie, system wspomagający jazdę czy nawet elektryczny hamulec pomocniczy. Zerknij również na oświetlenie wnętrza pojazdu, schowka i bagażnika.
Dlatego kontrolując auto wypróbujemy wszystko.

Sprawdźmy także ogrzewanie i klimatyzację bez względu na porę roku, w której kupujemy auto. Oprócz kosztu nabicia czynnika może nas czekać droga wymiana skraplacza, sterownika itp.

Zaglądając pod maskę na pewno zwrócimy uwagę na pięknie umyty silnik. To kolejne podejrzenie że sprzedawca ukrywa przed nami np. wycieki płynów eksploatacyjnych. Warto zerknąć na akumulator czy nie wygląda na stary i zbyt zmęczony bo po zakupie może to być pierwszy wydatek.

Badania techniczne samochodu stanowisko diagnostyczne - pracownik zagląda pod maskę
Jak kupić dobry samochód używany porady – Badanie techniczne samochodu stanowisko diagnostyczne

Jak kupić dobry samochód używany porady czy jechać do warsztatu

Odpowiedź na to pytanie jest raczej prosta gdyż w tego typu instytucjach mamy do dyspozycji osobę fachową wyposażoną w komputer który pokarze ukryte usterki lub zweryfikuje te zapisane w książce serwisowej. Jest tam też podnośnik dzięki któremu obejrzymy podwozie, zawieszenie i układ wydechowy lepiej będzie widać stan tarcz hamulcowych i klocków. Należy sprawdzić luzy w zawieszeniu, stan wahaczy, sworzni, silentbloków, gum, łączników stabilizatora, przegubów i czujników przechyłu. Nie zapominamy również o amortyzatorach, w których sprawdzamy szczelność i luzy, szukamy również luzów i skrzypień łożysk kolumn McPhersona.

Na podnośniku przyjrzeć się można na kolejny bardzo istotny aspekt jakim jest rdza. W pierwszej kolejności sprawdźmy elementy tj. progi, dolne krawędzie drzwi i błotniki. Trzeba mieć świadomość, że drobne punkty korozji i rdzawe naloty prędzej czy później powiększą się. Uwagę należy zwrócić w przypadku aut z nakładkami lub listwami na nadkolach i drzwiach. Wczesna reakcja i naprawa pozwoli uratować element, a wraz z powiększeniem się ogniska korozji doprowadzą nas do drogich napraw. Kiedy kupujemy auto starsze, o niewielkiej wartości, naprawa może okazać się nieopłacalna.

Jeżeli przebrnęliśmy już pozytywnie wymienione przeszkody, jesteśmy po jeździe próbnej i dalej chcemy stać się szczęśliwym nabywcą używanego pojazdu pozostaje nam jedno.

Dokumenty, umowa 

Spisanie umowy kupna-sprzedaży nie jest trudne, gdyż w internecie jest dużo gotowych wzorów do pobrania i wydrukowania. Ważne, aby umowa została sporządzona pisemnie w dwóch egzemplarzach, gdyż jest to konieczne do późniejszych czynności urzędowych. Co musi zawierać taki dokument?

Umowa powinna zawierać dane pozwalające na identyfikację auta (marka, typ, VIN itp.), dane obu stron transakcji oraz cenę.

Postarajmy się uzyskać od sprzedającego jak najwięcej dokumentów dotyczących pojazdu, czyli takich które mogą pomóc nam w dalszej eksploatacji pojazdu.

Przed upływem 2 tygodni od zakupu auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu idziemy do Urzędu Skarbowego właściwego dla nas z dokumentami auta oraz poprawnie sporządzoną i podpisaną przez wszystkie strony umowa, gdzie wypełniamy deklarację PCC-3 i płacimy podatek w wysokości 2 procent wartości auta. Następnie w ciągu 30 dni należy zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji odpowiedniego Urzędu .

Według art. 556 Kodeksu Cywilnego sprzedawca odpowiada względem kupującego, jeśli sprzedany samochód ma wadę fizyczną lub prawną. Wówczas kupujący może domagać się obniżenia ceny, usunięcia wady lub zwrotu pieniędzy z tytułu rękojmi. W praktyce odzyskanie pieniędzy jest czasem bardzo trudne i kończy się długotrwałym procesem sądowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej czytaj Łańcuch czy Pasek rozrządu dlaczego

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Porada JAK KUPIĆ SAMOCHÓD UŻYWANY porady.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia