Kadrowanie zdjęć – poradnik

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu aparat fotograficzny - kadrowanie zdjęć - poradnik
Co warto wiedzieć o kadrowaniu zdjęć?

Warto poruszyć temat kadrowania zdjęć z okazji zbliżającej się majówki, a co za tym idzie dobrej pogody na fotografowanie. Prawidłowe kadrowanie zdjęć nie powinno sprawiać problemów nawet niewprawnemu fotografowi.

Kadrowanie zdjęć – czym jest kadrowanie?

Kadrowanie polega na zmianie wielkości obszaru widzianego zdjęcia. Kadrując można ucinać zdjęcia. Pozbywać się danych elementów, bez użycia płatnych programów graficznych. Kadrować można również podchodząc dalej lub bliżej obiektu. W aparatach można kadrować zdjęcia za pomocą ustawień aparatu. Można przybliżać oraz oddalać kadr. Każdy obraz jest liczbą składowych formalnych, według Gilliana Rose’a. Podczas przybliżania i oddalania zmniejszamy lub zwiększamy liczbę składowych zdjęcia. Zmieniając kadr, zmieniamy kompozycję. Warto też wspomnieć czym jest kompozycja – to warsztat strony formalnej. Kompozycja bywa szeregiem szkiców nad obrazem.

Kadrowanie zdjęć – Jak kadrować?

Dzisiaj podzielę się z wami kilkoma prostymi zasadami na temat kadrowania zdjęć. Robiąc zdjęcia nie portretowe warto pamiętać, że fotografie muszą pokazywać czubek głowy, nie ma w nich miejsca na kadrowanie góry. Na zdjęciu powinna być widoczna cała głowa. Natomiast dół można ucinać aż do portretu, a nawet do detalu.

Jeśli chodzi o fotografie w planie nieco bliższym, dwa poniższe kadry zdjęć z mojego osobistego, prowadzonego w ramach zajęć wywiadu, są prawidłowe. Dlaczego? Poniższe zdjęcie po prawej stronie mogło być w taki sposób ucięte, gdyż domyślnym elementem jest czapka i część ucha. Gorzej byłoby kadrować część twarzy. W tym przypadku obowiązują zasady co do zdjęć portretowych.

Z kolei poniżej znajdują się 3 moje portrety prawidłowo skadrowane. Inaczej bywa podczas zdjęcia portretowego. Podbródek bywa kadrowany podczas robienia portretów oraz na zdjęciu po prawej stronie z uciętymi włosami jest kompozycyjnie poprawne, ponieważ to jest plan bliski i można domyślić się iż wyżej są włosy.

Poniższe zdjęcie pokazuje możliwość odchodzenia od zasad w fotografii. Zasady bywają łamane nawet przez profesjonalnych fotografów. Na zdjęciu nie widać włosów, dodatkowoucho nie widać pejsów. Jeśli chodzi o portrety to uszy się wykadrowuje przy portretach, ale już nie pejsy. Na poniższym zdjęciu celowo wykorzystałem lustro na drugim planie, gdyż to pozwoliło mi złamać zasady w fotografii, ale także pokazać bardziej artystyczną stronę fotografii.

Na zdjęciu autor artykułu w prawidłowo skadrowanym portrecie. Kadrowanie zdjęć
Autor zdjęcia w przykładzie odejścia od prawidłowych zasad kadrowania.

Kadrowanie zdjęć – podsumowanie

Trudniej jest dopatrzyć się zasad kadrowania pejzażu. Fotografia to nie malarstwo, niekoniecznie musi być kilka planów, w tym pierwszy. Po prostu wystarczy uchwycić ciekawy fragment. W fotografii istnieją zasady kompozycji, żeby zdjęcie było bardziej atrakcyjne. Kompozycja nie tylko występuje w obrazie, ale także w muzyce. Zasady kompozycji i czym jest kompozycja bardziej szczegółowo omówię za tydzień w następnym artykule, gdyż jest to bardziej skomplikowane zagadnienie.

Tekst: Absolwent studiów dziennikarskich i komunikacji społecznej, na co dzień pasjonat fotografii i grafik komputerowy.

Czy zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o selfie.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Brak postów do wyświetlenia