Leki przeciwbólowe – Ibuprom

0
59
Leki przeciwbólowe - Ibuprom
Leki przeciwbólowe - Ibuprom

Leki przeciwbólowe – Ibuprom jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Lek ten jest bardzo popularny. Substancją czynną Ibupromu jest ibuprofen, który hamuje uszkodzenia płytek krwi.

Leki przeciwbólowe – Ibuprom historia

Ibuprom to niesteroidowy lek przeciwzapalny, istniejący od lat 60 XX. Wieku. Dawniej był znany bardziej pod nazwą Ibuprofen. Lek został opracowany przez pracowników firmy Boots. To właśnie oni odkryli powiązanie właściwości przeciwzapalnych kwasu acetylosalicylowego z kwasem karboksylowym. Także pracownicy firmy Boots opracowali metodę syntezy. Proces syntezy składa się z 6 etapów, w którym związkiem wyjściowym izobutylobenzen, czyli związek chemiczny należący do grupy węglowodorów nienasyconych. Bywa otrzymywany przemysłowo podczas odwornienia izobutylenu. Od 1996 roku izobutylen był dużej mierze zużywany w przemyśle paliwowym. Izobutylen zastąpił całkowicie tetraetyloołów. Od 1974, do 1985 roku licencja na ibuprofen należy do firmy Upjohn. Potem zaczęto wprowadzać leki generyczne na rynek pod różnymi nazwami.

Leki przeciwbólowe – Iburprom

Leki przeciwbólowe – Ibuprom działanie

Ibuprom bezkonkurencyjnie najlepiej uśmierza ból. Zadaniem Ibupromu jest blokowanie syntezy prostaglandyn, które są grupą hormonów zwierzęcych. Dodatkowo należą do eizokanoidów, które dodatkowo przynależą do hormonów parakrynowych (działających miejscowo), będących regulatorami procesów fizjologicznych. One powstają wskutek pobudzenia. Funkcja odpowiedzialna za syntezę prostaglandyn należy do jednego z działań hamowaniu cyklooksygenaz, czyli enzymów odpowiedzialnych za powstanie miejscowych informatorów komórkowych. Hamowanie cyklooksygenaz polega jeszcze na jednej funkcji – funkcji indukowanej. Jest to funkcja indukowana odpowiada za syntezę prostaglandyn w miejscu zapalenia. Dzięki tej funkcji biologiczny okres półtrwania we krwi trwa zaledwie 2 godziny. Cały proces trwa krócej i słabiej niż w przypadku użycia kwasu acetylosalicylowego. Do działań niepożądanych Ibupromu należą między innymi: niestrawności, nudności, biegunki, wrzody. Mogą wystąpić także reakcje alergiczne.

Leki przeciwbólowe – Ibuprom

Leki przeciwbólowe – Ibuprom nazwy handlowe

Do produktów zawierających Ibuprofen w czystej postaci należą między innymi leki takie jak: Aprofan Forte, Brufen, Ibumax, Ibupar, Ibuprex, Ibuprofen, Ibuprom, Iburapid, czy Iburion. Cena Aprofanu Forte wynosi od 9,99 zł złotych. Lek zawiera 10 tabletek po 400 Mg. Koszt Brufenu to ok. 19.29 złotych. Lek zawiera 20 mg/ml, 5 dawek. Za Ibumaxu trzeba zapłacić od 7 złotych. Lek zawiera 50 tabletek po 400 mg. Jego koszt to 4,39 złotych. Lek zawiera 10 tabletek po 200 mg. Cena Ibuprexu zaczyna się od 5.49 złotych. Cena Ibuprofenu zaczyna się od 2,99 złotych. Lek zawiera 20 tabletek po 400 mg. Ceny Ibupromu zaczynają się od 6,99 złotych. Lek zawiera 10 tabletek po 200 mg. Cena Iburapidu to mniej więcej 16, 59 złotych. Lek zawiera 50 tabletek po 400 mg. Cena Iburionu zaczyna się od 8.00 złotych. Lek zawiera 20 tabletek po 200 mg.

Zobacz także: Aspiryna – historia i popularne leki