Skutki palenia papierosów

372

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skutki palenia papierosów

Uzależnienie od nikotyny to niezmienna plaga społeczna, która przyczynia się do wielu chorób. Najczęściej skutki palenia papierosów kojarzymy z ryzykiem rozwoju raka płuc. Okazuje się jednak, że tytoń rozprzestrzenia szkodliwe związki po całym ciele. Mimo wielu kampanii antynikotynowych wielu ludziom nadal trudno jest wyrwać się z sideł nałogu. 

Skutki palenia papierosów – przyczyna wielu chorób 

Nikotyna to tylko jedna z wielu szkodliwych substancji zawartych w papierosach. Zarówno w dymie papierosowym, jak i w  samych papierosach znajduje się wiele substancji rakotwórczych. Są to m.in. substancje smoliste, tlenek węgla, aceton, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, kadm czy fenol. Lista skutków uzależnienia od nikotyny jest bardzo długa. Jednym z nich jest np. zwiększone ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej. Substancje zawarte w dymie tytoniowym bezpośrednio wpływają na błonę śluzową oskrzeli. „Kaszel palacza” to bardzo popularne określenie, jakie słyszymy w odniesieniu do osób palących. Zmniejszenie powierzchni płuc, które jest następstwem palenia papierosów, prowadzi do narastających problemów z oddychaniem. Uzależnienie od tytoniu wpływa również na zdrowie naszych zębów. Palenie powoduje m.in. paradontozę i próchnicę. Ponadto nikotyna zmniejsza przepływ krwi przez dziąsła. W efekcie stają się niedotlenione. Krępującym skutkiem palenia jest także nieświeży oddech. 

Skutki palenia papierosów – wygląd zewnętrzny ciała 

Tytoń powoduje, że zęby osoby palącej żółkną, a czasem nawet brązowieją. Zmiany, które wywołują związki zawarte w dymie tytoniowym, nierzadko prowadzą np. do nowotworów wargi, jamy ustnej, tchawicy, nerki lub krtani. Sprzyjają także powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych. Uszkadzając ściany naczyń krwionośnych, inicjują między innymi powstawanie zakrzepów we krwi. To właśnie palacze są szczególnie narażeni na rozwój nadciśnienia tętniczego, a także na wystąpienie udaru mózgu. Palenie papierosów obniża płodność – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczynia się również do problemów ze wzrokiem. Dym tytoniowy wywołuje także silne bóle głowy, w tym migreny. Osoby palące są też dużo bardziej narażone na osteoporozę czy złamania. Związki zawarte w papierosach powodują obniżenie dobrego cholesterolu HDL oraz zwiększają poziom złego cholesterolu LDL. Skutkami palenia papierosów mogą być także zaburzenia snu, kłopoty z pamięcią i koncentracją, a nawet depresja. 

Skutki palenia papierosów

Skutki palenia papierosów – bierni palacze 

Nie tylko aktywni palacze odczuwają silne skutki swojego nałogu. Okazuje się, że bierne palenie może być równie groźne dla zdrowia. Rodzice palący papierosy w obecności swoich dzieci nie tylko narażają je na różnego typu choroby płuc, ale i stopniowo zaczynają uzależniać je od nikotyny. Z ogromnym niebezpieczeństwem wiąże się także palenie papierosów w czasie ciąży. Nawet minimalne dawki tytoniu wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Palenie papierosów może doprowadzić np. do poronienia, przedwczesnego porodu lub krwawienia. Kobiety w ciąży powinny także unikać miejsc, w których pali się papierosy. Jak widzimy, uzależnienie od nikotyny generuje zagrożenie dla zdrowia nie tylko samego palacza. Tym bardziej nasza świadomość w tym zakresie powinna być znacznie większa, niż napis ostrzegawczy znajdujący się na każdej paczce papierosów. 

Foto: Canva.com

Dowiedz się też, jak rozpoznać raka płuc.

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/04/jojo-moyes-i-jej-powiesci/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia