Jak rozpoznać raka płuc?

Jak rozpoznać raka płuc i rozpocząć skuteczne leczenie?

316

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak rozpoznać raka płuc? Komputerowa grafika przedstawiająca zdrowe płuca
Tak powinny wyglądać zdrowe płuca.

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie. Stanowi też wyzwanie dla lekarzy i pacjentów ze względu na brak wczesnych objawów. Wykrycie go w początkowej fazie może być przypadkowe, ale nowoczesne metody badań pozwalają na szybką i precyzyjną diagnostykę. Zatem jak rozpoznać raka płuc?

Złośliwy nowotwór płuca dotyka co roku około 22000 Polaków obu płci. Ponadto rak ten jest najczęściej spotykaną przyczyną zgonów z powodu złośliwych nowotworów diagnozowanych u mężczyzn i kobiet na całym świecie. Wczesne wykrycie guza daje możliwość jego całkowitego usunięcia i zapobiegnięcia pojawienia się przerzutów do innych narządów. Jeżeli jednak choroba okazuje się zaawansowana, rokowania są znacznie gorsze. Większość pacjentów nie kwalifikuje się na tym etapie do zabiegu chirurgicznego. Niestety, chorzy najczęściej zbyt późno rozpoznają nowotwór, ponieważ na początku nie daje on żadnych niepokojących objawów.

Na co zwrócić uwagę?

Rak płuc początkowo nie daje objawów mogących skłonić do udania się do lekarza. Zwykle wykrywany jest przypadkowo, gdy do innych celów pacjenci poddają się badaniom obrazowym – badaniu rentgenowskiemu lub tomografii komputerowej. Często też objawy raka płuc są mylone z symptomami przeziębienia czy infekcji dróg oddechowych. Nawet sami lekarze mają problemy, jak rozpoznać raka płuc – zwykle chory otrzymuje antybiotyki lub leki mające poprawić stan układu oddechowego. Sytuacja zaczyna budzić niepokój, gdy pacjent skarży się na zmęczenie, nawracające infekcje układu oddechowego oraz nieuzasadnioną nadmierną utratę wagi.

Gdy choroba nowotworowa się rozwija, pacjenci zauważają objawy tj.


  1. długotrwały i nawracający kaszel,

  2. świszczący oddech i duszności,

  3. odkrztuszanie wydzieliny zawierającej krew – krwioplucie

  4. długotrwała chrypka,

  5. nadmierne zmęczenie,

  6. nieuzasadniona utrata wagi,

  7. ból w klatce piersiowej i barkach.

Takie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego i wykonania zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Pomoże to rozpoznać raka płuc.

Co wywołuje chorobę?

Na raka płuc najczęściej chorują osoby palące papierosy. Dlatego to właśnie palacze i osoby przebywające z nimi powinny zwrócić uwagę, jak rozpoznać raka płuc. Rakotwórcze substancje wchodzące w skład dymu papierosowego stanowią przyczynę tego nowotworu u 90% chorych mężczyzn i 80% kobiet. Ryzyko zachorowania na raka płuc nie dotyczy tylko osób aktualnie palących, ale także tych, które dawno zerwały z tym nałogiem.

Inne czynniki powodujące nowotwór płuc to uwarunkowania genetyczne, duże zanieczyszczenie powietrza oraz narażanie się na duże stężenie radonu, azbestu, metali ciężkich i innych substancji chemicznych.

Onkolodzy podkreślają, że jedyną skuteczną metodą zapobiegającą ryzyku zachorowania na raka płuc jest unikanie czynnego i biernego palenia papierosów. Osoby palące, zawodowo narażone na toksyczne substancje chemiczne oraz mające chorych na nowotwór w rodzinie powinny zwrócić szczególną uwagę na to, jak rozpoznać raka płuc. mogą skorzystać z programu badań profilaktycznych. W Polsce jest nim Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. Przeprowadzane jest badanie niskodawkowej tomografii komputerowej. Uczestnicy programu otrzymują również porady antynikotynowe i konsultacje ze specjalistą.

Jakie są formy terapii?

Gdy już wiemy, jak rozpoznać raka płuc, poznajmy sposoby leczenia tego nowotworu. Są one dobierane do rodzaju i zaawansowania choroby nowotworowej. Kluczowy jest tu czas, w jakim rozpoznano raka płuc. Zwykle wykorzystuje się leczenie operacyjne, objawowe, celowane i paliatywne. Wykorzystywana jest także radioterapia, chemioterapia oraz immunoterapia. Jeśli pacjent choruje na niedrobnokomórkowego raka płuca, najczęściej poddaje się go operacji chirurgicznej. Wycina się zajęty przez nowotwór płat płuca lub całe płuco. Gdy rak płuca jest drobnokomórkowy, najczęściej wykorzystywana metoda leczenia tego nowotworu to chemioterapia. Często sposoby leczenia raka płuca są kojarzone – łączone.

Gdy rak płuca daje przerzuty do węzłów chłonnych lub odległych narządów ciała, zwykle konieczna jest chemioterapia. Z kolei chorzy nie kwalifikujący się do operacji chirurgicznej leczeni są z wykorzystaniem radioterapii. Może ona być łączona z chemioterapią. Takie leczenie często pozwala na przedłużenie życia pacjenta.

Jak w przypadku innych nowotworów, wczesne rozpoznanie raka płuc daje lepsze rokowania. Sprawia także, że leczenie może być mniej inwazyjne i przynieść korzystne rezultaty.

Jeśli chcesz zobaczyć, dlaczego palenie papierosów powoduje raka płuc, obejrzyj ten film.

Poznaj też, dlaczego smog jest szkodliwy.

Może Cię również zainteresować artykuł mówiący o tym, jak rzucić palenie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia