Przekop Mierzei Wiślanej czyli naturze trzeba pomóc

457

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekop Mierzei Wiślanej czyli naturze trzeba pomóc. Jeszcze jeden widok gotowego przekopu przez mierzeję wiślaną. W słoneczny weekend, w śluzie zgromadziło się ponad 20 jachtów , oczekując na przeprawę.
Przekop Mierzei Wiślanej dobrze wygląda i działa.

Przekop Mierzei Wiślanej czyli to coś o czym mówiła pani Kidawa, że natura tego nie chciała. Jak widać są rzeczy które się pani Kidawie nie śniły, i to widać. Już 100 lat temu przy budowie Gdyni determinacja przyniosła sukces,bo naturze trzeba umieć pomóc.

Polska, mając takiego agresywnego sąsiada jak Rosja, czy też tak nieprzewidywalnego jak Białoruś, cały czas musi dbać o swoją suwerenność i dążyć do niej wszelkimi sposobami. Przekop Mierzei Wiślanej jest właśnie elementem tej dbałości – skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Czy możemy się z tym nie zgodzić?

Poseł Nowej Lewicy Przemysław Koperski zauważył, że „mieszkańcy tego regionu czekali na tę inwestycję od wielu lat. ponieważ pierwsze plany związane z przekopem Mierzei Wiślanej były przedstawiane już po II wojnie światowej”. Wtedy wielki brat nie musiał wiele żeby z planów nic nie wyszło. Tym razem się udało, chociaż ramię w ramię przeciw inwestycji byli Putin, Merkel, Tusk i wielu innych.Na szczęście psy ujadały, a karawana posuwała się dalej. Szkoda że nie udało się zgrać Przekopu z torem wodnym do Elbląga, ale jak widać nie wszystko można mieć jednocześnie.

Swobodny dostęp do Morza Bałtyckiego

Elbląg dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej zyskał swobodny dostęp do morza i krótszą drogę na Bałtyk, ale też podwojenie dostępnej głębokości na rzece w niedługim czasie. Do Elbląga będą mogły wplywać statki o większym zanurzeniu. Dopłynięcie do miasta będzie szybsze i bardziej sprawne – skomentował na antenie Polskiego Radia 24 kpt. ż.w. Jacek Kościuch.

17 września na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Kanał jest ogólnodostępny dla jednostek pływających – po raz pierwszy w historii mogą one wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu, podkreślił w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”, że przy wykorzystaniu wszystkich możliwości wiążących się z przekopem Mierzei Wiślanej w elbląskim porcie będzie można przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów.

Poza śluzą i kanałem w miejscowości Nowy Świat na Mierzei Wiślanej, trzeba jeszcze np. umocnić brzegi rzeki Elbląg, a w ostatnim etapie – pogłębić tory wodne do głębokości 5 metrów. Dopiero wtedy, po roku 2023, do elbląskiego portu będą mogły wpływać statki o pełnych parametrach nawigacyjnych. Ich długość będzie to 100 metrów, szerokość do 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra.

Modernizacja portu w Elblągu po rozbudowie da możliwosc przeładowania nawet 3,5 mln ton towarów.

Dyrektor Portu Morskiego w Elblągu: będziemy mogli przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów

Przekop Mierzei Wiślanej czyli potencjalni kontrahenci

Arkadiusz Zgliński dodał, że oznacza to, iż transport ładunków będzie miał możliwość tzw. transshipmentu. Oznacza to że barki o pojemności do 1000 ton będą mogły dopłynąć do portu osłonowego w Nowym Świecie i za zezwoleniem Urzędu Morskiego przeładowywać towar na większe jednostki burta w burtę.

Dyrektor portu w Elblągu zaznaczył w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”, że najistotniejszą sprawą, która dotyczy naszej suwerenności gospodarczej jest fakt, że statki będą płynąć już nie przez wody Federacji Rosyjskiej, ale przez terytorium polskie.

Kpt. ż.w. Jacek Kościuch o tym, co zyska Elbląg po przekopie Mierzei Wiślanej

Co zyska Elbląg dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej? Kpt. ż.w. Jacek Kościuch wyjaśnia

Elbląg po przekopie Mierzei Wiślanej zyska nie tylko swobodny dostęp do morza i krótszą drogę na Bałtyk, ale też podwojenie dostępnej głębokości na rzece. Do Elbląga będą mogły zawijać statki o większym zanurzeniu. Dopłynięcie do miasta będzie mogło być szybsze i bardziej sprawne – skomentował na antenie Polskiego Radia 24 kpt. ż.w. Jacek Kościuch.

Dzień 17 września 2022,

Jacek Kościuch wskazał że „aktualnie nie ma tam dużego ruchu”. Od momentu otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nie ma specjalnej zmiany. Ruch jest taki, jak dotychczas – pływa kilka barek do Kaliningradu i z powrotem. Ze względu na sankcje, można powiedzieć, że ruch zmalał – powiedział, wyjaśniając, że barki wypływają do Kaliningradu z materiałami budowlanymi. Do Elbląga wracają „na pusto”.

Obecnie ruch na rzece Elbląg jest utrudniony ze względu na prowadzone na niej regulacje brzegów. Jest to budowa na wielką skalę, prowadzona przez Urząd Morski w Gdyni i Ministerstwo Infrastruktury. Tak że te barki muszą się z trudem przeciskać, by przebyć rzekę – wskazał. Dodał też, że nie jest jeszcze gotowy tor wodny, który połączy kanał żeglugowy z wejściem do rzeki Elbląg. Trzeba być cierpliwym i czekać na zakończenie tych etapów. Dopiero wtedy będzie można się spodziewać efektu inwestycji pod nazwą „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.

Przekop Mierzei Wiślanej

Kpt. ż.w. Jacek Kościuch powiedział, że istotną do uregulowania kwestią pozostaje również budowa nabrzeży oraz obrotnicy w porcie w Elblągu. To już niestety należy do samorządu Elbląga, a ten nie wykazuje niestety specjalnego zainteresowania tymi tematami, działa opieszale. Nic się tam nie dzieje, a można by było coś już w tych kwestiach robić – skomentował.

Przekop Mierzei Wiślanej czyli śluzowanie

Śluzowanie odbywa się w następujących sekwencjach:
z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany: 8:30-10:30; 13:30-15:30
z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską: 11:00-13:00; 16:00-18:00

  • Godziny są wyznaczone, bo musimy założyć jakiś harmonogram. Jeśli nie będzie zbyt wiele jednostek, to każdy, kto przybędzie, będzie obsłużony. Może się zdarzyć, że w czasie, kiedy przewidujemy otwarcie śluzy od strony Zalewu Wiślanego, nie będzie żadnych jednostek. Będą od strony Zatoki Gdańskiej będą na bieżąco sterowane przez służbę dyżurną kapitanatu portu Nowy Świat. Tak tłumaczył portalowi wgospodarce.pl kapitan Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Przekop Mierzei Wiślanej - Port Elbląg. Widok z lotu drona na port Elbląg. Port położony wzdłuż rzeki Elbląg. Po prawej duże zabudowania portowe./
Port Elbląg – widok z drona.

Przekop Mierzei Wiślanej czyli nie dla idiotów

Radiotelefon jest niezbędny do kontaktu z kapitanatem.

Jak zamiast gwiazdą mediów stać się pośmiewiskiem pokazał pan Grzegorz. Oto pojawił się przed śluzą w odpowiedniej porze, jednak zastał ją zamkniętą.

Trzeba podkreślić, że śluzowanie dozwolone jest dla jednostek wyposażonych w radiotelefon. To za jego pomocą powinni kontaktować się z Kapitanatem Portu Nowy Świat na kanale 68 UKF.

Tego warunku załoga motorówki nie spełniła☹️.

  • Kolega, którego motorówką płynęliśmy ma radiotelefon, ale tym razem go nie zabrał☹️. Inna sprawa, że naprawdę nie jest łatwo znaleźć informacje o tym, jak przeprawić się przez przekop – przyznaje pan Grzegorz. (Mnie to zajęło 3,5 minuty, ale jak nie zamierzam się przeprawiać)
  • I tak oto wyszło, że pan Grzegorz oraz kolega z Warszawy kapitan, jednocześnie właściciel motorówki zamiast wilków morskich zrobili z siebie idiotów. Co gorsza pochwalili się tym całemu światu. Sądząc po profesjonalizmie z jakim pan Grzegorz podszedł do tematu. Czy oprócz informacji i radiotelefonu były na pokładzie kamizelki i koło ratunkowe.

Profesjonalne jednostki są zawsze wyposażone w radiotelefon, turystyczne rzadziej. Urządzenie jest jednak niezbędne do zachowania łączności na morzu. Stąd ten wymóg na przekopie, bowiem kanałem wypływa się na wody Zatoki Gdańskiej. Wynika z tego że płynąc wodami Zatoki bez radiotelefonu załoga motorówki łamała przepisy.

Z filmu niestety nic nie wynika tylko to że ktoś kogoś pyta Nieudana-proba-przeplyniecia-przez-przekop-Mierzei-Wislanej-22-09-2022. Mistrzem kina akcji to pan Grzegorz nie został, ale za jakiś czas kto wie? trochę historii Przekopu. Następna inwestycja która uniezależni Polskę to CPK zobaczcie jak to wygląda w Atlancie.

Przekop Mierzei Wiślanej czyli tydzień za nami

Jak mówi rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, od niedzieli 18 września do niedzieli 25 września łącznie prześluzowane zostały 194 jednostki. Najwięcej przejść miało miejsce w weekend.

Coś dla zainteresowanych Przekopem inwestycje-publiczne/przekop-mierzei-wislanej-otwarcie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia