Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja

348

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Posiłek ortorektyka
Osoba z ortoreksją eliminuje z jadłospisu wszystkie niezdrowe jej zdaniem produkty

Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja, to jedna z chorób o podłożu psychicznym, polegająca na przesadnej kontroli naszej codziennej diety. Wiadomo, że zdrowe odżywianie samo w sobie jest czymś dobrym, jednak zbyt restrykcyjne, już niekoniecznie. Dlatego uważajmy, aby przesadna chęć zdrowego odżywiania nie przerodziła się w chorobę.

Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja – krótko o chorobie

Ortoreksja to obsesyjne kontrolowanie jakości spożywanego jedzenia. Jej celem nie jest pozbycie się zbędnych kilogramów, ale zachowanie zdrowia i uniknięcia chorób. Ortorektyk przywiązuje ogromną wagę do jakości spożywanych posiłków. Stopniowo eliminuje coraz większą grupę produktów, uważając je za niezdrowe i szkodliwe. W skrajnych przypadkach osoba dotknięta chorobą rezygnuje ze spożywania jakichkolwiek produktów, tłumacząc to troską o zdrowie. Ortoreksja to choroba XXI wieku, która częściej dotyka kobiety i podobnie jak anoreksja wiąże się z niską samooceną i chęcią kontrolowania każdego aspektu życia. U ortorektyka z czasem dochodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego (niestrawność, wzdęcia, biegunki), senność, nerwowość jak również anemia. Organizm jest niedożywiony, chociaż zdaniem ortorektyka, spożywa on tylko zdrowe produkty. Z czasem może to doprowadzić do wielu powikłań – spadku odporności, zatrzymania miesiączkowania u kobiet, osteoporozy, a nawet do śmierci.

Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja – objawy

U ortorektyka często dochodzi do dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Ortoreksja jest chorobą trudną do rozpoznania. Jej pierwsze objawy są z pozoru niegroźne i łatwo można je przyporządkować do chęci zdrowego stylu życia, czy posiada pięknej i smukłej sylwetki. Osoba zmagająca się z tą chorobą przywiązuję również dużą wagę do jakości spożywanych posiłków, jak i zawartych w nich kalorii . W związku z czym przygotowanie przez niego posiłku jest swego rodzaju „rytuałem”, który trwać może nawet kilka godzin . Osoba chora na ortoreksje przestaje odczuwać przyjemność z jedzenia. Bywa także, że w momencie kiedy zje coś, co uznaje za niezdrowe, odczuwa wstręt do samego siebie i dotkliwe wyrzuty sumienia. Oto lista objawów ortoreksji, która powinna wzbudzić naszą czujność:

-bezwzględna kontrola jakości spożywanej żywności

-restrykcyjne podejście do przygotowywania posiłków

-spożywanie posiłków przygotowanych wyłącznie przez siebie

-unikanie spotkań towarzyskich, szczególnie w miejscach gdzie serwowane jest jedzenie

-wyrzuty sumienia po zjedzeniu „czegoś niezdrowego”

-przekonanie, ze eliminacja większości produktów spożywczych jest konieczna do utrzymania zdrowia

Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja – Lara Gessler o życiu z chorobą

Lara Gessler, córka słynnej restauratorki Magdy Gessler, wyznała, że przed laty zmagała się z ortoreksją. Niedawno gwiazda była gościem w programie „Miasto Kobiet” i właśnie tam poruszyła temat zaburzeń odżywiania jak również akceptacji własnego ciała. W rozmowie z Aleksandrą Kwaśniewską i Marzeną Rogalską przyznała, że ortoreksja wiąże się przede wszystkim z jedzeniem, ale nie tylko. To również poczucie gigantycznej paniki w momencie utraty kontroli nad własnym życiem nawet w najmniejszym aspekcie. Gdy czuła, że traci kontrolę, pojawiały się napady paniki i lęku. Z problemem zaczęła zmagać się już będąc nastolatką. W wieku 14 lat zdecydowała, że nie będzie jadła mięsa, po czym z kolei wykluczała kolejne produkty ze swojej diety. Doszła do momentu, kiedy spożywała minimalne ilości jedzenia, a jej organizm zaczął się buntować. 18-miesięczna przerwa w menstruacji była sygnałem, że choroba zawładnęła jej życiem. Dziś ma już ten etap za sobą. Jest szczęśliwą żoną i matką dwójki dzieci.

Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja – leczenie

Leczenie ortoreksji powinno odbywać się pod opieką psychoterapeuty

Obsesja zdrowego odżywiania – ortoreksja, to schorzenie, które jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dlatego w momencie, gdy zauważymy pierwsze jej objawy należy zacząć działać. Prawdą jest, że ciężko zdiagnozować tą chorobę, ponieważ często bywa mylona z innymi zaburzeniami odżywiania. Istnieje test ORTO-15, który jest najczęściej stosowany do wykrywania oznak i objawów ortoreksji. Składa się z kilku pytań, które potwierdzą bądź wykluczą chorobę. Leczeniem zajmują się eksperci od zaburzeń odżywiania o podłożu psychicznym. Chory powinien uczęszczać na psychoterapię, która przyniesie najlepsze rezultaty we współpracy z dietetykiem. Ważne jest także wsparcie najbliższych, którzy pomogą w chwilach zwątpienia. Zazwyczaj leczenie to długotrwały proces, w którym ortorektyk musi poradzić sobie z wieloma problemami spotykającymi go w życiu.

Foto: https://www.pexels.com/pl-pl/

Przeczytaj także: Wybieram zdrowe odżywianie !

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia