Traktor MTZ-50 według Aleksandra Łukaszenki

Lekarstwo na COVID-19, wódka, sauna i gra w hokeja to Bielarus i dzisiejszy bohater Traktor MTZ-50 według Aleksandra Łukaszenki.

2105

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Traktor MTZ-50 Czeboksarskie Naukowo-Techniczne Muzeum Historii Traktorów które należy do Prezesa Koncernu „Traktor Zakłady” Michała Bolotina
Traktor MTZ-50 Czeboksarskie Naukowo-Techniczne Muzeum Historii Traktorów które należy do Prezesa Koncernu „Traktor Zakłady” Michała Bolotina

Miłościwie panujący prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko lubi zaskakiwać swoich obywateli, tym razem jest to traktor MTZ-50 i jego niesamowite możliwości. Na jednym z wywiadów których udziela przywódca zgromadzeni dziennikarze mogli wyrazić wyłącznie swoje uznanie związane ze słowami które usłyszeli.

Białoruski dyktator spotkał się z dziennikarzami aby opowiedzieć o historycznych rekordach, które ustanawiał w młodości za kierownicą ciągnika MTZ-50. Według Łukaszenki który jest zazwyczaj nieomylny,” maksymalna prędkość którą osiągnął wynosiła 280 kilometrów na godzinę” – relacjonuje portal kp.ua. Nagranie tej wypowiedzi można znaleźć w mediach społecznościowych. Mistrz kierownicy z zza wschodniej granicy.

bielarus MTZ-50 Belarus „Biełaruś” (biał. Беларусь), czyli „Białoruś”
bielarus napis tłoczony na masce traktor MTZ-50

Traktor MTZ-50 – 280 km/h

– Moje pierwsze doświadczenie miało miejsce na ciągniku MTZ-50. Jechałem nim po obwodnicy z prędkością 280 km/h i bałem się, że może wystartować. Z taką prędkością samolot startuje i ląduje – wspominał Łukaszenko. Prawda niestety jest taka że MTZ-50, był to ciągnik produkowany przez Mińską Fabrykę Traktorów w latach 1962-1985. Jego maksymalna prędkość mogła wynieść 50 km na godzinę. 280 km/h przy 50 km na godz. musiałoby oznaczać, że Łukaszenko jechał z ponad pięć razy większą prędkością, niż wynika z technicznych ograniczeń pojazdu.

Znamienne słowa Łukaszenki zostały dostrzeżone również przez ukraińskie media, a portal apostrophe.ua nazwał prezydenta Białorusi „ziemniaczanym Schumacherem”. „Spryt Łukaszenki przekroczył granice możliwości” — pisze ironicznie serwis.

Charakterystyka techniczna: traktor MTZ-50 z silnikiem D-50

Lata produkcji od 1962 do 1970

SILNIK

Typ D50 – Moc [KM]60, Maksymalny moment obrotowy 255, Pojemność [cm3] 4750 I, Ilość cylindrów – 4, Układ wtryskowy – Mechaniczny,

Typ chłodzenia – Ciecz, Norma emisji spalin – Brak danych

UKŁAD NAPĘDOWY

Skrzynia przekładniowa – Mechaniczna, Załączanie przedniego napędu – Nie dotyczy, Liczba biegów do przodu – 9, Liczba biegów do tyłu – 2,

Zmiana kierunku jazdy (rewers) – Brak, Sprzęgło główne – sprzęgło suche, cierne, tarczowe, jednostopniowe, Prędkość max – 26 km/h, Napęd2x4

UKŁAD JEZDNY

Układ kierowniczy – Hydrauliczny

UKŁADY AGREGOWANIA

Udźwig TUZ – 2000, Wydatek hydrauliki zewn. – 45, WOM – rodzaj NIezależny, WOM – załączanie mechaniczne, WOM – prędkości – 540

WYMIARY – MASY

Długość bez obciążników – 410, Wysokość z kabiną – 162, Szerokość – 236, Prześwit – 47, Masa bez obciążników – 2850, Promień skrętu – 11.3

Pojemność zbiornika paliwa – 100 litrów

Sukces międzynarodowy Traktora MTZ-50

Ciągnik MTZ-50 Belarus należał do rodziny czterokołowych traktorów wytwarzanych w Mińskiej Fabryce Traktorów (MTZ) od roku 1953.

Z pewnością do najbardziej popularnych modeli należą kolejno: MTZ-2 (produkcja od 1953), MTZ-50 (produkcja od 1961), MTZ-80 (produkcja od 1974) i MTZ-1221 (produkcja od 1986). Modelem obecnie produkowanym po głębokiej modernizacji traktora MTZ-50 jest seria Belarus-500.

Traktory Belarus są doskonale znane w krajach byłego Związku Radzieckiego i dawnego bloku wschodniego. Używano ich w różnych warunkach klimatycznych i gałęziach gospodarki: rolnictwie, leśnictwie i budownictwie. Produkty MTZ wykorzystywane były i są w ponad 100 krajach świata, na przykład Stanach Zjednoczonych) i stanowiły 7–8% światowej produkcji traktorów.

Ciągnik MTZ-50 był podstawą do opracowania całej rodziny modyfikacji modelu, w tym ciągnik z napędem na wszystkie koła, ciągnik do uprawy bawełny, do prac na zboczach, wersję półgąsienicową, maszynę gąsienicową do winnic i do uprawy buraków ciągnik.

Mińska Fabryka Traktorów produkowała model MTZ-50 w latach 1962-1985 w różnych wersjach.

Całkowita liczba zmontowanych ciągników to około 1 256 800 szt.

Moc silnika, KM (kW) – 55 (40)
Masa konstrukcyjna MTZ-50 (MTZ-52A), kg – 2720 (2950)
Liczba biegów przód/tył – 9/2
Zakres prędkości jazdy do przodu, km/h – 1,7-25,8

Sukces jaki odniosły Traktory MTZ-50 i MTZ-52 (następca MTZ-50) był impulsem do decyzji o eksporcie maszyn. Według szacunków przypuszcza się że do 1975 roku eksport ciągników MTZ BELARUS wynosił ponad 18 000 maszyn rocznie. W 1974 roku Białorusini rozpoczęli seryjną produkcję mocniejszego ciągnika – MTZ-80 (podobnie jak MTZ-82 – wyposażonego w silnik D-240), który stał się najpopularniejszym na świecie modelem powstałym w MTZ BELARUS.

Nazwa „Biełarus” oznacza w języku białoruskim „Białorusin” i używana jest od uzyskania przez Białoruś „niepodległości”. Poprzednio, w czasach ZSRR, gdy Białoruś była jedną z republik używana była nazwa „Biełaruś” (biał. Беларусь), czyli „Białoruś”. W polskiej transkrypcji nazwa brzmi Biełarus, lecz używana jest forma w transliteracji międzynarodowej Belarus.

Aleksander Łukaszenko rozdaje traktory – nie zawsze jest to traktor MTZ-50

Nie od dziś wiadomo że prezydent Białorusi jest wielkim fanem traktorów. Na 70. urodziny prezydent Rosji Władimir Putin został obdarowany przez Łukaszenkę prezentem w postaci bonu podarunkowego na traktor. Miało to miejsce gdy przywódcy kilku krajów byłego Związku Radzieckiego spotkali się w Petersburgu. Prezydent Łukaszenko gratulował mu: „Jako prawdziwy przywódca wielkiego mocarstwa podejmujesz wyważone i trudne decyzje w celu zapewnienia niezależnego rozwoju Federacji Rosyjskiej”. Dziennikarze dowiedzieli się przy tym, że on sam korzysta z podobnego modelu maszyny. Tradycja produkcji traktorów na Białorusi sięga jeszcze czasów sowieckich a produkcja traktorów odgrywa bardzo ważną rolę.

Warto tu wspomnieć o filmie, przygotowanym dla wodza w sierpniu z okazji urodzin przez związek kobiet na jego cześć.

Łukaszenko ojciec narodu

Jak w każdej dyktaturze wodza pokazuje się z najlepszej strony. Łukaszenko zawsze występuje jako kochany przez wszystkich obywateli przywódca narodu. Raz obsługuje kilka maszyn rolniczych, innym razem sadzi drzewa lub wita noworodki na oddziale położniczym. Reportarze zostają tak zmontowane aby przedstawić wodza Łukaszenkę jako mężczyznę, który potrafi wszystko, jest nieomyslny i ma zawsze radę na wszystko.

Aleksander Łukaszenka ostatni apel i koniec bicia rekordów

„Białoruskie traktory coraz częściej stają w polu, a mechanicy bezradnie rozkładają ręce. To efekt sankcji na części zamienne i komponenty do maszyn sprowadzanych z Zachodu. Musimy użyć własnego sprzętu rolniczego. Może gdzieś nie spełnimy światowych standardów. Ale to jest nasz sprzęt, którym zastąpimy importowany. Obecnie bardzo tego potrzebujmy”  mówił cytowany przez białoruską agencję prasową Aleksander Łukaszenko.

Traktor MTZ-50 według Aleksandra Łukaszenki z beczkowozem z wodą
Traktor MTZ-50 według Aleksandra Łukaszenki z beczkowozem z wodą

Łukaszenko o pandemi koronawirusa: Traktor i pole wyleczy wszystkich

Aleksander Łukaszenko znany jest ze swoich co najmniej dziwnych wypowiedzi. Wielu z dziennikarzy i komentatorów politycznych nazywa to bajkopisarstwem. Przywódca radzi swoim współobywatelom – „aby doraźnie (po pracy), na przykład na traktorze, wypili 40-50 gramów wódki, by grali w hokeja lub chodzili do sauny, gdyż skrajne temperatury zabiją wirusa, a jak minie prawosławna Wielkanoc to potem już będzie z górki. W trakcie pandemii koronawirusa udzielał porad rodakom mówiąc, że najlepszym sposobem na COVID-19 jest praca w polu na traktorze. Przyjemnie jest oglądać w telewizji, jak ludzie pracują na traktorze. Na wsi nikt o wirusie nie mówi. Tam traktor wyleczy wszystkich, pole wyleczy wszystkich” – mówił Łukaszenko w 2020 roku podczas spotkania emitowanego przez jakżeby inaczej, rządowy kanał telewizyjny CTV. Czy jego metody były skuteczne, dyktatorzy z reguły się o tym nie wypowiadają.

MTZ-50 W GŁĘBOKIM ŚNIEGU

Czym Aleksander Łukaszenko zaskoczy nas następnym razem, tego prawdopodobne nie wie nawet on sam.

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie, które warto przeczytać – Ciągnik rolniczy Ursus C-330 najlepszym ciągnikiem PRL-u

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia