Nerwica serca i jej objawy

371

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nerwica serca a arytmia
Choć nerwica serca jest problemem natury psychicznej, to nie należy jej lekceważyć.

Nerwica serca – co może ją wywołać? Jakie są jej główne objawy? Czy powstaje wyłącznie w wyniku nadmiaru stresu? Podpowiadamy również jak radzić sobie w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości. 

Nerwica serca i jej charakterystyczne objawy 

Nerwica serca nie ma jednoznacznej definicji. Wiadomo jednak, że jest to pewnego rodzaju zaburzenie związane z nadmiarem stresu w organizmie. I choć sami czujemy się źle, to w medycznym obrazie kondycja serca pozostaje bez zmian. Jej objawy to w tym wypadku przyspieszona czynność serca, często połączona z bólami w klatce piersiowej. Objawom mogą towarzyszyć również m.in. duszności,  zawroty głowy, ogóle osłabienie, a nawet nudności i wymioty. W momencie wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości odczuwamy silny lęk i niepokój. Czy nerwicę serca można określić jako chorobę dzisiejszych czasów? Wszystko na to wskazuje, gdyż jedną z głównych przyczyn może być obecny styl życia większości z nas. Nie da się ukryć, że żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu. W efekcie słabo śpimy i źle się odżywiamy. Krótko mówiąc, na co dzień myślimy o wszystkich, tylko nie o sobie. Długotrwały zły styl życia powoduje zatem, że nasze serce zaczyna być zdezorientowane.  

Aby wykluczyć poważne dolegliwości, na początek warto wykonać podstawowe badania jak EKG, czy echo serca

Jak rozpoznać nerwicę serca? 

Nerwica serca – jej objawy, zwłaszcza w nasileniu, mogą sugerować poważne zaburzenia kardiologiczne. Dlatego w momencie ich wystąpienia warto pomyśleć o wykonaniu takich badań jak EKG, czy echo serca. Wyniki często nie dają jednoznacznej odpowiedzi. I właśnie to może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nerwicą serca. Warto dodać, że w medycynie kardiologicznej takie pojęcie jak nerwica serca nie istnieje. W potocznym języku mówi się natomiast, że jest to zaburzenie, które bardzo dobrze „udaje” poważne problemy kardiologiczne. Niemniej jednak objawy towarzyszące nerwicy serca są bardzo nieprzyjemne i mogą wzbudzić niepokój. Dlatego w przypadku nagłego kołatania serca należy zrobić wszystko, by uspokoić i wyrównać oddech. Tu pomocna może okazać się np. modlitwa, medytacja, czyli wszystko to, co pozwoli nam wziąć głęboki oddech. Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze w takim momencie jest jednak pozytywne myślenie. 

W wielu przypadkach objawy nerwicy serca jesteśmy w stanie złagodzić domowymi sposobami

Jak pomóc przy nerwicy serca? 

Nerwica serca – jej objawy mogą utrudniać życie. Na szczęście można próbować leczyć je domowymi sposobami. Tu pomocne mogą okazać się ziołowe napary m.in. z melisy, kozłka lekarskiego, czy lawendy. Zioła te wykazują działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Ponadto regulują czynność serca, uspokajają, a nawet działają przeciwdepresyjnie. Leczenie nerwicy serca to także zmiana stylu życia. Jeżeli mamy możliwość, to warto pomyśleć o, choć krótkim wyjeździe, najlepiej na łono natury. Nasze serce potrzebuje świeżego powietrza. Ponadto taki wyjazd pozwoli uspokoić myśli i poprawić samopoczucie. Nerwicę serca należy przede wszystkim leczyć. W przeciwnym razie problem staje się nie tyle zagrażający życiu, ile uciążliwy. Symptomy takie jak kołatanie serca, czy duszności napawają ogromnym lękiem. Przez to znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Długotrwały lęk można bowiem porównać do efektu śnieżnej kuli. Krótko mówiąc, powoduje, że zaczyna cierpieć cały nasz organizm. Tymczasem szybko wdrożona psychoterapia może pomóc nawet całkowicie wyleczyć problem. 

Dlaczego nerwica serca mylona jest z arytmią?

Nerwica serca a arytmia 

Jak wyżej wspomnieliśmy, jednym z głównych objawów nerwicy serca jest uczucie kołatania oraz bóle w klatce piersiowej. W związku z tym w pierwszej kolejności zaleca się przeprowadzenie właściwych badań. Nerwica serca – jak jej objawy odróżnić, np. od arytmii? Jak się okazuje, źródło leży zarówno w przyczynach, jak i leczeniu. Arytmia serca spowodowana jest konkretnymi chorobami jak choroba wieńcowa, miażdżyca, czy zapalenie osierdzia. Nerwicę serca głównie powoduje natomiast nadmiar stresu. W przypadku leczenia zamiast środków kardiologicznych zaleca się leki uspokajające oraz włączenie psychoterapii. Ponadto pamiętajmy, że w przeciwieństwie do stanów lękowych, poważnych chorób serca nie jesteśmy w stanie złagodzić domowymi sposobami. W celu ustalenia właściwej diagnozy należy zacząć od podstawowych badań i wywiadu lekarskiego. W dalszych etapach lekarz może zalecić wspomniane badanie EKG lub echokardiografię.  

Nerwica serca – powikłania 

Choć przyczyną nerwicy serca jest głównie nadmiar stresu, to bynajmniej nie należy jej lekceważyć. Zwłaszcza, że nieleczona może się coraz bardziej rozwijać. Same objawy przede wszystkim zaczynają się pogłębiać. U chorych coraz częściej może dochodzić do zaburzeń rytmu serca, czy skoków ciśnienia tętniczego. Mogą pojawić się również duszności i zawroty głowy. Wszystkie te objawy zaczynają wpływać na jakość naszego życia. Wówczas zaczynamy zaniedbywać swoje obowiązki. Próbujemy też izolować się od innych ludzi.  Przy nerwicy serca wzrasta też ryzyko różnego typu uzależnień. Pamiętajmy jednak, że problem zaczyna się w głowie. Dlatego próbując uporać się z tym problemem warto podejść do tematu holistycznie. Stanu umysły nie należy bagatelizować. Finalnie bowiem nerwica serca może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania poszczególnych narządów. Warto dodać, że chociażby od dwóch lat jesteśmy zalewani dramatycznymi informacjami. Nasz mózg staje się przeciążony nadmiarem bodźców, co oczywiście może powodować szereg dolegliwości.  

Nerwica serca a inne dolegliwości nerwicowe 

Dr n. med. Danuta Mikołajewska, specjalistka chorób wewnętrznych oraz autorka powieści o środowisku lekarskim „Reanimacja” cieszy się, że całościowe podejście do życia człowieka stało się w pewnym sensie modne. W przypadku zaburzeń nerwicowych mamy również inne odmiany jak np. nerwica jelit, czy żołądka. Każda z nich może uprzykrzyć nam życie. W przypadku nerwicy serca szczególnie nasilają się jednak objawy lękowe. Spowodowane jest tym, że wspomniane dolegliwości bardzo często sugerują m.in. zawał. Tu mamy jednak określoną różnicę. W przypadku zawału objawy pojawiają się zwykle tuż po intensywnym wysiłku. Nerwobóle serca z kolei występują zazwyczaj w czasie odpoczynku, szczególnie w nocy. Jeżeli chodzi o pozostałe typy nerwic, to w pewnym sensie niczym się od siebie nie różnią. Oznacza to, że nasz umysł „wybiera” sobie narząd, w którym kumuluje swoją reakcję na stres. Staje się wówczas buforem, który odpowiada na „rozkazy” naszego umysłu. 

Czy nerwica serca ma grupy ryzyka? 

„Grupą ryzyka są ludzie niehigienicznie żyjący. Mam na myśli oczywiście tzw. higienę psychiczną. Co się na nią składa? Prawidłowe relacje międzyludzkie, właściwe proporcje pracy i wypoczynku, poczucie bezpieczeństwa społecznego”. – podkreśla dr Danuta Mikołajewska. Nerwica serca najczęściej dotyka osoby między 30. a 40. rokiem życia. Co ciekawe, częściej diagnozowana jest również u kobiet. Depresje, jak i zaburzenia lękowe coraz częściej widoczne są u coraz młodszych. Pamiętajmy, że dzisiejsza młodzież swoje poczucie własnej wartości opiera, chociażby na popularności w mediach społecznościowych. Burza hormonów, próba akceptacji siebie w przestrzeni społecznej – to wszystko może prowadzić do silnych stanów lękowych. Ryzyko problemu wzrasta również oczywiście przy intensywnym stylu życia. Dlatego najlepszym działaniem profilaktycznym wydaje się i tak maksymalnie unikanie stresujących sytuacji.

Przeczytaj także: Depresja u osób starszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia