Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi

329

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi
Wiele młodych osób nadal nie może uwierzyć w to, że choroba Alzheimera może spotkać kogoś w tak młodym wieku. W efekcie bagatelizuje pierwsze, niepokojące objawy.

Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi, mimo że nadal jest to problem, który kojarzy nam się głównie z seniorami. Co jest jego bezpośrednią przyczyną? Jakie są początkowe objawy choroby Alzheimera u młodych ludzi? Jak wygląda leczenie? 

Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi – dramat 35-latka 

Małgorzata i Marcin żyli jako szczęśliwe małżeństwo, mające wspólne plany na przyszłość. Mama mężczyzny zmarła na chorobę Alzheimera w wieku 42 lat. Dlatego para postanowiła regularnie robić profilaktyczne badania. W wieku 33 lat pojawiły się u niego pierwsze, objawy, m.in. niepozorne kłopoty z pamięcią. Po kilku miesiącach choroba Marcina zaczęła postępować tak dynamicznie, że stracił on pracę. Pierwszy okres był dla małżeństwa bardzo ciężki, gdyż nie wiedzieli, jak radzić sobie z tym problemem. Tymczasem z mężczyzną było coraz gorzej. Zaczął on tracić podstawowe umiejętności takie jak mówienie, ubieranie się, czy jedzenie. Problemy z pamięcią pogłębiły się do tego stopnia, że wkrótce zapominał jaki jest rok, miesiąc, czy dzień tygodnia. Para chcąc udać się na badania kliniczne w celu rozpoznania choroby, nieustannie słyszało, że mężczyzna jest na nie za młody. Wreszcie, dzięki pomocy jednej z fundacji, udało się na nie trafić. 

Choroba Alzheimera u młodych – skąd się bierze? 

Jak się okazuje, zdarzyli się i młodsi pacjenci, u których wykryto chorobę Alzheimera, a jeden z nich miał niespełna 24 lata. Początkowe objawy są bardzo niepozorne. Chorzy zwykle zaczynają zapominać o ważnych datach. Pojawiają się również kłopoty dezorientacją. W efekcie zapominają o wykonywaniu zwykłych, codziennych obowiązków. Widoczna jest także częsta zmiana nastroju. U chorego zauważalne zaczynają być zmiany w osobowości, przez co coraz trudniejsze stają się relacje z otoczeniem. Z zaawansowanym stadium dochodzi do zaburzenia mowy, wzroku, a także braku konstruktywnej oceny bieżących wydarzeń. Niestety prognozy względem choroby Alzheimera u młodych ludzi nie są optymistyczne. Specjaliści alarmują, że z upływem lat problem będzie narastał. Tymczasem co jest główną przyczyną? Agata Strzałka, opiekunka osób starszych, nie ma wątpliwości, że jedną z nich jest obecny styl życia młodych ludzi. 

Problemy z wykonywaniem codziennych czynności to jeden z charakterystycznych, początkowych objawów choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi – czynniki genetyczne 

„Faktycznie, coraz młodsi ludzie zapadają na chorobę Alzheimera. Na pewno wpływ na to ma nasz styl życia. Jesteśmy coraz wygodniejsi. Prowadzimy coraz mniej zdrowy tryb życia”. – podkreśla Agata Strzałka. Rzeczywiście, trzeba przyznać, że dziś żyjemy szybko, śpimy mało, odżywiamy się niezdrowo, a stresu mamy w nadmiarze. Nie pomagają też urządzenia technologiczne, z którymi spędzamy większość czasu. Naukowcy podkreślają również, że przyczyną mogą być także uwarunkowania genetyczne. To właśnie dziedziczenie najczęściej powoduje, że pierwsze objawy mogą pojawić się nawet przed 30 rokiem życia. Wyżej wspomniany przykład 35-letniego Marcina jest na to najlepszym dowodem, gdyż odziedziczył on mutacje genu po swojej matce. Jak jednak dodaje Agata Strzałka, choroba Alzheimera nie jest jedyną chorobą spotykaną u coraz młodszych. Dotyczy to także takich dolegliwości jak cukrzyca, nadciśnienie itp. Warto również dodać, że początkowe objawy choroby Alzheimera często są bagatelizowane. 

Jak rozpoznać chorobę Alzheimera u młodych ludzi? 

Pierwsze symptomy najczęściej przypisywane są, np. depresji lub nadmiarom obowiązków. Dla wielu młodych ludzi nadal niewyobrażalne jest, że choroba może ich dotknąć w tak młodym wieku. Sama diagnostyka problemu polega natomiast na rozpoznaniu obrazu klinicznego. W tym celu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz jego rodziną m.in., by ustalić, od jak dawna występują problemy. Od momentu postawienia diagnozy należy obserwować, czy choroba nie utrudnia wykonywania codziennych, podstawowych czynności. Jednym z ważniejszych badań jest także tomografia komputerowa. Sama choroba Alzheimera u ludzi młodych dzieli się na określone fazy: 

*wczesne stadium choroby – to moment, w którym objawy mogą być całkowicie niewidoczne; 

*faza łagodnych zaburzeń poznawczych – pojawiają się m.in. coraz większe kłopoty z pamięcią; 

*etap otępienia – chory zaczyna coraz bardziej tracić kontakt z otoczeniem; 

*faza umiarkowanego otępienia – na tym etapie chory zaczyna tracić zdolności poznawcze, pojawiają się też m.in. gwałtowne zmiany nastroju; 

Jednym z działań profilaktycznych choroby Alzheimera jest m.in. unikanie stresu.

Leczenie choroby – czy są różnice? 

Leczenie choroby Alzheimera u młodych ludzi przebiega bardzo podobnie do tego prowadzonego u osób starszych. W tym wypadku włączana jest kuracja farmakologiczna, jednak dopiero wtedy, gdy pojawią się objawy otępienia. Same środki mają oczywiście łagodzić postępowanie choroby. Choroba Alzheimera – cierpią coraz młodsi. Czy można jej jednak zapobiec? Jak podkreśla Agata Strzałka, w stu procentach nie jest to możliwe. Możemy jednak wprowadzić działania profilaktyczne, opierające się na prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Dlatego tu wskazana będzie nie tylko aktywność fizyczna, ale i zdrowa dieta oraz rzecz jasna unikanie stresu. I pozostaje jeszcze najważniejsze – wsparcie najbliższego otoczenia, które pomoże w porę zareagować w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Przeczytaj także: Depresja u osób starszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia