Pisaliśmy już kilka razy o niepełnosprawnych artystach minionych epok. W naszych czasach również nie brakuje takich wyjątkowych osób. Niepełnosprawności nie są dla nich żadną barierą w realizowaniu swoich projektów. Wystarczy przejrzeć ich konta na Instagramie, gdzie pokazują efekty swojej pracy. W naszym zestawieniu znajdują się nie tylko utalentowani niepełnosprawni graficy, malarze i rysownicy, ale również… tatuażyści!
Niepełnosprawni malarze młodego pokolenia
Największe zdumienie wydają się sprawiać malarze, graficy i rysownicy posługujący się rozmaitymi częściami ciała z wyjątkiem rąk. Jednym z tych, którzy wypracowali własny, ciekawy styl, otwiera Polak, urodzony bez obydwu rąk Mariusz Kędzierski. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Jego ulubionym tematem są portrety, które tworzy z hiperrealistyczną dokładnością. Jego prace sprzedawane są na całym świecie. Równolegle z karierą artystyczną, Mariusz Kędzierski realizuje się również jako mówca motywacyjny. Innym inspirującym przykładem artysty jest mieszkający w Stanach Zjednoczonych malarz Desmond Blair. Urodził się bez palców, jednak nie przeszkodziło mu to nauczyć się pisać, a czasem też rozwijać swojego talentu plastycznego. Studiował na uniwersytetach w Dallas i Teksasie, uzyskując tytuł magistra sztuki. W swoich realizacjach używa różnych technik. Podobnie jak Kędzierski, specjalizuje się w tworzeniu portretów, występuje też w roli mówcy motywacyjnego.
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć znanej na całym świecie malarki Mariam Paré. Pochodzi z Maroka, natomiast mieszka i tworzy w Chicago. Malarstwo towarzyszyło jej od najmłodszych lat. Jej rodzice, zauważywszy potencjał córki, wspierali rozwój jej talentu. Paré urodziła się zupełnie zdrowa, lecz mając 20 lat, podczas prowadzenia samochodu została przypadkową ofiarą ulicznej strzelaniny. Kula z pistoletu uszkodziła jej kręgosłup, powodując natychmiastowy paraliż rąk i nóg. Pomimo tragedii, Paré nie straciła chęci do życia, nie zrezygnowała też z malarstwa. Na nowo nauczyła się posługiwać narzędziami plastycznymi, trzymając je w ustach. Stylistyka jej figuratywnych obrazów krąży przede wszystkim wokół surrealizmu. W obrazach artystki można zauważyć inspiracje malarstwem Fridy Kahlo i innych surrealistów pierwszej połowy XX wieku. Sama Paré bywa również tematem własnych obrazów i stawia samą siebie w roli modelki.
Niepełnosprawni artyści tatuażu
Kto powiedział, że tatuaż nie jest pełnoprawną dziedziną sztuki? Niezwykła oryginalność i dokładność wykonania niektórych tatuaży stawia ich autorów w jednym szeregu z najwybitniejszymi plastykami. Jednym z nich jest Brian Tagalog, urodzony w Honolulu na Hawajach, obecnie mieszkający w Tucson. Od początku interesował się rysunkiem, jednak ze względu na brak ramion niewiele osób dawało mu szansę. Od czego jednak ma się życzliwą ciocię? To właśnie ona pomogła młodemu artyście kupić pierwszą maszynkę do tatuażu. Tagalog nauczył się operować nią przy pomocy stóp, a od kilkunastu lat tworzy jako certyfikowany artysta tatuażu o ksywie „Legz”. Innym utalentowanym tatuażystą jest JC Sheitan Tenet. W wyniku wypadku w dzieciństwie stracił prawe ramię. Będąc praworęcznym, musiał nauczyć się posługiwać lewą ręką, jednak rysowanie sprawiało mu duże trudności. Postanowił więc zbudować sobie efektowną protezę na prawe ramię, która jest jednocześnie maszynką do tatuażu. Da się? Da się!
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż