Piotr Żyła znowu to zrobił

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu jest Piotr Żyła. Piotr Żyła znowu to zrobił.
Piotr Żyła znowu to zrobił - Piotr Żyła.

Piotr Żyła znowu to zrobił – Piotrek obronił w imponującym stylu tytuł mistrza świata na normalnej skoczni HS – 102. To, co zrobił Piotrek, to z pewnością przejdzie to do historii mistrzostw świata w skokach narciarskich. Oczywiście Piotrek broniąc tytuł mistrza świata w skokach narciarskich na obiekcie normalnym. Jednocześnie został pierwszym od 20 lat zawodnikiem, który tego dokonał. Ponieważ w sobotę w Planicy powtórzył osiągnięcie sprzed dwóch lat w Oberstdorfie. I powtórzył sukces sprzed 20 lat, który to Adam Małysz w 2001 roku w Lahti 2003 wygrał na skoczni normalnej i dwa lata później obronił tytuł w Val di Fiemme oczywiście na normalnej skoczni.

Piotr Żyła znowu to zrobił – życiorys

Piotr Żyła urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie. Polski skoczek narciarski, zawodnik klubu WSS Wisła, reprezentant Polski, olimpijczyk z Soczi 2014, Pjongczang 2018 oraz z Pekinu 2022.

Pochodzący z Wisły zawodnik zaczął trenować w wieku 8 lat. Pierwszy raz reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych 26 grudnia 2004 roku w Pucharze Kontynentalnym w Sankt Moritz.

Zdobywca siedmiu medali mistrzostw świata – Złoto Oberstdorf 2021 skocznia normalna, 2023 Planica skocznia normalna i w drużynie 2017 Lahti skocznia duża. Razem z Kamilem Stochem zdobył w 2005 r. drużynowe srebro podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Rovaniemi.

Medale brązowe 2013 Val di Fiemme skocznia duża drużynowo, 2015 Falun skocznia duża drużynowo 2017 Lahti skocznia duża indywidalny i Oberstdorf 2021 skocznia duża drużynowo. I oczywiście jak już wiadomo, że Piotrek jest świetnym lotnikiem na skoczniach mamucich dodatkowo jeszcze. Dwukrotny drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich (2018 Oberstdorf i 2020 Planica).

Piotr Żyła znowu to zrobił – debiut w PŚ i osiągnięcia

Drugi zawodnik 65. Turnieju Czterech Skoczni. Trzeci zawodnik Letniego Grand Prix 2018. Skoczek debiutował w Pucharze Świata 21 stycznia 2006 w Sapporo, od razu zdobywając punkty i zajmując 19. pozycję. W konkursach indywidualnych Pucharu Świata był 22 razy na podium (w tym dwa razy na 1. miejscu, 7 razy na 2 miejscu i 13 razy na 3 miejscu). Swoje pierwsze zwycięstwo w PŚ, odniósł w 2013 roku na skoczni Holmenkollbakken w norweskim Oslo. Dzieląc się z zawodnikiem z Austrii, ponieważ było to (ex aequo z G. Schlierenzauerem). Także zawody drużynowe Pucharu Świata przyniosły mu wiele sukcesów. Wśród najważniejszych należy wymienić: zwycięstwa w Klingenthal (2016) i Willingen (2017) oraz 11 miejsc na drugim i trzecim miejscu w latach 2011-2017.

Były rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, w tym pięciokrotny indywidualny mistrz (dwa tytuły zimą i trzy latem). Swój rekord życiowy (248,0 m) ustanowił 24 marca 2019 na Letalnicy w Planicy

Piotr Żyła prywatnie to obdarzony dużym poczuciem humoru człowiek, dający temu wyraz choćby w mediach społecznościowych. Daje temu wyraz, aktywnie pisząc w Internecie, nie przejmując się swoim brakiem zasad ortografii i gramatyki.

Piotr Żyła znowu to zrobił – kwalifikacje i 1 seria konkursu w Planicy

Oczywiście jak już wiadomo, że przed każdym konkursem odbywają się kwalifikację do głównego konkursu, czy to PŚ, czy MŚ tak jak w tym przypadku dzień wcześniej odbywały się oficjalne treningi i kwalifikację. W kwalifikacjach Piotrek zajął 10 miejsce po skoku na 95,5 m. Do konkursu zakwalifikowała się cała nasza piątka zawodników.

Pierwsza seria konkurs rozpoczął, się przy dość silnym wietrze w plecy otwierający rywalizację Eetu Nousiainen miał zmierzony dokładnie jeden metr na sekundę, przy tych warunkach sędziowie zdecydowali się na dziesiątą belkę startową.

Biało-Czerwoni w ostatnich tygodniach notowali coraz gorsze wyniki. – Odpuszczenia Rasnova i postawienie na trening okazało się słusznym ruchem. Ponieważ do drugiej finałowej serii cała piątka. Zaczynając od Pawła Wąska, który po pierwszej serii był na 30 miejsce po skoku na 93, 5 m. Kolejnym skoczkiem był Aleksander Zniszczoł i po skoku na 97,5 m dało to 25 lokatę. Również po skoku na 97,5 m Piotrek Żyła zajmował 13 miejsce. Po świetnym skoku na 99 m Kamil Stoch zajmował 9 miejsce. I Dawid Kubacki, który zajmował 4 miejsce po skoku na 97 m.

Piotr Żyła znowu to zrobił – seria finałowa

Drugą serię otworzył Paweł Wąsek, który z dziewiątej belki startowej uzyskał 96 metrów (0,39 m/s w plecy), co dało Pawłowi spory awans na 16 pozycję. Po chwili świetnie spisał się Jewhen Marusiak – Ukrainiec otrzymał mocny wiatr pod narty (1,32 m/s) i potrafił go wykorzystać, lecąc aż do 103. metra nowy oficjalny rekord skoczni!. 93 metrów skoczył Aleksander Zniszczoł, który ostatnie uplasował się na 20 miejscu. Oczywiście następnie ostatecznie na bardzo dobrym 6 miejscu był Kamil Stoch, po skoku na 102 m. Tuż przed Kamilem i również po skoku na 102 metry. Srebrny medal wywalczył Andreas Wellinger, który w serii finałowej uzyskał odległość 102 metrów. Brązowy medal skokiem na odległość 101.5 metra wywalczył Karl Geiger. Czwartą lokatę uzyskał Stefan Kraft, którego odległość wyniosła 99 metrów.

I bardzo ważnym aspektem było to, co Piotrek zrobił w serii finałowej w efektownym stylu skoczył rekord skoczni 105 metrów. I jak już wiadomo, był to skok po złoto o obronę tytułu Mistrzostw Świata.

Tak świętował Piotrek mistrzostwo świata! Źródło: Skijumping.pl

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Planica MŚ w skokach narciarskich

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia