Piotr Żyła znowu to zrobił

0
144
Na zdjęciu jest Piotr Żyła. Piotr Żyła znowu to zrobił.
Piotr Żyła znowu to zrobił - Piotr Żyła.

Piotr Żyła znowu to zrobił – Piotrek obronił w imponującym stylu tytuł mistrza świata na normalnej skoczni HS – 102. To, co zrobił Piotrek, to z pewnością przejdzie to do historii mistrzostw świata w skokach narciarskich. Oczywiście Piotrek broniąc tytuł mistrza świata w skokach narciarskich na obiekcie normalnym. Jednocześnie został pierwszym od 20 lat zawodnikiem, który tego dokonał. Ponieważ w sobotę w Planicy powtórzył osiągnięcie sprzed dwóch lat w Oberstdorfie. I powtórzył sukces sprzed 20 lat, który to Adam Małysz w 2001 roku w Lahti 2003 wygrał na skoczni normalnej i dwa lata później obronił tytuł w Val di Fiemme oczywiście na normalnej skoczni.

Piotr Żyła znowu to zrobił – życiorys

Piotr Żyła urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie. Polski skoczek narciarski, zawodnik klubu WSS Wisła, reprezentant Polski, olimpijczyk z Soczi 2014, Pjongczang 2018 oraz z Pekinu 2022.

Pochodzący z Wisły zawodnik zaczął trenować w wieku 8 lat. Pierwszy raz reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych 26 grudnia 2004 roku w Pucharze Kontynentalnym w Sankt Moritz.

Zdobywca siedmiu medali mistrzostw świata – Złoto Oberstdorf 2021 skocznia normalna, 2023 Planica skocznia normalna i w drużynie 2017 Lahti skocznia duża. Razem z Kamilem Stochem zdobył w 2005 r. drużynowe srebro podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Rovaniemi.

Medale brązowe 2013 Val di Fiemme skocznia duża drużynowo, 2015 Falun skocznia duża drużynowo 2017 Lahti skocznia duża indywidalny i Oberstdorf 2021 skocznia duża drużynowo. I oczywiście jak już wiadomo, że Piotrek jest świetnym lotnikiem na skoczniach mamucich dodatkowo jeszcze. Dwukrotny drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich (2018 Oberstdorf i 2020 Planica).

Piotr Żyła znowu to zrobił – debiut w PŚ i osiągnięcia

Drugi zawodnik 65. Turnieju Czterech Skoczni. Trzeci zawodnik Letniego Grand Prix 2018. Skoczek debiutował w Pucharze Świata 21 stycznia 2006 w Sapporo, od razu zdobywając punkty i zajmując 19. pozycję. W konkursach indywidualnych Pucharu Świata był 22 razy na podium (w tym dwa razy na 1. miejscu, 7 razy na 2 miejscu i 13 razy na 3 miejscu). Swoje pierwsze zwycięstwo w PŚ, odniósł w 2013 roku na skoczni Holmenkollbakken w norweskim Oslo. Dzieląc się z zawodnikiem z Austrii, ponieważ było to (ex aequo z G. Schlierenzauerem). Także zawody drużynowe Pucharu Świata przyniosły mu wiele sukcesów. Wśród najważniejszych należy wymienić: zwycięstwa w Klingenthal (2016) i Willingen (2017) oraz 11 miejsc na drugim i trzecim miejscu w latach 2011-2017.

Były rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, w tym pięciokrotny indywidualny mistrz (dwa tytuły zimą i trzy latem). Swój rekord życiowy (248,0 m) ustanowił 24 marca 2019 na Letalnicy w Planicy

Piotr Żyła prywatnie to obdarzony dużym poczuciem humoru człowiek, dający temu wyraz choćby w mediach społecznościowych. Daje temu wyraz, aktywnie pisząc w Internecie, nie przejmując się swoim brakiem zasad ortografii i gramatyki.

Piotr Żyła znowu to zrobił – kwalifikacje i 1 seria konkursu w Planicy

Oczywiście jak już wiadomo, że przed każdym konkursem odbywają się kwalifikację do głównego konkursu, czy to PŚ, czy MŚ tak jak w tym przypadku dzień wcześniej odbywały się oficjalne treningi i kwalifikację. W kwalifikacjach Piotrek zajął 10 miejsce po skoku na 95,5 m. Do konkursu zakwalifikowała się cała nasza piątka zawodników.

Pierwsza seria konkurs rozpoczął, się przy dość silnym wietrze w plecy otwierający rywalizację Eetu Nousiainen miał zmierzony dokładnie jeden metr na sekundę, przy tych warunkach sędziowie zdecydowali się na dziesiątą belkę startową.

Biało-Czerwoni w ostatnich tygodniach notowali coraz gorsze wyniki. – Odpuszczenia Rasnova i postawienie na trening okazało się słusznym ruchem. Ponieważ do drugiej finałowej serii cała piątka. Zaczynając od Pawła Wąska, który po pierwszej serii był na 30 miejsce po skoku na 93, 5 m. Kolejnym skoczkiem był Aleksander Zniszczoł i po skoku na 97,5 m dało to 25 lokatę. Również po skoku na 97,5 m Piotrek Żyła zajmował 13 miejsce. Po świetnym skoku na 99 m Kamil Stoch zajmował 9 miejsce. I Dawid Kubacki, który zajmował 4 miejsce po skoku na 97 m.

Piotr Żyła znowu to zrobił – seria finałowa

Drugą serię otworzył Paweł Wąsek, który z dziewiątej belki startowej uzyskał 96 metrów (0,39 m/s w plecy), co dało Pawłowi spory awans na 16 pozycję. Po chwili świetnie spisał się Jewhen Marusiak – Ukrainiec otrzymał mocny wiatr pod narty (1,32 m/s) i potrafił go wykorzystać, lecąc aż do 103. metra nowy oficjalny rekord skoczni!. 93 metrów skoczył Aleksander Zniszczoł, który ostatnie uplasował się na 20 miejscu. Oczywiście następnie ostatecznie na bardzo dobrym 6 miejscu był Kamil Stoch, po skoku na 102 m. Tuż przed Kamilem i również po skoku na 102 metry. Srebrny medal wywalczył Andreas Wellinger, który w serii finałowej uzyskał odległość 102 metrów. Brązowy medal skokiem na odległość 101.5 metra wywalczył Karl Geiger. Czwartą lokatę uzyskał Stefan Kraft, którego odległość wyniosła 99 metrów.

I bardzo ważnym aspektem było to, co Piotrek zrobił w serii finałowej w efektownym stylu skoczył rekord skoczni 105 metrów. I jak już wiadomo, był to skok po złoto o obronę tytułu Mistrzostw Świata.

Tak świętował Piotrek mistrzostwo świata! Źródło: Skijumping.pl

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Planica MŚ w skokach narciarskich