Urszula Dudziak – koncert urodzinowy

358

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Urszula Dudziak - koncert urodzinowy.
Koncert jest częścią trasy, z okazji 80 urodzin artystki.

Recital na który zaprasza Strefa Kultury Wrocław, jest częścią trasy koncertowej z okazji 80 urodzin artystki. Występ odbędzie się 3 marca, w ramach weekendu otwarcia Impart Centrum przy ul. Piłsudskiego 19, o godzinie 19:00. Urszula Dudziak – koncert urodzinowy

Gwiazda wieczoru

Nasza znamienita wokalistka jazzowa urodziła się 22 października 1943 roku, w Straconce. Urszula Dudziak w perfekcyjny sposób wykorzystuje pięć oktaw swego głosu, przez co jest porównywana do peruwiańskiej śpiewaczki Ymy Sumac, dysponującej skalą 5-oktawową, osiągającą tony rejestru gwizdkowego. Niezwykle swobodnie korzysta z klasycznej techniki wokalnej zwanej „scatem” i osiągnęła mistrzostwo świata w wokalnym naśladownictwie dźwięków instrumentów. Swój wielki rozgłos Urszula Dudziak zawdzięcza również wykorzystywaniu w sposób niezwykły, brzmień elektronicznych.

Podczas swoich licznych podróży Urszula Dudziak miała okazję koncertować bez mała we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, włącznie ze słynną nowojorską Carnegie Hall oraz w trakcie Newport Jazz Festival. Jazzmanka ma na koncie około 50 nagranych płyt. Scenę dzieliła z takimi gigantami jazzu jak: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton, Jay Clayton, Michelle Hendricks, Norma Winston, Dizzy Gillespie, Clark Terry, Wynton Marsalis & Branford Marsalis, Gil Evans, Randy Crawford.

Duet Jnr Robinson & Urszula Dudziak - "Give it a moment"
Duet Jnr Robinson & Urszula Dudziak – „Give it a moment”

Wydawany od 1934 roku amerykański magazyn muzyczny „Down Beat”, zajmujący się przede wszystkim tematyką jazzową i bluesową, w 1972 roku ocenił album Urszuli Dudziak  „Newborn Light” na pięć gwiazdek, co jest notą maksymalną. „Los Angeles Times” w 1979 roku, przyznał artystce tytuł Piosenkarki Roku. A jej utwór PAPAYA stał się hitem niemal na wszystkich kontynentach. Urszula Dudziak jest posiadaczką wielu prestiżowych tytułów: „Artysta bez granic” przyznany na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 roku; Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” została odznaczona w 2005 roku; rok 2009 przyniósł jazzmance Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2016, Urszula Dudziak została wyróżniona przez Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO, tytułem „Artysty dla Pokoju”. Wtedy tytuł ten po raz pierwszy nadano twórcy z Europy Wschodniej. Rok 2017 przyniósł artystce „Fryderyka” za całokształt twórczości w kategorii „Muzyka jazzowa”.

Urszula Dudziak – koncert urodzinowy Miejsce – Impart Centrum

Historia budynku, w którym obecni mieści się Impart Centrum sięga roku 1873. Swą współczesną bryłę zawdzięcza przebudowie z początku XX wieku. Ponieważ budynek przetrwał II Wojnę Światową, po wyzwoleniu stał się siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury. Po połączeniu w 1990 roku WDK z Przedsiębiorstwem Imprez Artystycznych „Impart”, powstało Centrum Sztuki. Od początku swego istnienia, działania Impartu były skierowane do widowni od najmłodszych po seniorów. Impart położony przy ul.Mazowieckiej posiadał w sumie sześć scen: salą teatralną zdolną pomieścić niemal 600-osobową widownię. Mniejszą sceną kameralną z mobilną widownią, sceną klubową w Impart Cafe, sceną dla dzieci w galerii Impartu, sceną w podwórku oraz sceną na placu przed Impartem. Z racji na świetną akustykę miału tu miejsce liczne jam sessions, spektakle i koncerty.

Impart gościł u siebie wiele wrocławskich festiwali i przeglądów, również imprez legendarnych np. Jazz nad Odrą. Programowe działania Impartu to: koncerty, spektakle, stand-up, warsztaty, cykle tematyczne takie jak muzyczne spotkania z młodymi talentami, które zainicjował i prowadzi Leszek Możdżer, czyli cykl „Idzie nowe! Leszek Możdżer przedstawia”, wieczory z piosenką aktorską w wykonaniu młodych artystów znane jako „Przed premierą”. Bez wątpienia popularny wśród wrocławian humorystyczny Antykabaret, feministyczny cykl teatralny „Kobietostan”. Oraz dedykowany przede wszystkim najmłodszym widzom cykl spektakli lalkowych prezentujący twórczość teatrów lalkowych z całej Polski – IMPART DZIECIOM.

Urszula Dudziak - koncert urodzinowy Budynek dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego
Budynek dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego

Ponieważ  zaplanowano w 2023 roku, generalny remont budynku przy ul. Mazowieckiej 17, z początkiem marca Impart wraz ze swymi działaniami, przenosi się do nowej lokalizacji przy ul. Piłsudskiego 19. Jest to miejsce świetnie znane wrocławskim melomanom, budynek dawnej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego działającej w tym miejscu w latach 1968 ÷ 2015. Po latach letargu, stara filharmonia zacznie tętnić życiem, tym razem jako Impart Centrum.

Urszula Dudziak to kobieta o wielkiej osobowości, niezwykle ciepła i otwarta na kontakt z ludźmi. Ponieważ gdzie się pojawi, tam roztacza aurę optymizmu. Swym stylem życia codziennie udowadnia, że wiek to tylko liczba, uprawia sport, koncertuje. Organizuje spotkania „Power Speech”, napisała 2 książki (Wyśpiewam Wam wszystko i Wyśpiewam Wam więcej) znajdziecie ją także w socialmediach.

Polecam wideo: Oberek hulaj dusza „WYŚPIEWAM WAM WSZYSTKO”

Może cię również zainteresować: XXV Bielska Zadymka Jazzowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia