Polski Czerwony Krzyż – oddział Legionowo

373

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polski Czerwony Krzyż - oddział w Legionowie zajmuje się akcjami krwiodawstwa na bazie "krwiobusów"

W dzisiejszej audycji z cyklu „Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” gościem Dominika Morawskiego był Prezes oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża — Wojciech Popiela. Panowie rozmawiali o zmianach, planach i działalności PCK na terenie Legionowa.

Polski Czerwony Krzyż – oddział Legionowo – o działalności

W pierwszej części programu Pan Wojciech poinformował nas o zmianach jakie zaszły w oddziale rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie. W związku z rezygnacją trzech członków zarządu przeprowadzono nowe wybory, na których wyłoniono zastępców. Nowy Zarząd spotkał się już z przedstawicielami oddziału mazowieckiego PCK, gdzie ustalono plany działania na przyszłość oraz zasady współpracy.

Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie to organizowanie między innymi akcji krwiodawstwa na bazie „krwiobusów”, czyli mobilnych autobusów do poborów krwi. Dodatkowo prowadzą oni zajęcia w szkołach, zwiększając świadomość dzieci i młodzieży o potrzebie oddawania krwi. PCK szerzy również wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz umożliwia zapisywanie się na dawcę szpiku kostnego. W dalszym ciągu wspierają także mieszkańców Ukrainy przebywających na terenie Legionowa. Organizują warsztaty integracyjne dla dzieci, podczas których mogą one lepiej zapoznać się z językiem polskim. Odbywają się też zajęcia z psychologiem, który pomaga dzieciom wyjść z różnych sytuacji stresowych i lękowych.

O planach na przyszłość

Nasz gość opowiedział nam, co w najbliższym czasie czeka na mieszkańców Legionowa jeśli chodzi o krwiodawstwo i powiązane z nim działania. I tak, już 11 marca obok Urzędu Miasta w Legionowie, w godzinach od 8 do 11, będzie można oddać krew w mobilnym autobusie. Oprócz tego w najbliższym czasie odbędą się dwa konkursy dla młodzieży szkolnej — literacki i plastyczny, oba powiązane z krwiodawstwem. Zorganizowane zostaną także Mistrzostwa w zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz zawody sportowe w bieganiu, tzw. „krwiobieg”.

Ważne informacje dla przyszłych dawców krwi

Krwi nie można ani wyprodukować, ani stworzyć w żaden inny sposób, dlatego tak ważne jest, aby ją oddawać

Pan Wojciech zachęcał wszystkich do oddawania krwi. Zaznaczył, że nie możemy jej ani wyprodukować, ani stworzyć w żaden inny sposób, dlatego tak ważne jest jej oddawanie. W związku z tym nakreślił, co musimy po kolei zrobić, żeby zostać dawcą oraz jakie są przeciwwskazania do oddawania krwi. Przybliżył nam również jakie czekają na nas przywileje w momencie gdy zdecydujemy się na ten szlachetny krok. A jest ich naprawdę wiele! Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie to przywileje i co należy zrobić, aby zyskać tytuł honorowego dawcy krwi — zapraszamy do audycji.

Polski Czerwony Krzyż – oddział Legionowo

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia