41 RAWA BLUES FESTIVAL

Największy festiwal bluesowy pod dachem.

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

41 Rawa Blues Festival - Na czarnym tle, biały napis z nazwą, miejscem i datą wydarzenia
Bez Irka Dudka nie byłoby 41 Rawa Blues Festival.

W dniu 7 października, Katowicki Spodek będzie gościł, kolejną edycję imprezy, której historia zaczęła się w 1981 roku. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Irek Dudek. 41 RAWA BLUES FESTIVAL

Irek Dudek – Rawa Blues Festival

Pomysłodawcą i twórcą Rawa Blues Festival jest nie kto inny ale polski artysta bluesowy – Irek Dudek. To dzięki jego zapałowi i determinacji na przełomie kwietnia i maja 1981 roku, odbyła się pierwsza edycja festiwalu. Było to podczas Pierwszych Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem „Rawa Blues”, tak wtedy się nazywał. Ta historyczna, pierwsza edycja miała formułę całodniowych sesji bluesowych odbywających się w kilku lokalizacjach. Były to śląskie kluby Akant, Kwadraty, Medyk, Puls i Wahadło. Wówczas na scenie wystąpili między innymi Dżem, Easy Rider, Elżbieta Mielczarek oraz Paweł Ostafil. Pierwsza edycja przyciągnęła dwudziestu wykonawców z całej Polski a uczestniczyło w niej około 500 fanów muzyki bluesowej. Warto przypomnieć tutaj młodszym czytelnikom, że początek lat 80-tych XX wieku był w Polsce niezwykle gorącym okresem.

41 Rawa Blues Festival - Czarny baner a na nim białymi literami nazwa imprezy, jej data i miejsce. Nazwiska gwiazd oraz czarno-biała twarz Irka Dudka.
Ojciec chrzestny Rawy Blues, jej pomysłodawca i twórca – Ireneusz Dudek.

41 Rawa Blues Festival – Stan Wojenny

8 miesięcy po pierwszym festiwalu Rawa Blues, 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. Niełatwe już życie, stało się jeszcze bardziej utrudnione gdyż brakowało nawet najbardziej podstawowych artykułów. Właśnie w tak trudnym czasie, Irek Dudek zdecydował się na organizację pierwszej edycji festiwalu. Zarówno muzycy bluesowi jak i dziennikarze muzyczni twierdzą, że ówczesny festiwal odegrał ogromną rolę w rozwoju polskiej sceny bluesowej. Rawa Blues Festival to jedyna tego typu impreza, na której wystąpili wszyscy legendarni polscy bluesmeni. Wielu z nich właśnie na niej rozpoczynało swoją karierę. Pośród tych najbardziej znakomitych należy wymienić: Tadeusz Nalepa, Dżem, Easy Rider, Jan Kyks Skrzek, Irek Dudek, Martyna Jakubowicz, Jan Janowski, Silesian Blues Band i Nocna Zmiana Bluesa, oraz wielu innych.

Ta rozproszona formuła festiwalu, obowiązywała przez pierwsze 10 lat organizowania imprezy.

Nowy rozdział

Kiedy w Polsce upadł stary ustrój, z początkiem lat 90-tych XX wieku, przed organizatorami życia kulturalnego otworzyły się nowe możliwości. Wtedy Irek Dudek oraz jego ekipa wykorzystali okazję aby zmienić formułę festiwalu. Takim sposobem Rawa Blues przyjęła formułę wydarzenia międzynarodowego, a liczne kontakty z promotorami oraz muzykami z Europy Zachodniej oraz USA, zaowocowały występami na scenie Rawy Blues wielu legendarnych gwiazd gatunku, to oni byli pierwszymi którzy wystąpili w Polsce po upadku komuny.

Kiedy mówimy Rawa Blues Festival myślimy Ireneusz Dudek, i na odwrót. Dyrektor festiwalu, bluesowy wokalista, kompozytor, tekściarz oraz doskonale znany w Polsce i Europie Zachodniej, multiinstrumentalista Irek Dudek jest pomysłodawcą, twórcą oraz dobrym duchem Festiwalu Rawa Blues. Pokolenie 60 latków doskonale pamięta fantastyczne, energetyzujące występy niezwykle popularnej grupy Shakin’ Dudi. Tutaj mała informacja dla osób nie znających geografii Śląska, tytułowa Rawa to nic innego jak nazwa rzeki przepływającej przez Katowice.

Gwiazdy Rawa Blues Festival

Liczni wykonawcy bluesowi, którzy wzięli udział w festiwalu Rawa Blues byli nominowani bądź zdobyli takie nagrody jak: Grammy, W.C. Handy Award, Blues Music Award, Blues Foundation’s Blues Hall of Fame.

Najwięksi z nich to: Robert Cray, Keb’ Mo’, JJ Grey & Mofro, Elvin Bishop, Otis Taylor, Marcia Ball, Luther Allison, Junior Wells, Koko Taylor, Rod Piazza & The Mighty Flyers, Marcia Ball, Lonnie Brooks, Janiva Magness, Carey Bell, Guitar Shorty, Rory Block, C. J. Chenier, Alvin Youngblood Hart Trio, Magic Slim & Teardrops, Eric Sardinas, Nora Jean Bruso, Eden Brent, Debbie Davies, Little Charlie & The Nightcats, James Blood Ulmer, Vernon Reid, Corey Harris, Lil’ Ed & The Blues Imperials, Big Bill Morganfield oraz wielu innych.

Już od dawna Rawa Blues Festival oprócz polskich wykonawców, gości bluesmanów z Australii, Europy Zachodniej, Wielkiej Brytanii oraz innych regionów świata.

41 Rawa Blues Festival – dziś

41 Rawa Blues Festival - widok na Katowicki Spodek z lotu drona. Gigantyczna, okrągła budowla z zielonym dachem, przypominająca UFO.
Symbol Katowic, miejsce licznych wydarzeń, cieszy nasze oczy od 9 maja 1971 roku. Katowicki Spodek

Festiwal w obecnej formule, jest organizowany cyklicznie na przełomie września i października. Rozpoczynają go warsztaty oraz koncert w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W sobotę Katowicki Spodek zaczyna rozbrzmiewać muzyką już od 11:00, wtedy startuje Mała Scena, na której muzycy rywalizują o nagrodę publiczności oraz o możliwość występu na Dużej Scenie. Na niej koncerty rozpoczynają się od godziny 15:00, najlepsi artyści z całego świata występują podczas koncertu finałowego, który startuje około godziny 18:00.

Piotr Baron zapowiada koncert w NOSPR, natomiast artystów występujących na Małej Scenie Katowickiego Spodka prezentuje Marek Jakubowski. Konferansjerem przedstawiającym artystów na Dużej Scenie, jest potrafiący rozgrzać do czerwoności festiwalową publiczność Jan Chojnacki.

Wyboru zaproszonych na Rawa Blues Festival artystów, dokonuje Rada Festiwalu w skład której wchodzą uznani polscy dziennikarzem muzyczni wraz z dyrektorem festiwalu – Irkiem Dudkiem. 

PROGRAM 41 Rawa Blues Festival

11:00÷14:00 Mała Scena Rawa Blues Festival

DUŻA SCENA

15:00 Otwarcie Dużej Sceny
15:10 Laureat Małej Sceny
15:30 Blueset
16:00 Robert Kordylewski
16:30 Teksasy & Wojtek Cugowski

ROCK’N’ROLL SET

17:00 Boogie Boys
17:40 Restless
18:20 Shakin’ Dudi

KONCERT FINAŁOWY

19:00 Altered Five Blues Band
20:20 Philip Sayce
21:40 Albert Cummings
23:00 The Troy Redfern Band

00:00 Zakończenie imprezy

Harmonogram ma charakter orientacyjny. Rozpoczęcie i zakończenie imprezy pozostanie bez zmian.

W trakcie imprezy w holu Spodka moc dodatkowych atrakcji: wystawa motocykli, strefa Pin-Up oraz giełda winyli!

Ciekawy materiał wideo: Dżem – List do M – Rawa Blues 1991

Może cię również zainteresować: Misterium Słońca Kopernik syn renesansu – wystawa od 9.09 do 12.11

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia