Transport kontenerów z Chin – o czym warto pamiętać?

spedycja morska to trudne zagadnienie a mały błąd może kosztować morze gotówki

441

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

transport kontenerów z Chin - jak wybrać spedytora
jak wybrać dobrą ofertę transportu kontenerów z Chin

Transport morski towarów z Chin do Polski jest kluczowym elementem obsługi naszego handlu międzynarodowego. Zazwyczaj realizowany za pomocą kontenerów, umożliwia ekspresowe, bezpieczne i stosunkowo niedrogie dostarczenie towarów. Niemniej jednak, istotne jest odpowiednie zaplanowanie wszystkiego. Na co powinno się być przygotowanym? Jakie dokumenty są niezbędne do odprawy celnej? Szczegółowe informacje możemy znaleźć w naszym przewodniku.

Jakie są cechy charakterystyczne dla spedycji morskiej?

Przesyłka morska to przeniesienie towarów za pomocą dedykowanych uniwersalnych lub specjalistycznych jednostek pływających. Przy przewożeniu ładunków używa się m.in. jednostek masowych, statków zbiornikowych, jednostek kontenerowych oraz ro-ro. Do kluczowych zalet transportu morskiego należą:
– Relatywnie niskie koszty – przewóz drogą morską przeważnie jest tańszy niż transport kolejowy lub lotniczy.
– Bezpieczeństwo – przewóz ładunków podlega regulacjom prawnym i zasadom handlowym.
– Możliwość przewozu różnych rodzajów ładunków – statki pozwalają na dostarczanie towarów o różnym, często nietypowym gabarycie, dużej masie lub specjalnych właściwościach. Więcej o kontenerowym transporcie morskim przeczytasz na: https://www.terramar.pl/oferta/kontenerowy-transport-morski/

Dokumenty transportowe w transporcie morskim – transport kontenerów

Transport towarów drogą morską to skomplikowany proces. Warto zwrócić uwagę na terminy dostawy wg INCOTERMS 2020 oraz procedury celne, kontrole phytosanitarne i weterynaryjne. Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie.

Niezbędna dokumentacja

Ważne jest, aby posiadać kompletną i poprawnie wypełnioną dokumentację, co pozwoli uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów związanych z odprawą i magazynowaniem towarów. Są to m.in.:

  • Deklaracja statystyczna INTRASTAT,
  • Świadectwo dezynfekcji,
  • Świadectwo fumigacji,
  • Świadectwo fitosanitarne,
  • Świadectwo pochodzenia,
  • Świadectwo weterynaryjne,
  • Specyfikacja

Warunki dostarczania towaru

Spośród opcji dostawy według INCOTERMS 2020, najpopularniejszymi wyborami są formuły CIF (ang. Cost, Insurance and Freight) oraz FOB (ang. Free On Board). W przypadku CIF wszystkie koszty związane z dostawą do portu odbiorczego są zdane na eksportera. Natomiast w przypadku FOB, importer ponosi odpowiedzialność za transport morski oraz koszty związane z dostawą do portu. Mimo że FOB wydaje się być droższe, w praktyce jest bardziej bezpieczne, ponieważ umożliwia kontrolę nad dostawą od momentu załadunku na statek. Dzięki współpracy z doświadczonym polskim spedytorem, importer może uniknąć wielu ukrytych opłat, które często obciążają ładunki importowane według CIF.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas procesu celnej inspekcji?

Ważnymi elementami transportu morskiego są odprawy celne, które mają miejsce po dotarciu ładunku do portu. Gdy towary trafiają na rynek Unii Europejskiej, przekraczanie granicy nie powinno generować problemów, ponieważ obowiązuje jednolita unijna taryfa celna, a stawki VAT zależą od kraju, w którym towar jest wprowadzany do obrotu. W większości sytuacji stosuje się uproszczoną procedurę lub inne narzędzia fiskalne. Wystarczy posiadać wymagane dokumenty i skorzystać z pomocy spedytora, który posiada celną agencję upoważnioną do sporządzenia zgłoszenia celnego.

Kontrola celna i inspekcje – transport kontenerów

Aby przeprowadzić odprawę celną, często trzeba wcześniej uzyskać certyfikat z kontroli fitosanitarnej lub weterynaryjnej. Dodatkowo, ładunek może być poddany dodatkowej kontroli ze względów celno-skarbowych. W przypadku takiej kontroli towary są zazwyczaj wybierane losowo lub coraz częściej, na podstawie oceny ryzyka. Jednostki autoryzowane do przeprowadzania kontroli ładunków to:

– Graniczne jednostki sanitarno-epidemiologiczne – badania dotyczące rzeczy, roślin i produktów roślinnych.
– Graniczni lekarze weterynarii – sprawdzają m.in. karmy, dodatki do karm, artykuły spożywcze pochodzenia zwierzęcego.
– Centralna Administracja Celna – analizę wykonuje się w celu wykrycia naruszeń i przestępstw dotyczących łamania przepisów ochrony własności intelektualnej, ochrony dóbr kultury. Celem kontroli jest również zapobieżenie wprowadzaniu na terytorium Polski produktów objętych zakazem
– Wojewódzkie inspektoraty ds. jakości handlowych artykułów rolno-spożywczych – analizują jakość towarów.

Co się dzieje, kiedy towary nie spełniają wymogów prawnych?

Czasami może się zdarzyć, że towar nie jest dopuszczany do obrotu. Często jest to spowodowane niedopełnieniem wymogów prawnych. W takiej sytuacji istnieje możliwość:
– Wyeksportowania produktów poza granice celne,
– Pozbycia się ładunku na rzecz Skarbu Państwa,
– Zniszczenia artykułów.

Dlaczego spedycja morska to korzystna opcja?

Czy potrzebujesz dostarczyć produkty z Chin do Polski? Jeżeli tak, transport drogowy jest dobrym rozwiązaniem. Pomoc w zorganizowaniu dostawy i załatwieniu formalności, które często są skomplikowane, zapewni Ci specjalista zajmujący się obsługą handlu zagranicznego. Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia pozwoli na znaczące obniżenie kosztów transportu. Tak ponieważ firma spedycyjna ma możliwość negocjacji najlepszej ceny za przewóz towaru przez morze. Wykwalifikowany specjalista pomoże uniknąć braków w dokumentacji i zadba o szybkie i sprawne odprawy celne. Opłaca się również skorzystać z opcji magazynowania towarów, które nie mogą być od razu dostarczone do miejsca docelowego, na przykład magazyn w Pruszkowie. Jak wybrać spedytora?

poznaj najnowsze Renault Austral

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia